Jak działa ładowanie indukcyjne telefonów?

21.01.2022

2022-01-21T07:41:00.000Z//2022.01.21

|
Udostępnij:

Urządzenia bezprzewodowe stały się już standardem w naszej codzienności. Każdego dnia używamy smartfonów, tabletów, bezprzewodowych słuchawek, klawiatur czy myszek. Podobnie działa internet odbierany przez popularne Wi-Fi. Nie dziwi więc fakt, że coraz większą popularnością cieszy się również ładowarka indukcyjna do telefonu. W jaki sposób działa to urządzenie?

ładowanie indukcyjne

Jak poprawnie naładować nowoczesnego smartfona?

Szybko rozładowująca się bateria w smartfonie to problem wielu użytkowników. Tymczasem to, w jaki sposób ładujemy swoje urządzenia, ma olbrzymi wpływ na żywotność baterii. Pierwsze telefony komórkowe nauczyły nas, że nową baterię należy całkowicie rozładować, aby następnie załadować ją do pełna. Tymczasem to przekonanie nie jest już aktualne w przypadku znacznie nowocześniejszych smartfonów.

Obecnie na szeroką skalę w urządzeniach wykorzystuje się ogniwa litowo-jonowe, które nie wymagają całkowitego rozładowania. Wręcz przeciwnie – baterie tego typu źle znoszą ciągłe rozładowywanie i ładowanie telefonu do 100%. Nowe urządzenia lepiej jest ładować często i krótko. W związku z tym ładowanie najlepiej rozpocząć, kiedy telefon wyświetli pierwszy komunikat o niskiej zawartości mocy. Najczęściej jest on aktywowany, gdy poziom baterii spadnie do 15-20 proc. Aby przedłużyć żywotność ogniwa, nie warto też go ładować do pełna. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, pozostaw baterię na poziomie 80-90 proc. naładowania.

Co więcej, żeby dłużej cieszyć się dobrą kondycją baterii, warto też korzystać z oryginalnej ładowarki załączonej do zestawu. Producenci nowoczesnych smartfonów coraz chętniej sięgają po ładowanie indukcyjne, które umożliwia bezprzewodowe uzupełnianie energii w urządzeniu.

Jak działa ładowarka indukcyjna?

Bezprzewodowe przekazywanie energii brzmi jak technologia z przyszłości. Tymczasem funkcję tę mają już nowoczesne telefony – ładowanie indukcyjne wbrew pozorom wcale nie jest skomplikowane. Proces ten bazuje na indukcji elektromagnetycznej. W związku z tym zarówno smartfon, jak i ładowarka muszą być wyposażone w specjalną cewkę, która wytwarza pole elektromagnetyczne. Dalej sam proces ładowania przebiega następująco:

  • Podłączenie ładowarki do zasilania sprawia, że cewka zaczyna generować własne pole elektromagnetyczne. Dzięki temu w jej niewielkiej odległości zaczyna się gromadzić ładunek elektryczny.
  • Cewka zamontowana w smartfonie odbiera energię na drodze indukcji, a następnie zamienia ją w prąd kierowany do akumulatora urządzenia. W ten sposób następuje ładowanie.

Jednocześnie warto pamiętać, że poprawność przebiegu całego procesu gwarantują te same standardy zastosowane w ładowarce indukcyjnej oraz smartfonie. Obowiązujący standard Qi został uzgodniony już w 2009 roku pomiędzy czołowymi producentami urządzeń mobilnych zrzeszonych w Wireless Power Consortium.

Co ciekawe, ładowanie indukcyjne według najnowszej wersji 1.2 standardu Qi nie wymaga już bezpośredniego styku smartfona z ładowarką. Aby skutecznie uzupełnić akumulator, wystarczy już odległość około 4 cm. Dodatkowo wprowadzono możliwość błyskawicznego ładowania kilku urządzeń jednocześnie. Jak szybko ładują się telefony? Ładowanie indukcyjne uzupełnia baterię do połowy w około 30 minut.

Czy ładowanie indukcyjne działa przez etui?

Aby ładowanie indukcyjne sprawnie działało, należy upewnić się, że zakupiony smartfon posiada taką funkcję. Można to zrobić poprzez specyfikację techniczną urządzenia lub położenie go w pobliżu ładowarki indukcyjnej. Jeśli smartfon posiada tę opcję, to zacznie samoistnie ładować baterię – nie musisz uruchamiać żadnych dodatkowych funkcji.

Wiele osób noszących telefony w etui zadaje sobie pytanie, czy należy je zdjąć przed rozpoczęciem ładowania indukcyjnego. W praktyce ładowarki indukcyjne wytwarzają pole magnetyczne, które oddziałuje na 1-4 cm. W efekcie standardowy pokrowiec lub etui nie stanowią dla niego bariery. Warto przy tym pamiętać, że mogą one nieco wydłużyć czas ładowania bezprzewodowego.

Ładowarka indukcyjna – jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Zakup ładowarki indukcyjnej do kompatybilnego urządzenia ma wiele zalet. Wśród nich należy wymienić w szczególności:

  • wygodę ładowania – wystarczy, że położysz telefon na ładowarce lub w jej pobliżu, aby uzupełnić baterię,
  • możliwość ładowania kilku urządzeń jednocześnie,
  • bezprzewodowe ładowanie – brak kabli to również wyeliminowanie problemu z awariami styków i portów,
  • wygodne ładowanie podczas prowadzenia pojazdu,
  • nowoczesny wygląd.

Mimo że z rozwiązania tego typu korzystają już prawie wszystkie najnowsze telefony, ładowanie indukcyjne ma również kilka zalet. Są to w szczególności:

  • wolniejszy czas ładowania niż w tradycyjnej ładowarce,
  • przerywanie ładowania, kiedy korzystasz z telefonu i oddalasz go od wytworzonego pola elektromagnetycznego,
  • nagrzewanie się ładowarek indukcyjnych – z tego względu wielu producentów montuje w nich specjalne wentylatory chłodzące.

Ładowanie indukcyjne to nowoczesne rozwiązanie, ale już dziś możemy się spodziewać, że stopniowo zastąpi tradycyjną ładowarkę. Całkowicie bezprzewodowa obsługa urządzeń jest obecnie priorytetem większości największych producentów smartfonów. Więcej na temat ładownia indukcyjnego przeczytasz w artykule.

Przeczytaj także:

InPost wygrywa rankingi na najlepszą firmę świadczącą usługi kurierskie. Za co jest doceniana?

20.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Z jakich ulg można skorzystać przy rozliczeniu w 2022 za dochody osiągnięte w 2021 roku?

19.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Oprócz NFC jest jeszcze inna technologia - HCE, która cieszy się coraz większym uznaniem podczas płatności bezgotówkowych.

18.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.