TOP 4 diety odchudzające

08.11.2022

2022-11-08T09:39:00.000Z//2022.11.08

|
Udostępnij:

Zima to doskonały czas, aby zdecydować się na zmianę swoich nawyków żywieniowych. Już po kilku miesiącach będą widoczne skutki w postaci poprawy stanu zdrowia i zrzucenia nadmiernych kilogramów. Ciało i umysł będą gotowe na wiosnę.

diety odchudzające

Każda dieta zmusza do zmiany nawyków żywieniowych. Jednak niektóre diety są bardziej restrykcyjne, inne mniej. Warto wybrać taką, która będzie zgodna z upodobaniami, aby zbyt szybko się nie zniechęcić i nie spowodować efektu jojo.

  • Dieta śródziemnomorska – została liderem plebiscytu zorganizowanego przez amerykański miesięcznik "U.S. News & World Report". Co ciekawe dieta śródziemnomorska wygrała plebiscyt, już piąty rok z rzędu. Śródziemnomorski model odżywiania opiera się spożywaniu dużych ilości warzyw, owoców i nasion roślin strączkowych, a także roślinnych źródeł tłuszczu: oliwy z oliwek oraz orzechów. Ważnie w niej jest również spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych, ryb, owoców i fermentowanych produktów mlecznych.
  • Dieta DASH - to jedna z najzdrowszych diet zalecana osobom z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca i nadwagą. W czasie diety należy spożywać produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, chudy nabiał, chude mięso, orzechy i nasiona. Unikać należy soli, tłuszczów trans i używek. Efektami zastosowania diety są przede wszystkim obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, spadek wagi, obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, regulacja poziomu cukru we krwi i gospodarki insulinowej.
  • Dieta fleksitariańska - to elastyczna dieta wegetariańska. To oznacza, że nie trzeba całkowicie eliminować mięsa ze swojej diety, ale znacząco je ograniczać. Zamiast mięsa, należy spożywać jak najwięcej białek roślinnych pochodzących z roślin strączkowych. Dieta dopuszcza spożywanie nabiału, jajek i ryb. Amerykański miesięcznik "U.S. News & World Report" uplasował tę dietę na równi z dietą DASH, na drugim miejscu, zaraz za dietą śródziemnomorską.
  • Dieta ketogeniczna lub low carb - chociaż te diety znalazły się na szarym końcu wyżej wspomnianego plebiscytu, są w ostatnim czasie bardzo popularne. Ma to swoje uzasadnienie w możliwości bardzo szybkiej utraty wagi. Wymagają jednak radykalnego przestawienia się na inny sposób żywienia, który opiera się głównie na tłuszczach roślinnych i zwierzęcych, z pominięciem węglowodanów. Chociaż przyczynia się do spektakularnych efektów, wymaga rezygnacji z wielu produktów.

Przeczytaj także:

Superkomputer to specjalna konstrukcja, która swoimi wyjątkowymi osiągami przewyższa znacząco komputery osobiste, których używamy na co dzień.

07.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Wzrost cen energii to aktualne temat numer jeden. Oszczędności będą możliwe, o ile wprowadzimy do naszej codziennej rutyny kilka pozytywnych nawyków.

04.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Mamy nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie, ale jednak warto poruszyć ten temat. Gdzie szukać schronu w przypadku wybuchu bomby atomowej? Co warto mieć ze sobą?

03.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.