Jedna ładowarka – postanowione

19.10.2022

2022-10-19T06:43:00.000Z//2022.10.19

|
Udostępnij:

Port USB typu C – wkrótce stanie się powszechnie używanym do ładowania wszelkich sprzętów elektronicznych, typu smartfon, tablet, czy aparat. Nie ma jednak powodu, aby wymieniać te ładowarki, które mamy w domu. Nowe przepisy sprawią jedynie, że w przyszłości sprzedawcy nie będą mogli sprzedawać takich sprzętów z ładowarkami, innymi niż typ C.

jedna ładowarka

Przez ostatnie dziesięć lat Parlament Europejski wielokrotnie wzywał producentów do wprowadzenia uniwersalnych ładowarek. Niestety, te wezwania do tej pory pozostawały bez odpowiedzi. Celem było zmniejszenie liczby ładowarek do urządzeń mobilnych, których jak wiadomo każdy z nas ma w domu, chociażby kilka. Sprawa ruszyła i ostatecznie 23 września 2022 roku Komisja przedstawiła wniosek prawodawczy.

Co się zmieni?

Zgodnie z nowymi przepisami konsumenci nie będą potrzebowali osobnej ładowarki do każdego nowego urządzenia. Wystarczy im jedna uniwersalna ładowarka typu C. Co więcej, wszystkie urządzenia, które obsługują szybkie ładowanie, będą miały tę samą prędkość ładowania. To nie koniec zmian.

Do 2024 roku Komisja Europejska zadba o rozpowszechnienie ładowania bezprzewodowego, o którym informowaliśmy w artykule: Jak działa ładowanie indukcyjne telefonów?. Łatwiej też będzie sprawdzić, czy ładowarka jest kompatybilna z urządzeniem, dzięki widocznym informacjom na etykiecie.

Kiedy można spodziewać się zmian?

Państwa członkowskie, w tym Polska będą mieli rok na dostosowanie się do nowych przepisów, poprzez przygotowanie dyrektywy do prawa krajowego, oraz kolejne 12 miesięcy na wprowadzenie ich w życie.

Ciekawym aspektem jest sprzedaż telefonów bez ładowarek, o czym przeczytasz w artykule: Telefon sprzedawany bez ładowarki – skąd taki pomysł?. Jeśli natomiast szukasz ładowarki, która szybko naładuje Twój telefon, zapoznaj się z artykułem: Ultraszybka ładowarka Xiaomi – w 8 minut do 100% baterii.

Przeczytaj także:

Zamiast zielonych drzew nasze otoczenie będą urozmaicały drzewa fotowoltaiczne. Ta innowacyjna koncepcja, może rozwiązać problem zużywania kosztownego prądu.

18.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

A gdyby tak czerpać energię z piorunów? Alternatywne źródła energii to bardzo gorący temat, który staje się przedmiotem coraz częstszych rozmów.

17.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Twój telefon zbyt długo myśli, nie działa, dziwnie się zachowuje? Być może został zainfekowany wirusem. Jak sprawdzić, czy ma wgrane złośliwe oprogramowanie?

14.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.