Co zrobić ze starym telefonem? 

04.11.2021

2021-11-04T08:15:00.000Z//2021.11.04

|
Udostępnij:

Nie ma ukrywać, każdy z nas ma w domu taką szufladę, w której znajdują się stare telefony, ładowarki i poplątane kable. Czy jest nam to potrzebne? Otóż nie, takie elektrośmieci powinny zostać zutylizowane. Porządek możesz potraktować jako osobisty wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego.

telefon

Z raportu „Gospodarka elektroodpadami. Wyzwania na lata 2009-2023”, wynika, że rocznie w całej Unii powstaje średnio 9,5 mln ton elektroodpadów, z tego ok. 3,6 mln ton jest zbieranych i poddawanych recyklingowi. Przeliczając na jednego mieszkańca UE wynika, że każdy produkuje rocznie ok. 15,6 kg elektroodpadów, z których średnio 7 kg jest zbierane i przetwarzane. Jak wynika z danych Eurostatu największą ilość elektroodpadów rocznie rejestrują takie kraje jak Niemcy, Wielka Brytania oraz Francja. Polska zajmuje siódme miejsce spośród państw UE pod względem ilości zbieranych tego rodzaju odpadów.

Pisaliśmy już o tym Gdzie wyrzucić stare baterie? Podobnie jest z telefonami. W zasadzie są trzy opcje – oddać do PSZOK, zostawić w sklepie lub sprzedać.

W pierwszym kroku można spróbować sprzedać niepotrzebny telefon, za pośrednictwem jednego z wybranych serwisów ogłoszeniowych. Można w ten sposób, pozbyć się problemu, a przy okazji zarobić. Innym pomysłem, jest zostawienie w sklepie podczas zakupu nowego telefonu. To rozwiązanie jest coraz bardziej popularne. Sklepy z elektroniką przyjmą telefon, o ile dokona się u nich zakupu nowego sprzętu. Jeżeli natomiast telefon nadaje się jedynie do wyrzucenia, trzeba wiedzieć gdzie to zrobić. Od tego są właśnie Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów. Przyjmują różnego rodzaju elektronikę, a więc również telefony.

Warto pamiętać, aby przed wyrzuceniem, oddaniem lub sprzedażą telefonu, usunąć wszelkie dane oraz zdjęcia. Jeśli trafi w niepowołane ręce, można spodziewać się w przyszłości problemów. Dodatkowo należy usunąć książkę adresową, dostęp do maila, a najlepiej zresetować go do ustawień fabrycznych.

Przeczytaj także:

Lubisz grać w karty, ale nie masz z kim? W sieci bez problemu znajdziesz kompana do wspólnej gry. Możesz też wybrać ulubioną spośród wielu gier karcianych.

03.11.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Wkrótce wszystkie smartfony i inne urządzenia mobilne ładowane przewodowo będą miały złącze USB-C. A co z łączem Lightening od Apple? Sprawdziliśmy.

02.11.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Przed Wszystkimi Świętymi skorzystaj z aplikacji Grobonet. Dzięki niej będziesz mógł szybko i bez problemu odnaleźć grób każdej zmarłej osoby.

29.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.