Jak Polacy podejmują decyzje zakupowe? 

17.11.2021

2021-11-17T07:29:00.000Z//2021.11.17

|
Udostępnij:

4 na 5 klientów korzysta z urządzeń cyfrowych przed zakupami – tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Deloitte. To oznacza, że zanim kupią jakiś produkt stacjonarnie, wcześniej dokładnie sprawdzają go w sieci.

zakupy

Z badania ekspertów Deloitte wynika, że pandemia koronawirusa miała wpływ również na rynek e-commerce. Większego znaczenia nabrały technologie cyfrowe. Mają one bezpośredni wpływ na preferencje zakupowe Polaków. Z raportu „Koniec ery dwóch światów. Wpływ narzędzi cyfrowych na zakupy Polaków 2021” wynika, że aż dwie na trzy wizyty w sklepach odbywają się z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych.

Jak prezentują się zachowania konsumentów w procesie zakupowym?

  • 47% klientów szuka informacji, odwiedzając strony internetowe,
  • 22% badanych poszukuje informacji za pomocą wyszukiwarki internetowej,
  • 49% klientów nie korzysta z pomocy asystentów,
  • 28% klientów wydało na zakupy więcej lub znacząco więcej dzięki użyciu technologii,
  • 35% najbardziej popularną metodą płatności elektronicznych jest BLIK.

Zanim ruszymy po konkretna rzecz do sklepu, wcześniej dokładnie sprawdzamy w internecie opinie i porównujemy ceny. Robi tak, aż 4 na 5 klientów. Klienci sprawdzają również towar podczas zakupów, a czasem nawet po zakupach. Z badania można więc wysnuć wnioski, że zanim kupimy coś w sklepie, decyzja zostaje podjęta dużo wcześniej.

Okazuje się, że takie zachowania są niezależne od płci. Towar przed zakupem, sprawdzają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Co ciekawe wspomaganie się informacjami z sieci podczas zakupów w trakcie zakupów nie jest już tylko domeną młodych ludzi. Podobnie postępują osoby starsze. Najczęściej dotyczy to zakupów z sektora elektroniki, motoryzacji, mebli, a rzadziej żywności. Z danych ekspertów Deloitte wynika ponadto, że 30 proc. respondentów przed zakupami korzysta z mediów społecznościowych, a największy wpływ na ich decyzje zakupowe mają Facebook i Youtube.

Przeczytaj także:

Czy podczas tegorocznej zimy będzie można poszaleć na sankach i nartach? Gdzie sprawdzać pogodę on-line, aby przygotować się do zimowych warunków.

16.11.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Producent od 2025 roku nie planuje aktualizować Windowsa 10. Pierwsze urządzenia z Windows 11 pojawią się w sklepach w 2022 roku. Czy warto się na zdecydować?

15.11.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Według zapowiedzi producenta, w 2024 roku zostanie wyprodukowany pierwszy polski samochód elektryczny Izera. To będzie innowacja na skalę światową.

12.11.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.