Jak można skutecznie oszczędzać energię?

04.11.2022

2022-11-04T07:53:00.000Z//2022.11.04

|
Udostępnij:

Jak oszczędzać prąd? To pytanie, które słyszymy coraz częściej. Trudna sytuacja energetyczna sprawia, że każda oszczędność energii jest na wagę złota. Często jednak nie wiemy, jak i na czym skutecznie możemy oszczędzać energię. Wbrew pozorom w rzeczywistości jest to bardzo proste.

oszczędzanie energii

Jak oszczędzać prąd poprzez zmiany w domu

Pierwszym sposobem na oszczędzanie energii jest wprowadzenie zmian w naszym domu. Zapewne bardzo często był on urządzany jedynie pod kątem funkcjonalnym i nie zwracaliśmy uwagi na cenę prądu. Obecny wzrost cen energii pokazuje jednak, że w naszych domach istnieje wiele obszarów, które możemy zmienić, aby płacić mniej za elektryczność. Zatem jak oszczędzać prąd?

Przede wszystkim powinniśmy wymienić wszystkie żarówki na energooszczędne. Inwestycja taka pewnością zwróci się na przestrzeni żywotności żarówki. Biorąc pod uwagę dużą ilość żarówek w domu, zaoszczędzimy zatem sporo pieniędzy. Obecne żarówki energooszczędne prezentują wysoką moc i jakość światła, więc nie odczujemy negatywnej różnicy. Aby dbać o oszczędzanie energii, możemy również wymienić wszystkie stare sprzęty agd/rtv, które zużywają dużo więcej prądu aniżeli nowe na ekonomiczniejsze modele. Tyczy się to zarówno odkurzacza, miksera czy innych sprzętów, których używamy w domu. Często różnica w poborze prądu może być nawet kilkukrotna. Wymieniając sprzęty domowe na nowe, warto zwrócić uwagę, aby były jak najwyższej klasy energetycznej.

Jeśli nadal zastanawiamy się jak oszczędzać prąd w mieszkaniu, rozwiązaniem jest używanie do maksimum światła dziennego. Dzięki temu będziemy mogli obniżyć zużycie prądu na oświetlenie naszego mieszkania. Warto zatem odsunąć wszystkie meble od okien, a także używać cienkich firanek. Zasłony powinny być jak najbardziej rozsunięte, aby światło słoneczne mogło oświetlać naszą nieruchomość. Dzięki temu będziemy mogli później zapalać światło w mieszkaniu, co przełoży się na oszczędności. Ważne jest również zarządzanie źródłami światła. Używamy ich często i intensywnie, a więc daje to duże pole do oszczędzania energii. Powinniśmy zatem zawsze wyłączyć światło, gdy wychodzimy z danego pomieszczenia, a także używać adekwatnego oświetlenia do czynności, którą wykonujemy. Czytanie książki czy relaks często nie wymagają zapalenia wszystkich świateł w pomieszczeniu.

Jeśli nasz dom ogrzewany jest energią elektryczną, powinniśmy zadbać również o jego efektywność cieplną. Jeśli uszczelnimy go, wyremontujemy, zastosujemy nowocześniejsze okna lub drzwi, dom będzie zużywał mniej energii elektrycznej do ogrzania. Nie bez znaczenia jest również samo zarządzanie ogrzewaniem. Powinniśmy wykorzystywać je w taki sposób, aby było optymalne, a mieszkanie nie było nagrzane zbyt mocno, gdyż będziemy wtedy marnotrawili prąd. Obecny wzrost cen energii będzie wtedy mniej zauważalny.

Oszczędzanie energii poprzez dobre nawyki

Wzrost cen energii powinien wyrobić w nas pewne dobre nawyki, które pomogą nam oszczędzać na rachunkach za prąd. Wbrew pozorom nawet błahe czynności wykonywane nieco inaczej, mogą dać sumarycznie spore oszczędności na koniec roku. Zatem jak oszczędzać prąd poprzez dobre nawyki? Pierwszym takim nawykiem może być uruchamianie pralki jedynie wtedy kiedy jest pełna. Znacznie lepiej jest uzbierać taką ilość prania, aby zapełnić całą pralkę. Dzięki temu możemy prać nawet dwa razy rzadziej, co przełoży się na połowę niższe zużycie energii przez pralkę. Podobnie możemy używać zmywarki lub innych urządzeń elektrycznych w domu, gdzie będziemy wykorzystywać ich pełny potencjał, a przez to zużywać mniej energii.

Kolejnym trikiem, który jest idealny na aktualny wzrost cen energii, jest gotowanie pod przykryciem. Często nie zwracamy na to uwagi, ale gotowanie takie wymaga większej ilości prądu do podgrzewania potraw. Podczas pieczenia w piekarniku nie powinniśmy również go otwierać. Dzięki temu zużyjemy mniej prądu na przygotowanie dania. Jest to przydatna podpowiedź, zwłaszcza gdy lubimy zaglądać do piekących się potraw osobiście, a nie przez szybę.

Zastanawiając się jak oszczędzać prąd, jedną z często poruszanych kwestii jest wyłączanie z gniazdek urządzeń, których nieużywany. Popularne “czerwone diody” oznaczające tryb uśpienia, mogą generować rocznie zauważalne wydatki. Dobrym nawykiem, który wspomoże oszczędzanie energii będzie zatem wyłączanie takich urządzeń jeśli wychodzimy z domu, wyjeżdżamy lub zasypiamy. Do tego celu można używać specjalnej listwy ze zbiorczym wyłącznikiem.

Jeśli wiemy już jak oszczędzać prąd, warto zwrócić uwagę na to, aby wcielić w życie wszystkie porady kompleksowo. Często możemy być zaskoczeni, jak dobre efekty da takie oszczędzanie energii na wielu polach. Dzięki temu wzrost energii może być nawet niezauważalny. Oszczędzanie energii wejdzie w nawyk.

Przeczytaj także:

Mamy nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie, ale jednak warto poruszyć ten temat. Gdzie szukać schronu w przypadku wybuchu bomby atomowej? Co warto mieć ze sobą?

03.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Komputery all in one oferują możliwość utrzymywania czystości w miejscu pracy. Nie są drogie i warto wziąć je pod uwagę podczas wyboru komputera.

02.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Czy szalony plan Porsche o stworzenia roweru elektrycznego z wysoko wydajnościowym silnikiem jest realny? To tylko ambitne plany, które jednak warto obserwować.

28.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.