Policja łapie piratów drogowych przy pomocy drona

08.10.2021

2021-10-08T06:29:00.000Z//2021.10.08

|
Udostępnij:

Zgodnie z danymi Policji polskiej w 2020 r. zgłoszono 23 540 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło aż 2,5 tys. osób, a ponad 26 tys. osób zostało rannych. Dlatego mundurowi zakupili drony, które pomagają im wyłapać piratów drogowych.

pirat drogowy

Drony stają się coraz bardziej popularne w polskich służbach. O zakupie dronów bojowych pisaliśmy w artykule: Polska kupiła drony bojowe. Co potrafią te maszyny? Dzisiaj sprawdzimy, jakie drony ma do dyspozycji Policja polska.

Piraci drogowi – problem, z którym trzeba się zmierzyć

Nie tak dawno, rząd przyjął pakiet zmian, które mają pomóc w walce z piratami drogowymi. Zmiany, które wkrótce zaczną obowiązywać, wprowadzają m.in. renty dla najbliższych osób, które zginęły w wypadkach drogowych, niższe stawki OC dla osób jeżdżących bezpiecznie oraz podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł. Zmiany w przepisach prawa najbardziej dotkną piratów drogowych, osoby prowadzące pojazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków. W wyłapywaniu piratów drogowych i nietrzeźwych kierowców mają pomóc policyjne drony.

Polska Policja korzysta z dronów

Policjanci ruchu drogowego wykorzystują różnego rodzaju sprzęt. Od niedawna mają również wsparcie w postaci bezzałogowego statku powietrznego. Wykorzystanie drona pozwala na ujawnianie wykroczeń drogowych polegających m.in. na niestosowaniu się przez kierujących do znaków i sygnałów drogowych, w tym do nieprawidłowego wyprzedzania oraz niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. Takie urządzenia są zazwyczaj wyposażone w 30-krotny zoom optyczny i 180-krotny zoom cyfrowy, co pozwala na rejestrowanie z dużej odległości.

Jak wygląda zatrzymanie kierowcy?

Do obsługi drona niezbędnych jest dwóch funkcjonariuszy. Jeden steruje dronem, a drugi kamerą. Jeśli natrafią na pirata drogowego informują o tym najbliższy patrol, który dokonuje zatrzymania kierowcy. Kierowca, który do tej pory czuł się bezkarny, jest zaskoczony, nagłym zatrzymaniem przez policję. Dzieje się tak dlatego, że kierowca nie jest w stanie usłyszeć charakterystycznego dźwięku wirników drona. Nie widać go ani nie słychać, co stanowi jego największy atut.

Policjanci, którzy obsługują drony, musieli przejść szkolenie osób (operatorów), uprawniające do używania bezzałogowych statków powietrznych (BSP) do celów innych niż rekreacyjne. Proces szkolenia zakończony został egzaminem państwowym, zgodnie z obowiązującymi przepisami i uzyskaniem licencji VLOS - do 25 kg. Jeśli interesuje Cię temat dronów, przeczytaj nasz poradnik: Dron – marzenie dużych chłopców

Punkty karne – limity

Piratów drogowych często mogą zatrzymać nadliczbowe punkty . Można sprawdzić ich liczbę online. O tym, jak to zrobić, pisaliśmy w artykule: Sprawdź liczbę punktów karnych bez wychodzenia z domu. Prościej jednak unikać sytuacji, gdzie można choćby nieświadomie popełnić wykroczenie drogowe. W tym celu dobrze jest zainstalować aplikację, która pozwoli zaplanować bezpieczną trasę. Więcej na ten temat dowiesz się z poradnika: Yanosik – aplikacja dla wymagających kierowców

Kiedy można stracić prawo jazdy, za przekroczenie limitu punktów karnych? Jeśli masz prawo jazdy ponad rok - to wystarczy przekroczyć limit 24 punktów karnych. Wtedy będziesz musiał zdać egzamin oraz pozytywnie przejść badanie psychologiczne. Jeżeli nie zaliczysz egzaminu lub badań, twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów zostaną cofnięte. Natomiast jeśli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok, musisz uważać, aby nie przekroczyć limitu 20 punktów karnych. Jeśli się tak stanie, starosta od razu cofnie wszystkie twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Policja Polska szukała piratów drogowych

Ostatnia duża akcja Polskiej Policji z użyciem dronów odbyła się w dniach – do 16 do 22 września 2021 roku. Służby mundurowe ze szczególną uwagą przyglądali się piratom drogowym. Siedmiodniowa akcja policji Polskiej, miała na celu obniżenie do zera dziennej liczby osób zmarłych wskutek wypadków. Nasi mundurowi działali w tym celu razem z innymi służbami z państw zrzeszonych w organizacji Roadpol.

W ruch poszedł cały dostępny sprzęt Polskiej Policji. Mundurowi korzystali ze wspomnianych wcześniej dronów, ale także laserowych mierników i wideorejestratorów w radiowozach.

Przeczytaj także:

Jak przekonać młodzież do lektur? Podarować audiobooka i zainstalować w telefonie aplikację. Które są godne uwagi? Wybraliśmy kilka najciekawszych.

07.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Wczoraj, przez ponad 6 godzin nie działały najpopularniejsze media społecznościowe - Facebook, Instagram, WhatsApp i Messenger. Jaka była przyczyna tej usterki?

05.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Gdzie zaparkowałem? Ta aplikacja okaże się wybawieniem, w momencie, gdy zapomnisz gdzie zostawiłeś swój samochód, np. pod sklepem, czy na grzybobraniu.

05.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.