Ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem?

09.06.2021

2021-06-09T06:22:00.000Z//2021.06.09

|
Udostępnij:

Można zauważyć, że dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranami smartfonów, komputerów czy telewizorów. Najbardziej niepokojący jest fakt, że po elektronikę sięgają coraz mniejsze dzieci. Co się dzieje z dzieckiem, gdy zbyt wiele czasu spędza przed monitorem?

ile czasu przed ekranem

Z badań opracowanych w 2018 roku przez Instytut Matki i Dziecka wynika, młodzież w wieku od 11 do 15 lat poświęca średnio ponad 2,5 godziny dziennie na oglądanie filmów lub programów i korzystanie z komputera, a także innych urządzeń mobilnych. Dodatkowo ponad 1,5 godziny wykorzystują na gry komputerowe lub na konsolę.

Problem dotyczy również mniejszych dzieci, które już w wieku dwóch lat oglądają bajki - na przykład na tablecie. Z badań Rodzice i dzieci wobec zagrożeń dzieci w internecie, przygotowanego na zlecenie Fundacji Orange i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że 20% dzieci w wieku od 1 do 2 lat i aż 35% w wieku 3 lat ma kontakt z urządzaniami z dostępem do internetu.

Według wytycznych Amerykańskiej Akademii Pediatrii, dzieci do 2 roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu z urządzeniami z dostępem do internetu. Starsze dzieci w wieku od 2 do 5 lat przed ekranem nie powinny spędzać więcej niż 1 godzinę dziennie. Natomiast dzieci w wieku od 6 do 12 lat mogą spędzać przed monitorami, nie więcej niż 2 godziny dziennie. Nastolatkowie powyżej 13 lat życia mogą używać urządzeń elektronicznych do 4 godzin dziennie.

Objawami, bezpośrednio wynikającymi ze zbyt długiego przebywania przed monitorem czy ekranem są: problemy ze wzrokiem, bóle głowy, nadwaga, wady postawy. W dłużej perspektywie może pojawić się nawet problem uzależnienia. Objawia się on pobudzeniem, atakami agresji, trudnościami w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, uczuciem niepokoju. Zdarza się, że takie dzieci wymagają hospitalizacji na oddziale psychiatrii.

Przyczyny uzależnienia, są często związane ze zbyt małym zainteresowaniem ze strony rodziców, którzy sami proponują dzieciom telefon, aby móc spokojnie zająć się swoimi sprawami. Powinni jednak pamiętać, że telewizja, ani komputer nie zastąpią kontaktów z rodziną, czy innymi dziećmi, bo właśnie wtedy dzieci uczą się otaczającego je świata. Jeśli nie wiesz w jaki sposób skutecznie chronić swoje dziecko, koniecznie przeczytaj artykuł: Kontrola rodzicielska na telefon – poznaj najlepsze aplikacje

Przeczytaj także:

W Polsce podobnie jak w kilku innych europejskich krajach można pobrać już cyfrowy certyfikat COVID UE. Polacy w ciągu tygodnia z Internetowego Konta Pacjenta pobrali ponad milion paszportów covidowych. 

08.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Latające samochody jeszcze do niedawna kojarzyły nam się z wizją przyszłości, prezentowaną w filmach science fiction. Nieustający postęp technologiczny i rozwój elektromobilności udowodniły niedawno, że auta przyszłości są już bliżej, niż nam się wydaje. 

07.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

4 czerwca, jak co roku na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji. To bardzo ważne, aby uświadomić dzieciom, w jaki sposób mogą reagować na krzywdę i gdzie mogą szukać pomocy. Wsparcie można uzyskać  on-line i telefonicznie na  infolinii.

04.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.