Sprawdź liczbę punktów karnych bez wychodzenia z domu

20.05.2021

2021-05-20T06:31:00.000Z//2021.05.20

|
Udostępnij:

24 punkty karne wystarczą, aby stracić prawo jazdy. W przypadku młodego kierowcy, który ma uprawnienia mniej niż rok, wystarczy zaledwie 20 punktów, aby pożegnać się z prawkiem. Dlatego kierowcy, którzy mają na swoim koncie punkty, powinni na bieżąco kontrolować ich liczbę. Aby dokonać weryfikacji przez internet, trzeba jedynie założyć profil zaufany.

punkty karne

Liczbę punktów karnych można sprawdzić bez wychodzenia z domu. Trzeba jednak założyć profil zaufany na stronie obywatel.gov.pl. Aby sprawdzić liczbę punktów, należy przejść kilka prostych kroków:

 • wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl
 • znajdź zakładkę „Kierowcy i pojazdy”,
 • kliknij „sprawdź swoje punkty karne”,
 • kliknij „Zaloguj się”,
 • zaloguj się na swój profil zaufany,
 • wyświetli się komunikat „Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl",
 • kliknij „Podpisz profilem zaufanym",
 • potwierdź zamiar podpisania wniosku, klikając w przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument",
 • wprowadź jednorazowy kod,
 • zostaniesz przekierowany na stronę www.obywatel.gov.pl,
 • możesz już sprawdzić liczbę punktów karnych.

O liczbie punktów karnych można również dowiedzieć się na komisariacie policji. Jednak to wymaga osobistych odwiedzin. Wygodniej jest więc zweryfikować swoje punkty przez internet. Jeżeli jednak potrzebujesz zaświadczenia o liczbie punktów karnych, wizyta na komisariacie jest jedyną opcją.

Kierowcy, którzy obawiają się utraty prawa jazdy ze względu na liczbę punktów, mają szansę „odrobić straty”. Mogą skorzystać ze szkolenia w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Po ukończeniu szkolenia, zostanie im odjęte 6 punktów karnych.

Natomiast jeśli liczba punktów przekroczy 24, kierowca, aby odzyskać prawo jazdy, musi ponownie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Młody kierowca musi dodatkowo powtórzyć cały kurs przygotowujący do zdania egzaminu.

Planowane są również zmiany, aby punkty karne miały wpływ na koszt zakupu polisy ubezpieczeniowej. Spowodowałoby to, że nieostrożni kierowcy, płaciliby więcej. Ta koncepcja z powiedzeniem funkcjonuje na przykład w Wielkiej Brytanii.

Warto również podczas jazdy korzystać z aplikacji, która może uchronić przed otrzymaniem kolejnego mandatu. Pisaliśmy o tym w poradniku: Yanosik – aplikacja dla wymagających kierowców

Przeczytaj także:

Podczas pandemii zmuszeni byliśmy część swoich aktywności przenieść do świata online. Dotyczy to również rozrywki. W sieci lubimy oglądać filmy, słuchać muzyki - co jeszcze?

19.05.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Smart – urządzenia zdominowały współczesny rynek w segmencie AGD i RTV. Do inteligentnych telefonów i zegarków zdążyliśmy się przyzwyczaić, ale do sprzętu AGD jeszcze niekoniecznie. 

18.05.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Google Lens, czyli aplikacja Obiektyw Google to zaawansowana technologia rozpoznawania obrazu, której zapowiedzi pojawiły się już w 2017 roku. Jej możliwości znacznie ułatwiają codzienne życie, ponieważ pozwalają uzyskać błyskawicznie informacje na temat otaczającego nas świata. 

17.05.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.