Wakacje kredytowe – czy warto z nich skorzystać?

06.09.2022

2022-09-06T06:30:00.000Z//2022.09.06

|
Udostępnij:

Od sierpnia kredytobiorcy mogą skorzystać z rządowego wsparcia, jakim są wakacje kredytowe. Okazuje się, że program pozwoli zaoszczędzić nie tylko kredytobiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, ale również tym którzy nie mają problemów ze spłatą kredytów. Kto w takim razie powinien rozważyć skorzystanie ze wsparcia?

wakacje kredytowe

Każdy kredytobiorca, który wcześniej zdecydował się na kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo wzrosły jego raty. To konsekwencja podnoszenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, która w ten sposób walczy z galopującą inflacją.

Dla wielu Polaków, to trudna sytuacja, w której możliwość terminowej spłaty zobowiązania, stała się ciężarem. Dla tych osób rząd przygotował wsparcie, które polega na możliwości zawieszenia spłaty rat kredytów przez osiem miesięcy. W związku z tym od 29 lipca 2022 r. obowiązuje ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która zawiera przepisy o wsparciu kredytobiorców, potocznie nazywaną wakacjami kredytowymi.

Ile osób skorzysta ze wsparcia?

Z analizy Biura Informacji Krajowej wynika, że 83,8% kredytobiorców, może skorzystać z wakacji kredytowych – i co ciekawe, większość tak zrobi (2/3 badanych). Większość osób planuje przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na nadpłatę rat w kolejnych miesiącach. Wydaje się to dobrą decyzją, bo jeśli stopy procentowe za jakiś czas spadną, wtedy opłaca się nadpłacić kredyt. Warto jednak zweryfikować w umowie, czy nadpłata kredytu jest obwarowana dodatkowymi prowizjami.

Kto może skorzystać ze wsparcia?

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba spełnić warunki:

  • kredyt został zaciągnięty w polskich złotych,
  • umowa kredytu hipotecznego została zawarta przed 1 lipca 2022 r.,
  • kredyt lub pożyczka musi spełniać wymogi Ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom,
  • nieruchomość została zakupiona na własne potrzeby mieszkaniowe,
  • okres kredytowania musi zakończyć się co najmniej po upływie 6 miesięcy od daty wnioskowania o wakacje kredytowe.

Z wakacji kredytowych nie mogą skorzystać:

  • osoby, które mają kredyty hipoteczne w innych walutach,
  • osoby, które nabyły mieszkania w celach inwestycyjnych, np. na wynajem.

Na jak długo można zawiesić raty kredytu?

Każdy kredytobiorca, który spełnia warunki, może zawiesić spłatę rat nawet na osiem miesięcy, w okresach:

  • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r., tj. od 1 sierpnia do 30 września 2022 r. oraz od 1 października do 31 grudnia 2022 r.,
  • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Oczywiście każdy ma prawo zdecydować, czy chce zawiesić raty na maksymalną liczbę miesięcy, czy tylko na wybrane okresy.

Przeczytaj także:

Stare zdjęcia nie zostały stworzone w oparciu o najnowsze technologie i upływ czasu widać na nich w szczególny sposób. Można to jednak zmienić.

05.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Jak działają smart glasses i dlaczego temat powinien zainteresować osoby niedosłyszące?

02.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Myślisz, że ktoś ingeruje w Twoją prywatność i podsłuchuje rozmowy telefoniczne? Jest prosty sposób, aby to sprawdzić.

01.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.