Ile czasu dziecko może wpatrywać się w ekran?

02.02.2021

2021-02-02T08:13:00.000Z//2021.02.02

|
Udostępnij:

Pogorszenie wzroku, zaburzenia koncentracji, problemy ze snem, agresja, otyłość i zachwianie emocjonalne – to skutki częstego korzystania z elektroniki. Najbardziej narażone są dzieci, bo ich układ nerwowy nie jest gotowy przyjąć tak wielu bodźców. Z tego samego powodu o wiele łatwiej niż dorosłym jest im wpaść w uzależnienie. Ile Twoje dziecko powinno maksymalnie spędzać czasu przy komputerze lub smartfonie?

limit internet dzieci

Badania są miażdżące. Z tych przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka na zlecenie Ministerstwa Sportu wynika, że ponad 55 proc. polskich piątoklasistów spędza ponad dwie godziny dziennie na oglądaniu filmów. Ponad 60 proc. poświęca kolejne 2 godziny na gry komputerowe i tyle samo na inne aktywności przy komputerze lub smartfonie. To łącznie 6 godzin dziennie przed ekranem urządzenia elektronicznego! Natomiast z badań Rodzice i dzieci wobec zagrożeń dzieci w Internecie przygotowanych na zlecenie Fundacji Orange i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę - aż 20% dzieci w wieku 1–2 lat i aż 35% w wieku 3 lat ma kontakt z urządzaniami z dostępem do internetu.

Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem?

Według wytycznych Amerykańskiej Akademii Pediatrii dzieci do 2 roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu ze sprzętami elektronicznymi. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą spędzać przed ekranem lub monitorem maksymalnie 20 minut dziennie. Dzieciom w wieku szkolnym od 6 do 12 lat można wydłużyć limit do 1 - maksymalnie 2 godzin dziennie. Nastolatkowie powinni korzystać z smartfonów, komputerów do 3 godzin dziennie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ma podobne zalecenia:

  • do 2 roku życia – w ogóle nie można korzystać,
  • powyżej 2 roku życia - 15 minut dziennie,
  • w wieku przedszkolnym - 30 minut dziennie,
  • w wieku wczesnoszkolnym - maksymalnie 2 godziny dziennie.

Jakie są konsekwencje zbyt długiego korzystania z internetu?

  • zaburzenie rozwoju narządu wzroku - dzieci, widzą trójwymiarowo, a obraz w urządzeniach elektronicznych jest dwuwymiarowy
  • zaburzenie kontaktów międzyludzkich – dzieci nie uczą się jak reagować na emocje, nie potrafią zrozumieć własnych uczuć, nie wiedzą czym jest empatia, mają problem z nawiązywaniem relacji.
  • otyłość, wady postawy – siedzenie długo w nienaturalnej pozycji, wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną człowieka, i prowadzi do schorzeń.

Jak wprowadzić nowe zasady?

Rodzice są odpowiedzialni za wyznaczanie granic korzystania ze sprzętów elektronicznych. Dobrym pomysłem jest opracownie grafiku i ustalenie jasnych zasad dla dziecka. W ten sposób można uniknąć ataków histerii i rozczarowania. Warto korzystać też z aplikacji, które blokują dostęp do internetu po wykorzystaniu ustalonego limitu – na przykład Boomerang Parental Control.

Przeczytaj także:

BLIK jest najszybciej rosnącą innowacją na rynku płatniczym w Polsce. W ubiegłym roku tylko od stycznia do września 2020 roku, użytkownicy BLIK zrealizowali aż 300 mln transakcji! 

01.02.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Producenci popularnych smartfonów wkrótce nie będą dołączać do nowych modeli ładowarek! Czy ta informacja wydaje się sensacyjna? Otóż nie. Można było się tego spodziewać, po tym jak producent Apple przyjął taką strategię. W ślad za nim wyruszyli inni producenci. Tylko dlaczego?

29.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

W internecie nie brakuje oszustów, którzy czekają na okazję, aby wyłudzić pieniądze. Dlatego podczas robienia zakupów on-line trzeba zachować wszelkie środki ostrożności. Przede wszystkim wypada pamiętać, że niska cena nie zawsze jest okazją. 

28.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.