Na jakie dotacje od państwa można liczyć?

09.11.2022

2022-11-09T12:16:00.000Z//2022.11.09

|
Udostępnij:

Polski rząd oferuje Polakom dostęp do wielu ulg i dotacji. Oczywiście, nie każdy może je dostać. Trzeba spełnić ściśle określone kryteria. W tym artykule wyjaśniamy, wszytsko na ten temat.

dopłata

Dopłaty do kredytu, z tytułu posiadania dzieci, a nawet do rachunku za prąd i gaz. Kto i na co może liczyć?

  • Świadczenie wychowawcze (500+) – przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Nie jest uzależnione od dochodów. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Od dzisiaj można składać wnioski o świadczenie 500 plus.
  • Dobry Start (300+) - to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny do 20 r.ż. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak złożyć wniosek o 300 plus?
  • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (1000+) – wsparcie wynosi w sumie do 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Rodzinny kapitał opiekuńczy nie zależy od dochodu. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - gdzie złożyć wniosek?
  • Karta dużej rodziny – upoważnia rodzinę do szeregu zniżek na różne towary i usługi. Jest przyznawana rodzinom z trójką lub większą liczbą dzieci. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak założyć Kartę Dużej Rodziny?
  • Ulga podatkowa na dziecko - dzięki uldze na dziecko można zapłacić mniejszy podatek dochodowy. Na jedno dziecko miesięczna ulga wynosi 92,67 zł (ulga roczna to 1112,04 zł). Ulga przysługuje podatnikowi rozliczającemu się indywidualnie, jeśli jego dochód nie przekroczył 56 000 zł. W przypadku rozliczenia łącznego z małżonkiem – limit stanowi kwota 112 000 zł.
  • Dopłata do gazu – dodatek uzależniony jest od dochodu i wynosi od 400 zł do 1150 zł.
  • Dodatek węglowy – 3000 zł przysługuje osobie w gospodarstwie domowym w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy?
  • Dodatek elektryczny - gospodarstwa domowe, w których podstawowe źródło ogrzewania w domu zasilane jest energią elektryczną, mogą wnioskować o dopłatę do prądu. To jednorazowe świadczenie w wysokości 1000 zł lub 1500 zł.
  • Dopłaty do kredytów – to rządowa pomoc dla rodzin, które nie mogą spłacać rat kredytów. Mogą liczyć na dopłaty w kwocie do 2 tys. zł miesięcznie na okres do 3 lat. Należy spełnić jeden warunek: status bezrobotnego, miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. dochodów osiąganych miesięcznie, miesięczny dochód w 2022 r. po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza: 1552 zł /os. w gospodarstwach jednoosobowych i 1200 zł /os. w gospodarstwach wieloosobowych.
  • Wakacje kredytowe - dotyczą umowy zawartej w złotych polskich w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Kredytobiorcy mogą liczyć na zawieszenie raty kapitałowo-odsetkowej nawet przez 8 miesięcy. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Wakacje kredytowe – czy warto z nich skorzystać?

Przed złożeniem wniosku o dotację, należy się szczegółowo zapoznać z kryteriami udzielanej pomocy. Na przykład na przywileje mogą liczyć dzieci niepełnosprawne, osoby z niższymi dochodami czy bezrobotni.

Przeczytaj także:

Dieta śródziemnomorska, ketogeniczna, fleksitariańska czy dieta DASH? Która z nich została najlepiej oceniona przez amerykańskich naukowców?

08.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Superkomputer to specjalna konstrukcja, która swoimi wyjątkowymi osiągami przewyższa znacząco komputery osobiste, których używamy na co dzień.

07.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Wzrost cen energii to aktualne temat numer jeden. Oszczędności będą możliwe, o ile wprowadzimy do naszej codziennej rutyny kilka pozytywnych nawyków.

04.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.