Inteligentna kamera zaopiekuje się domem podczas twojej nieobecności

20.08.2021

2021-08-20T06:12:00.000Z//2021.08.20

|
Udostępnij:

Okres wyjazdów wakacyjnych to idealny czas na wypoczynek i regenerację sił. Niestety nie każdy właściciel mieszkania lub domu potrafi w pełni skupić się na relaksie. Pozostawienie swojego lokum bez opieki często bywa łakomym kąskiem dla złodziei. Na szczęście na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze kamery zewnętrzne, które pozwolą Ci trzymać rękę na pulsie, nawet kiedy znajdujesz się daleko od domu.

monitoring zewnętrzny

Czy kradzieże z włamaniem to częste zjawisko w Polsce?

Według statystyk policyjnych ilość włamań z kradzieżą na przestrzeni ostatnich 4 lat regularnie wzrasta. W poprzednim roku w skali kraju było ich aż 72,5 tys. Taki trend budzi spory niepokój, ale funkcjonariusze policji zaznaczają, że najgorsze lata mamy już za sobą. Dla przykładu w samym 2000 roku podobnych zdarzeń odnotowano aż 364,8 tys. razy.

Po tym czasie ilość włamań z kradzieżą zaczęła stopniowo spadać, co zawdzięczamy nie tylko poprawiającej się jakości życia mieszkańców i spadającemu bezrobociu. W ostatnich latach znacznie rozwinęły się systemy monitoringów zewnętrznych i wewnętrznych, które pozwalają kontrolować sytuację w wielu nieruchomościach.

Jak działa inteligentna kamera obrotowa?

Nowoczesna kamera zewnętrzna to doskonały sposób na nadzorowanie nieruchomości podczas nieobecności jej właścicieli. Urządzenie swoim wyglądem przypomina nieco kamerkę internetową i kontroluje najbliższe otoczenie domu - zarówno w dzień, jak i w nocy. Do zadania tego wykorzystuje noktowizor na podczerwień działający na odległość około 15 metrów o kącie widzenia równym około 100°. Kiedy czujnik kamery obrotowej wykryje ruch, urządzenie samodzielnie sprawdza, czy w pobliżu znalazła się osoba lub zwierzę. Sprzęt jest w stanie odróżnić od siebie gałęzie drzew poruszających się na wietrze oraz organizmy żywe. Co więcej, kiedy monitoring zewnętrzny wykryje zwierzę, osobę lub samochód, uruchamia nagrywanie wideo w jakości Full HD 1080p. Jeśli interesuje Cię temat samochodowych kamer – przeczytaj artykuł: Jaką kamerkę samochodową wybrać?

Wiele inteligentnych kamer zewnętrznych ma łączność z internetem (przez Wi-Fi), dzięki czemu urządzenia za pomocą aplikacji przesyłają ostrzeżenia o ruchu w okolicach domu bezpośrednio do właściciela. Ten z kolei będąc nawet daleko od domu, może na bieżąco kontrolować przesłane nagrania i oceniać sytuację wokół swojej nieruchomości. Podczas przesyłania wideo, urządzenie wskazuje również na co bezpośrednio zwrócić uwagę poprzez wyświetlane w aplikacji komunikaty. Dzięki temu właściciel bez wyświetlania filmu otrzymuje informację, co pojawiło się w otoczeniu posesji. To ważne udogodnienie, które sprawdza się podczas wyjazdów, kiedy dom pozostaje bez opieki.

Gdzie zapisuje się nagrane wideo?

Przesłane filmy w zależności od wybranego urządzenia przechowywane są w chmurze lub na wbudowanym dysku pamięci o pojemności od 8 GB. Inwestując w monitoring zewnętrzny, warto skupić się na sposobie zapisu filmów, ponieważ to właśnie one stanowią materiał dowodowy w przypadku włamania z kradzieżą.

Usługi w chmurze bywają dodatkowo płatne, dlatego warto postawić na jednorazowy zakup karty pamięci. Co ciekawe, nowoczesne kamery obrotowe usuwają automatycznie najstarsze nagrania, aby gwarantować właścicielowi dostęp do bieżących zapisów z kilku ostatnich dni.

Jakie dodatkowe funkcje ma inteligentny monitoring zewnętrzny?

Jedną z najważniejszych dodatkowych funkcji kamer jest wbudowany reflektor znajdujący się z górnej części urządzenia. W najnowszych sprzętach wykorzystane są oszczędne żarówki LED o mocy 12 W. W zależności od wymagań właściciela lampę można skonfigurować w taki sposób, by włączała się bezpośrednio po wykryciu określonego rodzaju ruchu. W ustawieniach domyślnych kamery obrotowe z oświetleniem zazwyczaj mają włączone uruchamianie po wykryciu w pobliżu ludzi lub samochodów. Dzięki temu urządzenie nie niepokoi właściciela, kiedy koło domu przebiegnie kot, pies lub inne zwierzę.

Ile energii zużywa nowoczesny monitoring zewnętrzny?

Większość inteligentnych kamer zewnętrznych wymaga podłączenia do źródła prądu o napięciu 100-240 V. Dzięki temu urządzenie z wbudowaną lampą można zamontować bezpośrednio w miejscu istniejącego już reflektora lub doprowadzić nowy przewód elektryczny. Kamera zużywa około 5 W w stanie czuwania. Natomiast przy włączonej noktowizji i zapalonym świetle urządzenie będzie potrzebowało znacznie więcej, bo około 15 W. Jest to niewielki koszt, w który warto zainwestować dla własnego bezpieczeństwa.

Jak każde urządzenie, inteligentna kamera obrotowa ma również swoje minusy. Należy do nich zaliczyć brak możliwości rozpoznawania domowników. Większość dostępnych na rynku rozwiązań nie posiada systemu rozpoznawania twarzy. Funkcja ta zastąpiona jest możliwością nadzorowania osób, zwierząt oraz samochodów, która polega na rozpoznawaniu określonych kształtów. To właśnie dzięki temu nowoczesna kamera zewnętrzna potrafi z daleka wykryć zbliżające się osoby, nawet jeśli ich twarz nie jest rozpoznawalna gołym okiem. Biorąc pod uwagę fakt, że często złodzieje bywają zamaskowani, brak funkcji rozpoznawania twarzy zdaje się nie być poważnym mankamentem.

Przeczytaj także:

Program „Dobry Start” to rządowa forma wsparcia dla dzieci w wieku szkolnym. Rodzice, którzy są beneficjentami programu „500 plus” dodatkowo, raz w roku otrzymują 300 zł na wyprawkę szkolną. To wystarczająca kwota, aby kupić dziecku potrzebne rzeczy do szkoły.

18.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Popularna platforma Netflix słynąca z łatwego dostępu do topowych filmów i seriali właśnie podniosła cenę jednego ze swoich najważniejszych pakietów. W efekcie korzystanie z serwisu streamingowego będzie kosztowniejsze dla osób współdzielących konto. 

17.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Nowoczesne instytucje finansowe udostępniają swoim klientom zaawansowane narzędzia, które pozwalają na bezpieczne i efektywne korzystanie ze swoich środków pieniężnych. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań ostatnich lat jest e-wallet, czyli wirtualna portmonetka.

16.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.