Top 5 polskich wynalazków XXI wieku

08.11.2021

2021-11-08T08:55:00.000Z//2021.11.08

|
Udostępnij:

Jutro obchodzimy Europejski Dzień Wynalazcy. To świetna okazja, aby przypomnieć sobie najważniejsze wynalazki XXI wieku. Skoncentrowaliśmy się na polskich wynalazkach. Z czego możemy być dumni?

polskie wynalazki

Europejski Dzień Wynalazcy obchodzony jest w dniu 9 listopada, w hołdzie urodzonej tego dnia austriackiej wynalazczyni Hedy Lamarr, która opracowała system transmisji fal radiowych. Święto natomiast zostało ustanowione przez berlińskiego wynalazcę Gerharda Muthenhallera. Celem Dnia Wynalazcy jest zachęcanie do kreatywnych działań i realizowania nietypowych pomysłów. Święto jest też okazją przypomnienia sobie najważniejszych polskich wynalazków z XXI wieku.

XXI wiek to czas dynamicznie postępującej komputeryzacji i robotyzacji. Wiele gałęzi nauki pogalopowało do przodu. Początek tego stulecia zaowocował rewolucyjnymi odkryciami. Przede wszystkim żyjemy w erze technologii cyfrowej. Właśnie z nią związana jest większość polskich wynalazków. To odkrycia, które zrewolucjonizowały nasze codzienne życie i wpływają na naszą rzeczywistość. Które odkrycia polskich wynalazców przyczyniły się do takiego dobrobytu?

Niebieski laser

Niewiele osób wie, że technologa niebieskich laserów, to polski wynalazek. Pomysłodawcą jest Instytut Wysokich Ciśnień PAN w Warszawie i TopGaN Sp. z o.o. Pomysł został zademonstrowany przez polskich wynalazców w grudniu 2001 roku. Niebieski laser półprzewodnikowy to inaczej dioda laserowa zbudowana na bazie azotku galu. Celem wynalazku, było wytworzenie nowego systemu optycznego zapisu informacji. Dzisiaj zastosowanie polskiego wynalazku można znaleźć w odtwarzaczach typu Blu-ray, które służą do zapisu materiałów wizyjnych i danych za pośrednictwem diod laserowych. Znajdują się na przykład w popularnych konsolach PlayStation. Niebieski laser w ostatnich latach ponownie został poddany innowacyjnym rozwiązaniom i jest wykorzystywany w telefonach komórkowych nowej generacji. Gdzie jeszcze można znaleźć polski wynalazek niebieskiego lasera? W druku laserowym, diagnostyce medycznej, urządzeniach fotolitograficznych, na nawet w branży astronomicznej.

Asymetryczne systemy liczbowe

Pod tym tajemniczo brzmiącym pojęciem, kryje się dzieło polskiego wynalazcy Jarosława Dudy. Polski wynalazca jest naukowcem z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2006 – 2014 opracował metodę kodowania ANS, która stała się językiem światowej elektroniki. Z polskiego wynalazku korzystają najwięksi na świecie producenci elektroniki: Google, Apple, czy Facebook.

Pionowe siłownie wiatrowe

To wymyślona przez Waldemara Piskorza w 2008 roku turbina wiatrowa. Polski wynalazca opatentował ją, a następnie wraz z synami opracował kolejne warianty turbin wykorzystujących energię wiatrową. Pierwsza tego typu konstrukcja o wysokości 22 metrów, powstała we wsi Kodeń niedaleko Włodawy. Patentem polskiego wynalazcy zainteresowała się firma ProEnergetyka Sp. z o.o, która planuje zbudować trzy 30-metrowe wieże, o mocy do 500 kW. Takie budowle wystarczą na zasilenie gospodarstwa rolnego lub małego zakładu produkcyjnego. Odkrycie polskiego wynalazcy otrzymało szereg nagród. Podczas Targów Enex w Kielcach, patent otrzymał Nagrodę Technologia Przyszłości. Podczas Targów Energetycznych w Łodzi, przyznano nagrodę za najbardziej innowacyjny produkt. Polski wynalazca otrzymał również Złoty medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich POLEKO.

Grafen

Grafen to materiał przyszłości, za sprawą swojej budowy. Jest stukrotnie mocniejszy niż stal. Pionierem innowacyjnej technologii z zastosowaniem grafenu jest polski wynalazca Włodzimierz Strupiński. To on, stworzył i opatentował autorską metodę wytwarzania grafenu o najwyższej jakości. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Natomiast w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych zajmował się opracowaniem technologii wytwarzania nowoczesnych materiałów półprzewodnikowych i grafenu, przez co Instytut stał się rozpoznawalną instytucją na całym świecie. Polski wynalazaca był wielokrotnie nagradzany, między innymi został wyróżniony Nagrodą Prezesa Rady Ministrów RP za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie badań nad grafenem w 2012 r., Nagrodą Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii Wizja i Innowacja w 2014 r. oraz Brązowym Laurem w rankingu Liderzy Polskiej Gospodarki "Gazeta Bankowa" w kategorii Naukowiec Roku w 2016 r.

Energetyczny Przetwornik Akumulacyjno-Rozpraszający

Potocznie nazywana „zderzakiem Łagiewki” metoda zabezpieczania obiektów fizycznych przed skutkami zderzeń, kolizji i wstrząsów poprzez redukcję ich następstw. Wynalazcą jest Lucjan Łagiewka. To innowacyjna na skalę światową metoda, która pozwala redukować skutki zderzeń poprzez pochłanianie energii kinetycznej obiektów, a następnie wiązaniu jej w postaci energii kinetycznej układów wewnętrznych. Konkretnie polega to na tym, że energia zamiast niszczyć, zostaje przekazana do mechanicznych akumulatorów, co umożliwia zmniejszenie skutków zderzeń nawet do 90%. Niestety producenci samochodów nie podchwycili idei polskiego wynalazku bo uważają, że przeciążenie oddziałuje na pasażerów, z czym polski wynalazca się nie zgadza.

Inne ciekawe odkrycia XXI wieku

Warto również przypomnieć sobie o zagranicznych odkryciach i innowacjach. O niektórych z nich już pisaliśmy. Wybraliśmy najważniejsze:

Przeczytaj także:

Lubisz aktywny tryb życia? Warto zainwestować w urządzenie, które będzie monitorowało Twoje wyniki. Co wybrać: smartwach czy smartband? 

05.11.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Masz stary telefon, z którego od dawna nie korzystasz? Zabezpiecz dane i oddaj go Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. W ten sposób zadbasz o środowisko.

04.11.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Lubisz grać w karty, ale nie masz z kim? W sieci bez problemu znajdziesz kompana do wspólnej gry. Możesz też wybrać ulubioną spośród wielu gier karcianych.

03.11.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.