Kontrola rodzicielska na telefon – poznaj najlepsze aplikacje

12.03.2021

2021-03-12T07:28:00.000Z//2021.03.12

|
Udostępnij:

Aktywność dzieci w internecie z roku na rok staje się coraz większa. Najmłodsi wykorzystują swoje komputery i smartfony nie tylko do zabawy i kontaktu z rówieśnikami, ale również do nauki. W sieci czyha jednak na dzieci wiele niebezpieczeństw, przed którymi przynajmniej częściowo można je uchronić. Sprawna aplikacja rodzicielska na telefon to pierwszy poważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa poruszania się po internecie przez najmłodszych.

aplikacja rodzicielska

Jak dzieci korzystają z internetu?

Z internetu korzysta aż 90 proc. dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Dane te pochodzą z badań przeprowadzonych pod koniec 2019 roku na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Najmłodsi po telefon, komputer lub inne urządzenie mobilne najczęściej sięgają, aby kontaktować się z rodziną i znajomymi, oglądać filmy oraz słuchać muzyki. Ponad 60 proc. dzieci za pośrednictwem smartfonu przegląda natomiast internet.

Co ciekawe, badania UKE pokazują, że aż 41,9 proc. polskich dzieci zaczęło korzystać z telefonu już w wieku 7-8 lat. Dodatkowo aż 80 proc. najmłodszych w wieku 7-15 lat posiada już swój własny telefon komórkowy, z czego ponad 90 proc. stanowią smartfony z dostępem do internetu. Takie dane pokazują, że bezpieczeństwo dziecka w sieci jest bardzo aktualnym i ważnym tematem.

Tymczasem zgodnie z wynikami badań UKE o bezpieczeństwo dzieci w sieci dba zaledwie połowa rodziców. Kontrola najczęściej odbywa się poprzez wspólne ustalenie zasad korzystania z internetu. Jedynie co 3 rodzic sięga po sprawdzone aplikacje rodzicielskie, a co 4 samodzielnie udostępnia najmłodszym bezpieczne dla niego treści.

Sprawdź Ile czasu dziecko może wpatrywać się w ekran?

Aplikacja rodzicielska – czy jest potrzebna?

Obsługa tabletu, czy smartfona towarzyszy obecnie dzieciom już od najmłodszych lat. Początkowo najmłodsi sięgają po urządzenia rodziców w celach czysto rozrywkowych jak oglądanie bajek lub granie w gry. Nie dziwi więc fakt, że dzieci bardzo szybko osiągają sprawność w poruszaniu się po internecie. Dodatkowo wielu rodziców decyduje się na podarowanie pierwszego smartfona swoim pociechom, kiedy te rozpoczynają swoją edukację. Dzięki temu rodzic uzyskuje ciągły kontakt z dzieckiem.

Ilość niebezpieczeństw czyhających na najmłodszych w sieci niestety jest coraz większa. Wśród podstawowych zagrożeń wymienić należy treści nieodpowiednie dla nieletnich, jak i dodatkowo płatne połączenia i wiadomości. Z czasem może pojawić się także problem nieuczciwych telemarketerów, niezrozumiałe płatności w grach, aplikacjach oraz wykorzystywanych programach. Poważnym zagrożeniem jest cyberprzemoc i stalking, wyłudzenia danych, czy też uzależnienie od bycia on-line. Tak szeroka paleta zagrożeń wymaga działań ze strony rodzica. Jednym z najłatwiej dostępnych rozwiązań jest kontrola rodzicielska. Android pozwala korzystać z wielu sprawdzonych aplikacji na telefon, które pomagają chronić najmłodszych.

Kontrola rodzicielka Android – jakie wybrać aplikacje?

Najczęściej pobierana aplikacja rodzicielska Android, czyli pobierana na urządzenia z systemem Android to darmowa propozycja Google Family Link od światowego giganta. Stanowi ona podstawowe narzędzie pozwalające określić reguły i zasady użytkowania urządzeń mobilnych przez dziecko. W przypadku tej aplikacji rodzic może utworzyć specjalne konto, nad którym sprawuje kontrolę. Dzięki temu może nie tylko ustalić czas, jaki najmłodsi mogą spędzić przed urządzeniem, ale również pozwala przeglądać treści, z jakich dziecko korzystało podczas surfowania po internecie. Z poziomu aplikacji można też zablokować dostęp do wszystkich płatnych funkcji w grach lub programach.

O zasadach bezpieczeństwa w sieci przeczytasz również tu: Jak uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem w sieci?

Bardziej zaawansowane rozwiązanie stanowi aplikacja Family Time, która pozwala nie tylko nałożyć na urządzenie ograniczenia dostępu związane z poruszaniem się po internecie, ale również posiada bezpłatną funkcję lokalizacji. Dzięki temu rodzic zawsze może ustalić, gdzie aktualnie znajduje się dziecko. Po ustaleniu specjalnych stref aplikacja poinformuje opiekuna, jeśli dziecko znajdzie się poza obszarem, gdzie powinno aktualnie przebywać, np. jeśli wyjdzie wcześniej ze szkoły. Dodatkowo Family Time pozwala blokować dostęp do aplikacji, stron www, wiadomości tekstowych, a nawet listy kontaktów. Są to jednak funkcje dodatkowo płatne.

Kaspersky Safe Kids to propozycja od producenta znanych systemów antywirusowych, którego zainteresowała też kontrola rodzicielska. Android lub iOS to systemy, na które można pobrać to zaawansowane oprogramowanie. Aplikacja posiada rozbudowaną funkcję filtrowania stron www. Za jej pomocą opiekun może nie tylko zablokować dostęp do określonych witryn, ale również do komunikatorów, gier i programów zainstalowanych na urządzeniu. Dzięki temu rodzic zostanie poinformowany, jeśli dziecko będzie próbowało włączyć „zakazaną” funkcję. Z Kaspersky Safe Kids można korzystać w podstawowej wersji darmowej lub znacznie bardziej rozbudowanej wersji płatnej.

Czy kontrola rodzicielska na telefon jest bezpieczna?

Wiele aplikacji rodzicielskich Android uzyskuje dostęp do lokalizacji i danych osobowych, co może budzić obawy wśród opiekunów. Przed zainstalowaniem ich na swoje urządzenie warto więc upewnić się, że dostęp do tych informacji posiada jedynie rodzic oraz dziecko. Większość aplikacji oferowanych przez znane firmy posiada jednak solidne zabezpieczenia, dzięki czemu można z nich swobodnie korzystać.

Przeczytaj także:

Cobot to inaczej robot współpracujący, czyli taki, który jest przeznaczony do interakcji z człowiekiem. W praktyce zastosowanie cobota zwiększa efektywność pracy. Czym różni się od klasycznego robota? Pracuje w bezpośredniej bliskości człowieka.

11.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Od 1 marca 2021 roku obowiązują nowe oznaczenia na sprzętach AGD. Kategorie wyrażone plusem, na przykład A+ mają zniknąć z etykiet energetycznych. Zmiana dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej, w tym Polski.

09.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Postępująca transformacja cyfrowa jest nieodłącznym elementem rozwoju kraju, co wymusza na nas wprowadzanie nowych rozwiązań. W efekcie 5G stopniowo zastępuje sieć 4G – LTE, która jako technologia mobilna przestaje być wystarczająca.

08.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.