Superkomputer AGH - co powinieneś o nim wiedzieć?

07.11.2022

2022-11-07T05:21:00.000Z//2022.11.07

|
Udostępnij:

Superkomputery są przeznaczone do zadań specjalnych np. naukowych, gdzie do obliczeń potrzebna jest ponadprzeciętna moc. Na świecie istnieje sporo superkomputerów, które wykorzystywane są w wielu dziedzinach, a jednym z nich jest najnowszy superkomputer AGH Athena. Jest to jeden z najmocniejszych komputerów na świecie, który może być chlubą polskiej myśli technicznej i reprezentować superkomputery w Polsce. Co zatem musimy wiedzieć o superkomputerze stworzonym przez Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH?

superkomputer AGH

Polski superkomputer z AGH

4 Października 2022 roku oficjalnie został uruchomiony polski superkomputer AGH. Został on zaprezentowany przy okazji 104 inauguracji roku akademickiego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Superkomputer będzie wykorzystywany w wielu celach. Możemy zaliczyć do nich obliczenia pomagające w walce z pandemią, rozwój sztucznej inteligencji, przeprowadzanie badań i eksperymentów naukowych, a także przeprowadzenie symulacji. Superkomputer AGH będzie służył również do rozwijania obecnych projektów naukowych, a także gromadzenia i katalogowania danych. Jak podają twórcy superkomputera, będzie on pomocny szczególnie w takich dziedzinach jak chemia, biologia, fizyka czy medycyna, choć z pewnością będzie przydatny niezależnie od kategorii tematycznej przy przeprowadzaniu skomplikowanych operacji i wyliczeń.

Aby zobrazować wartości tego urządzenia, warto nadmienić, że superkomputery w Polsce nie są zbyt często spotykanymi konstrukcjami. W 2021 roku na liście TOP500 znajdowały się jedynie 3 superkomputery w Polsce. Są one niezwykle zaawansowane i drogie, a więc potrzebują odpowiedniego środowiska, aby mogły wykorzystywać swój potencjał, a także zwracać koszt budowy. Bez wątpienia superkomputer AGH odnajdzie się w uczelnianym środowisku.

W dalszej perspektywie superkomputer ma służyć do tworzenia patentów, a także nowatorskich rozwiązań w wielu branżach. Te z kolei mają służyć wspomaganiu gospodarki, a więc działać na rzecz naszego kraju. Samo urządzenie znajduje się obecnie w nowoczesnej, przystosowanej i specjalnie stworzonej do tego celu hali. Oznacza to, że superkomputer ma dostęp do dedykowanego awaryjnego zasilania z generatorem prądu, specjalnego systemu klimatyzacji chłodzącej wszystkie podzespoły, a także zaawansowanego systemu gaśniczego gazem na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń. Co ważne superkomputer będzie znajdował się w lokalnym towarzystwie dwóch innych superkomputerów, gdyż ACK Cyfronet AGH posiada już dwie takie konstrukcje — co najlepiej świadczy o aspiracjach placówki, a także poziomie jej zaawansowania. Superkomputer był zatem tworzony w oparciu o doświadczenie, dzięki czemu pozytywnie zaskakuje taką efektywnością.

Superkomputer AGH — parametry

Superkomputer, jaki zbudowało AGH, ma zawrotne parametry, nawet jak na kategorię światowych superkomputerów. Athena składa się z 48 serwerów połączonych i współpracujących ze sobą. Serwery te wykorzystują 6144 procesory AMD Epyc 7742 co łącznie daje ponad 47 000 rdzeni. Są one wyposażone w 384 akceleratory obliczeniowe Nvidia A100 40 GB. Równie imponująco prezentuje się pamięć RAM, której superkomputer posiada aż 1 TB. Dodatkowo sprawność superkomputera zapewniają połączenia Infiniband 4x o przepustowości 200 Gb/s. Cały superkomputer obsługiwany jest przez otwarte oprogramowanie, a także jest zintegrowany z PLGrid, czyli Polska Infrastrukturą Informatycznego Wspomagania Nauki w Europejskiej Przestrzeni Badawczej.

Równie imponująco prezentuje się moc obliczeniowa, która jest gigantyczna dzięki wydajności komputera. Stoi ona na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu polscy naukowcy w pełni wykorzystali potencjał i możliwości takiej konstrukcji. Moc obliczeniowa to 7,71 PetaFLOPS-a. Może ona jednak dochodzić nawet do 240 PetaFLOPS-ów dla obliczeń stosowanych przy sztucznej inteligencji. Superkomputer posiada również bardzo szybki podsystem dyskowy zapewniający błyskawiczny odczyt i zapis danych. Są to dedykowane systemy dyskowe, więc i również na tej płaszczyźnie superkomputer wyróżnia się w sposób znaczący.

Rekordy

Superkomputery w Polsce nie były częstym zjawiskiem do momentu pojawienia się konstrukcji AGH i raczej nie będą też od tej chwili. Choć sama specyfikacja, a także przeznaczenie i wykorzystanie mogą napawać dumą, superkomputer AGH pobił również kilka rekordów. Przede wszystkim znajduje się aktualnie na 105 miejscu superkomputerów TOP500 na świecie, co jest niezwykle imponującym wynikiem. Rekordów takich nie pobija się na co dzień, a są one bardziej efektem zaawansowanej pracy naukowców. Superkomputer z Polski jest z pewnością taką konstrukcją.

Jednym z największych rekordów, jakie osiągnął superkomputer AGH jest uplasowanie się na dziewiątej pozycji w rankingu Green500. Jest to ranking zrzeszający najbardziej energooszczędne superkomputery. Wynik taki z pewnością jest ogromnym sukcesem, a superkomputer z Polski jest bardzo ekologiczny. Świadczy o tym dużo wyższa pozycja w rankingu Green500 w porównaniu do rankingu TOP500. Oznacza to, że superkomputer cechuje się ponadprzeciętną wydajnością i energooszczędnością.

Przeczytaj także:

Wzrost cen energii to aktualne temat numer jeden. Oszczędności będą możliwe, o ile wprowadzimy do naszej codziennej rutyny kilka pozytywnych nawyków.

04.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Mamy nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie, ale jednak warto poruszyć ten temat. Gdzie szukać schronu w przypadku wybuchu bomby atomowej? Co warto mieć ze sobą?

03.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Komputery all in one oferują możliwość utrzymywania czystości w miejscu pracy. Nie są drogie i warto wziąć je pod uwagę podczas wyboru komputera.

02.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.