Jak założyć Kartę Dużej Rodziny?

03.08.2021

2021-08-03T06:24:00.000Z//2021.08.03

|
Udostępnij:

Masz troje lub więcej dzieci? Czas pomyśleć o założeniu Karty Dużej Rodziny. Dzięki niej będziesz mógł korzystać z wielu przywilejów i zniżek na terenie całego kraju. Załóż kartę, już dziś – bez wychodzenia z domu. Podpowiadamy jak to zrobić, krok po kroku.

karta dużej rodziny

Kto może dostać Kartę Dużej Rodziny?

Kartę mogą otrzymać osoby (rodzic, lub rodzice), które mają na utrzymaniu więcej niż troje dzieci. Karta jest przyznawana więc dla ojca i matki, macochy lub ojczyma (małżonek jednego z rodziców). Mogą ją dostać także rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Aby dostać Kartę Dużej Rodziny, rodzice nie mogą być pozbawieni władzy rodzicielskiej ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. Według zmian z 1 stycznia 2019 roku Kartę Dużej Rodziny mogą uzyskać również rodzice, którzy kiedyś mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Nie ma żadnego kryterium dochodowego, a wyrobienie karty jest bezpłatne.

Na co konkretnie może liczyć posiadacz KDR?

Ten praktyczny program funkcjonuje w Polsce już od 2014 roku. Cieszy sie ogromną popularnością wśród rodzin, bo mogą liczyć na zniżki na różne towary i usługi. Jakie konkretnie?

 • zniżki podczas podróżowania komunikacją miejską i koleją,
 • zniżki na zakup paliwa,
 • mniejsze rachunki za prąd i gaz,
 • tańsze bilety do kina, teatru, muzeów, galerii sztuk, oper, filharmonii, ośrodków sportu i rekreacji, ośrodków wypoczynkowych, usług sportowych,
 • zniżki w księgarniach, przedszkolach, żłobkach, klubach dziecięcych,

Szczegółowy wykaz partnerów Karty Dużej Rodziny znajduje się na stronie: Partnerzy KDR

Jak uzyskać KDR?

Należy po prostu pobrać i wypełnić wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny, a następnie zanieść go do lokalnej instytucji, która zajmuje się przyjmowaniem wniosków w danej gminie. Można to również zrobić przez internet, co jest najlepszym rozwiązaniem – szybkim i wygodnym. Zaraz wyjaśnimy, jak to zrobić, a tymczasem sprawdźmy, jakie jeszcze dokumenty, będą potrzebne:

 • oświadczenie rodziców, że nie są pozbawieni władzy rodzicielskiej ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej
 • pesele lub dowody osobiste, lub paszporty, lub akty urodzenia
 • akt małżeństwa
 • oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub na studiach
 • dzieci z rodzin zastępczych albo z rodzinnego domu dziecka – postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka, oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka,
 • cudzoziemcy – dodatkowo, oprócz wyżej wymienionych dokumentów: dokument, który potwierdzi prawo do mieszkania w Polsce, zezwolenie na pobyt w kraju.

Wniosek przez internet

Tak jak wspomnieliśmy, wniosek możesz złożyć przez internet – na portalu Empatia To bardzo proste:

 • znajdź moduł eWnioski
 • zaloguj się profilem zaufanym - na ten temat więcej przeczytasz tu: Jak założyć profil zaufany?
 • wypełnij wniosek online
 • smsem dostaniesz informację, gdzie i kiedy możesz odebrać karty

Możesz jednocześnie złożyć wniosek o wydanie mobilnych kart. Wtedy numery kart, które jednocześnie są loginami do aplikacji mobilnej mKDR, otrzymasz na adres e-mail. Dostaniesz również linki do sklepów Google Play i App Store, aby pobrać aplikację.

Więcej szczegółowych informacji, na temat Karty Dużej Rodziny, znajdziesz na stronie: www.gov.pl

Przeczytaj także:

Już od wielu lat można obserwować zjawisko zafascynowania mody nowoczesnymi technologiami. Jednym z najbardziej imponujących dokonań świata mody jest projekt ubrania stanowiącego przenośny dysk pamięci, a to dopiero początek innowacji, które nas czekają.

02.08.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Innowacyjny system ładowania HyperCharge zaprezentowany w maju 2021 roku przez chińską firmę Xiaomi to obietnica prawdziwej rewolucji w branży urządzeń mobilnych. Szybkie ładowanie ma trwać zaledwie 8 minut, czyli mniej więcej tyle, ile poranna kawa.

30.07.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Z sondażu PBS wynika, że z aplikacji bankowych korzysta prawie 70 proc. konsumentów. Największą grupę stanowią osoby młode, w wieku od 15 do 29 lat. Najczęściej używane są do obsługi konta bankowego. Nie ma w tym nic zaskakującego. To przecież bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić

29.07.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.