Awaria Facebooka – znane są przyczyny

05.10.2021

2021-10-05T08:01:00.000Z//2021.10.05

|
Udostępnij:

Wczoraj około godziny 17.40 okazało się, że ulubiona platforma miliona ludzi na całym świecie nie działa. Podobny los spotkał Instagrama, WhatsAppa i Messengera. To największa w historii awaria mediów społecznościowych. Co się stało?

awaria Facebooka

Awaria zaczęła się ok. 17:40 czasu polskiego. Przestały działać najbardziej popularne aplikacje, takie jak: Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp. Awaria trwała do północy. Miliony ludzi na całym świecie, nie miały możliwości kontaktowania się za pośrednictwem mediów społecznościowych przez ponad 6 godzin. Problemy z komunikowaniem na WhatsApp trwały jeszcze dłużej. Dzisiaj wszystko wróciło do normy i pozostała kwestia wyjaśnienia przyczyn awarii – największej w historii mediów społecznościowych.

Zespół Facebook podzielił się informacją na temat awarii na Twitterze: - "Przepraszamy ogromną społeczność ludzi i firm z całego świata, którzy na nas polegają. Ciężko pracowaliśmy nad przywróceniem dostępu do naszych aplikacji i usług i z radością informujemy, że są one już dostępne online. Dziękujemy za wyrozumiałość".

Jak informują dzisiaj światowe media, powodem awarii była prawdopodobnie błędna konfiguracja serwerów spółki, które uniemożliwiają aplikacjom komunikację pomiędzy centrami danych. Co najciekawsze, awaria na Facebooku, miała swoje konsekwencje na notowania akcji tej spółki na giełdzie, które spadły o niespełna 5 procent. Przeciążenie odczuł także Twitter, bo użytkownicy, którzy nie mogli korzystać z innych mediów, przenieśli się na tę platformę.

To nie pierwsza awaria Facebooka. W miniony czwartek pojawił się komunikat: "Przepraszamy, coś poszło nie tak. Pracujemy nad tym i naprawimy to tak szybko, jak to możliwe". Problem szybko został jednak rozwiązany. Inna awaria była w dniu 8 kwietnia, kiedy to Facebook, Messenger i Instagram — przestały działać. Jednak wtedy awaria, została szybko usunięta i dostęp do platform został przywrócony, już po kilku minutach.

Przeczytaj także:

Czy rzeczywiście zasady geometrii zostały określone w czasach Starożytnej Grecji? A może zawdzięczamy to Mezopotamii? Sprawdziliśmy, jaka jest prawda.

04.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Na wykopalisku w Kocurach odkryto prehistoryczne szczątki aeozaura, który wyglądem przypomina dzisiejsze krokodyle. Może mieć 210 milionów lat.

01.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

29 września obchodzimy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia. To dobra okazja, aby zastanowić się, jak można zapobiec temu problemowi. 

29.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.