Implant podskórny umożliwia płatności NFC

06.09.2021

2021-09-06T06:58:00.000Z//2021.09.06

|
Udostępnij:

Brytyjska firma Walletmor niedawno wypuściła na rynek swój rewolucyjny implant podskórny do płatności NFC, którego zastosowanie przywodzi na myśl filmy science-fiction. Można go zamówić przez internet, a następnie wszczepić w dowolnej klinice medycyny estetycznej. Polska znalazła się na liście krajów, w których można wykorzystywać te nowoczesne płatności zbliżeniowe, choć pojawiają się tutaj pewne komplikacje.

płatności zbliżeniowe

Rosnąca popularność płatności zbliżeniowych

Według informacji o kartach płatniczych w III kwartale 2020 roku podawanej przez Narodowy Bank Polski, na naszym rynku znalazło się 37,9 mln kart z funkcją zbliżeniową, co stanowi aż 87,5 proc. wszystkich kart płatniczych. W porównaniu do II kwartału 2020 roku liczba kart płatniczych do płatności zbliżeniowych wzrosła o 261 tys., co stanowi średnio 0,7 proc.

Taki rodzaj płatności jest szczególnie popularny wśród ludzi młodych, którzy opłacają swoje transakcje nie tylko za pomocą karty płatniczej, ale również telefonów i zegarków z wbudowanym modułem NFC.

Implant NFC – płatności bez dodatkowych urządzeń

Płatność zbliżeniowa implantem podskórnym od Walletmor do złudzenia przypomina opłacanie transakcji za pomocą smartfona lub smartwatcha z NFC. Wystarczy zbliżyć fragment dłoni ze wszczepionym implantem do terminala płatniczego, a transakcja zostanie potwierdzona. Od marca 2020 roku w Polsce został zwiększony limit na płatności zbliżeniowe, dzięki czemu przy transakcjach do 100 zł nie zostaniemy poproszeni o PIN. Płacąc implantem powyżej tej kwoty, należy tradycyjnie wpisać PIN i zatwierdzić transakcję.

Przedstawiciele firmy Walletmor szacują, że podobnie jak w przypadku płatności zegarkiem i telefonem, standardem stanie się niedługo podskórny implant z NFC. Płatności są obecnie dostępne w 32 krajach, a implanty można wykorzystywać na całym świecie w terminalach obsługujących płatności zbliżeniowe. Co ciekawe, Polska znalazła się na liście krajów, w których można zdecydować się na wszczepienie implantu. Jak każda nowa technologia, rodzi to niestety pewne problemy.

Jak dotąd, implantu nie można połączyć bezpośrednio ze swoim kontem bankowym, a samo Walletmor nie jest instytucją finansową, która mogłaby udostępniać bieżące rachunki klientów.

Podskórny implant NFC – płatności w Polsce

Płatność zbliżeniowa podskórnym implantem w Polsce jest możliwa, ale może okazać się póki co zbyt kosztowna dla użytkowników. Aby skorzystać z tej funkcji, należy założyć specjalny rachunek w usłudze iCard, a następnie powiązać go ze wszczepionym implantem i doładować go środkami pieniężnymi. Niestety aplikacja iCard nie obsługuje póki co polskich złotych. Na liście dostępnych walut znajdują się: EUR, USD, GBP, CHF, HRK, BGN i RON.

Aby dokonywać płatności zbliżeniowych implantem, należy najpierw przewalutować środki ze złotówek na inną dostępną walutę, np. euro, aby móc przechowywać środki na rachunku iCard. Z kolei dokonywanie płatności w rodzimym sklepie wiązałoby się z ponownym przewalutowaniem obcej waluty na polskie złotówki.

Nie ulega wątpliwości, że na ten moment takie działanie jest zbyt drogie, a wykorzystanie implantu do płatności zbliżeniowej miałoby jedynie sens za granicą. Firma Walletmor intensywnie pracuje nad bezpośrednim udostępnieniem rachunku bieżącego, bez dodatkowego angażowania iCard. Może więc okazać się, że niebawem rozwiązanie to będzie znacznie tańsze i przyjaźniejsze w obsłudze. Co ciekawe, sam pomysł na podskórny implant NFC to dzieło Polaka – Wojciecha Paprota, co daje nadzieję na uwzględnienie złotówek w

płatnościach zbliżeniowych.

Zakup podskórnego implantu NFC

Implant opatentowany przez Walletmor ma prostą budowę i niewielkie rozmiary, co umożliwia jego wszczepienie pod skórę. W praktyce jest to pasywny tag NFC zbudowany z krzemowego półprzewodnika oraz anteny.

Podskórny implant można zakupić na stronie internetowej Walletmor za 199 euro, co za tak zaawansowane technologicznie rozwiązanie wcale nie jest wysoką kwotą. Może natomiast okazać się, że samą cenę urządzenia przewyższy kwota, jaką będzie trzeba zapłacić klinice medycyny estetycznej za podskórne wszczepienie implantu do płatności zbliżeniowych.

Instalacja podskórnego implantu NFC

Sposób umieszczenia implantu podskórnego NFC nie jest skomplikowany, a zabieg można zaliczyć do mało inwazyjnych. Urządzenie umieszcza się nieco powyżej nadgarstka poprzez niewielkie nacięcie skóry i stworzenie specjalnej kieszonki na implant. Następnie nacięcie jest zaszywane za pomocą szwów chirurgicznych, a ranę opatruje się jak przy zwykłym zabiegu.

Według informacji przedstawionych na stronie internetowej Walletmor cały proces wszczepienia implantu pod skórę nie powinien trwać dłużej niż 15 minut. Do wykonania zabiegu można też wykorzystać znieczulenie miejscowe. Pozwala to zmniejszyć dyskomfort związany z nacięciem skóry i umieszczeniem pod nią implantu. Nacięcie jest na tyle małe, że wiele osób rezygnuje ze znieczulenia podczas wszczepiania urządzenia.

Płatności zbliżeniowe za pomocą implantu NFC to wciąż jeszcze pieśń przyszłości, ale warto mieć świadomość, że urządzenie nie jest wszczepiane pod skórę raz na zawsze. Kiedy użytkownik zechce zrezygnować z tego udogodnienia, implant można łatwo usunąć, ponieważ znajduje się on tuż pod powierzchnią skóry.

Przeczytaj także:

Nadchodzące innowacyjne rozwiązanie USB-C to sprzęt, na który wiele osób wyczekuje już od dłuższego czasu. Nowy standard 2.1 dla kabli USB-C zwiększy maksymalną moc aż do 240 watów, co znacznie przyspieszy przenoszenie danych z telefonu na telefon lub komputer. 

03.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Niedoświadczeni zbieracze, mogą mieć problem z określeniem, czy znalezione grzyby są jadalne, czy trujące. Pomocna okazuje się aplikacja, która na miejscu pozwala ocenić, z jakim rodzajem grzyba mamy do czynienia.

02.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Ctrl+C i Ctrl+V, czyli skróty oznaczające kopiuj i wklej, zna większość użytkowników komputerów z systemem operacyjnym Windows. Codzienną pracę przy komputerze można sobie uprościć jeszcze bardziej, zapoznając się z pozostałymi skrótami klawiszowymi, które szybko wchodzą w nawyk.

01.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.