TOP 5 gier dla dzieci na deszczowe jesienne dni  

22.11.2021

2021-11-22T11:27:00.000Z//2021.11.22

|
Udostępnij:

Długie jesienne wieczory oraz deszczowe dni sprawiają, że wiele dzieci narzeka na nudę. Zadaniem rodziców jest więc dostarczenie im takiej rozrywki, która pozwoli rozwijać nowe umiejętności. Doskonałym przykładem są gry edukacyjne dla dzieci, w które można grać zarówno online, jak i w sposób tradycyjny. Poznaj ranking najpopularniejszych gier dla maluchów, które mogą pozytywnie wpłynąć na ich umiejętności.

gry edukacyjne online

Czas spędzany przed komputerem wśród polskich dzieci

Według badań Instytutu Matki i Dziecka zleconych przez Ministerstwo Sportu, aż 55 proc. polskich piątoklasistów spędza ponad dwie godziny dziennie na oglądaniu filmów. Dodatkowo ponad 60 proc. dzieci poświęca kolejne 2 godziny na gry komputerowe i tyle samo na inne aktywności przy komputerze lub smartfonie. Łącznie daje to około 6 godzin dziennie przed ekranami urządzeń elektrycznych. Ten temat poruszaliśmy już w artykułach: Ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem? Ile czasu dziecko może wpatrywać się w ekran?

Zdaniem pediatrów dzieci do 3 roku życia nie powinny w ogóle spędzać czasu przed ekranem komputera, telewizora lub smartfonu. Nieco starsze maluchy z przedziału wiekowego od 3 do 7 lat mogą pozwolić sobie na takie aktywności przez około 30 minut dziennie. Starsze dzieci od 7 do 12 lat mogą maksymalnie spędzać przed ekranami 60 minut na dzień. Niestety badania pokazują, że zalecenia te są ignorowane przez najmłodszych. Według danych CBOS, dzieci od 7 do 12 lat spędzają przed ekranami średnio 14 godzin tygodniowo. To aż dwa razy więcej niż wskazują zalecenia specjalistów. W poprzednich artykułach wyjaśniliśmy również, jak zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych w sieci: Kontrola rodzicielska na telefon – poznaj najlepsze aplikacje Jak uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem w sieci?

Warto mieć to na uwadze i wybierać dla swoich podopiecznych gry edukacyjne online, które umożliwią dziecku naukę poprzez zabawę, a nie jedynie bezmyślne wpatrywanie się w ekran. Jednocześnie należy pamiętać, że czas spędzony przed komputerem to nie wszystko. Polecane są w szczególności inne gry dla dzieci. Planszówki to idealny sposób na wspólne spędzanie wolnego czasu z najmłodszymi w długie jesienne wieczory.

Najlepsza gra dla dzieci – darmowa zabawa online

Wpatrywanie się w ekran komputera wcale nie musi kojarzyć się ze stratą czasu. W sieci znajduje się niejedna darmowa gra dla dzieci, która pozwala się skutecznie uczyć poprzez zabawę. Dziecięca ciekawość świata sprawia, że maluchy szybko i chętnie poznają nowe pojęcia właśnie w ten sposób. Które gry edukacyjne online zasługują na Waszą uwagę?

  • Kids: Zoo Farm – popularna gra internetowa dla najmłodszych, która polega na rozpoznawaniu zwierząt żyjących na farmie lub w zoo po wydawanych przez nie odgłosach. Gra uczy malucha umiejętności słuchania, zapamiętywania i kojarzenia faktów, a także ułatwia naukę anglojęzycznych nazw zwierząt.
  • Duolingo – aplikację kojarzy wielu dorosłych, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że to świetny sposób na naukę języków wśród dzieci od 8 roku życia. Lekcje początkowo bazują na rozpoznawaniu obrazków i quizach, co pozwala ćwiczyć pamięć, ale jest również świetnie dopasowane do wieku użytkownika.
  • Szachy – w wersji tradycyjnej znali je już nasi rodzice, ale w szachy można zagrać również na komputerze z dzieckiem od 4-5 roku życia. Według specjalistów gra ta rozwija skutecznie zdolności matematyczne oraz uczy logicznego myślenia. Gra edukacyjne online w szachy wymaga również zaangażowania ze strony rodzica, aby wytłumaczyć dziecku zasady.
  • Podpisz Obrazek – to gra edukacyjna dla dzieci, które rozpoczynają naukę pisania i czytania. Umożliwia ona rozwój zasobu słownictwa z wielu różnych kategorii, np. zwierząt, pór roku lub zawodów.
  • Geografia – dopasuj kraje Europy – doskonała gra dla nieco starszych dzieci szkolnych, która uczy przypisywania krajów do poszczególnych kontynentów i miejsca na mapie świata. W grze zastosowano czasomierz i licznik punktów, które mobilizują nastolatka do poprawiania swoich dotychczasowych wyników.

Gry edukacyjne online – polecane strony internetowe

Zgodnie z przytoczonymi na początku naszego artykułu zaleceniami, dzieci nie powinny spędzać zbyt wiele czasu przed komputerem. Dopuszczalny limit przed monitorem warto przeznaczyć na gry edukacyjne dla dzieci, przy których maluchy doskonale wykorzystują swój wolny czas. Przedstawiamy listę stron internetowych, gdzie znajdziesz najlepsze gry dla dzieci – darmowe, za które nie musisz nic płacić:

  • Ciufcia.pl – to jeden z najpopularniejszych serwisów internetowych wśród rodziców dzieci w wieku 2-4 lata. Na stronie można znaleźć blisko 400 gier edukacyjnych dla dzieci, z czego połowa jest całkowicie darmowa. Witryna jest odwiedzana przez około 400 tysięcy użytkowników miesięcznie, co jedynie potwierdza jej popularność, ale też merytoryczną zawartość.
  • Grydladzieci.pl – strona oferuje wiele darmowych gier edukacyjnych online z podziałem na grupy wiekowe, dzięki czemu łatwiej wybierzesz odpowiednią rozrywkę dla swojego dziecka.
  • Buliba.pl – witryna zawiera gry edukacyjne dla dzieci w wieku od 2 do 8 lat. Wśród dostępnych możliwości znajdują się gry zręcznościowe, edukacyjne, ekologiczne oraz uczące kreatywności i rozwijające talenty, np. wokalny. Serwis jest częściowo płatny, ale miesięczny abonament to wydatek rzędu kilku złotych miesięcznie.

Tradycyjne gry dla dzieci – planszówki

Komputerowe zabawy to naturalnie nie wszystkie dostępne gry dla dzieci. Planszówki wciąż cieszą się dużą popularnością i zachęcają całe rodziny do wspólnej nauki poprzez zabawę. Wśród najpopularniejszych tytułów na uwagę zasługują: Dobble, Fauna Junior, Pytaki, Yeti oraz Jungle Speed.

Przeczytaj także:

Pojemniki na żywność świetnie sprawdzają się w procesie konserwacji żywności. Są też skuteczne w walce z marnotrawieniem jedzenia. Warto ich używać.

19.11.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Światowy Dzień Rzucania Palenia to najlepsza okazja aby wyjść z nałogu. Będzie to łatwiejsze, jeśli wspomożesz się dedykowaną aplikacją. 

18.11.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Polacy zanim kupią produkt w sklepie stacjonarnym, wcześniej sprawdzają opinie na jego temat i porównują ceny w internecie. Czy Ty też tak robisz?

17.11.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.