Drzewa solarbotaniczne - innowacja, na skalę światową

18.10.2022

2022-10-18T08:42:00.000Z//2022.10.18

|
Udostępnij:

Firma SolarBotanic Trees przygotowała koncepcję fotowoltaicznych drzew. Tak innowacyjny projekt, łamie utarte stereotypy, że instalacje nie są estetyczne i zazwyczaj szpecą otoczenie. Tym razem jest zupełnie inaczej. Na czym polega ta innowacyjna koncepcja?

drzewa fotowoltaiczne
fot. solarbotanictrees.com

Pomysł drzew fotowoltaicznych powstał siedem lat temu, w ramach zbiorowej pracy specjalistów z Brunel University London, Manufacturing Technology Center (MTC) i University of Sheffield Advanced Manufacturing Research Center (AMRC), oraz we współpracy z klientami, architektami i dostawcami. W efekcie powstała funkcjonalna i estetyczna alternatywa dla konwencjonalnych paneli słonecznych. Ogniwa fotowoltaiczne, czyli głównej elementy drzewa zostały już przetestowane laboratoryjnie. Teraz firma pracuje nad zbudowaniem prototypu terenowego. Pierwsze drzewo testowane będzie teraz w Advanced Manufacturing Research Centre (AMRC) w Sheffield.

Trzy wersje drzewa fotowoltaicznego

Komercyjna wersja drzewa będzie dostępna w połowie 2023 roku. Będzie nazywała się SolarBotanic™ Tree v01. Druga wersja, bardziej funkcjonalna zstanie wydana do sprzedaży pod koniec 2023 roku. To w pełni zintegrowana wersja SolarBotanic™ Tree v02 z systemem zarządzania energią, akumulatorem i systemem szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Trzeci projekt to drzewo w wersji v03, które będzie dostępne dopiero w 2025 roku. Warto jednak poczekać, bo to drzewo zostanie zaprojektowane z wykorzystaniem zaawansowanych połączonych modułów wytwarzania energii wiatrowej i słonecznej.

Ciekawostki o drzewach fotowoltaicznych

Drzewa fotowoltaiczne mają wiele zalet, o których napisał producent na stronie solarbotanictrees.com:

  • są w stanie zasilić trzypokojowy dom, a nadwyżka energii może zostać sprzedana do głównej sieci,
  • drzewa można użyć do ładowania samochodu elektrycznego,
  • za pomocą kilku, kilkunastu drzew można stworzyć sieć, która będzie zasilała kilka budynków,
  • instalacja działa niezależnie od warunków pogodowych,
  • konstrukcja drzew jest odporna na działanie różnych warunków atmosferycznych,

Technologia została zaprojektowana z myślą o lokalizacjach komercyjnych, takich jak parkingi, lotniska, stadiony sportowe czy centra handlowe. Fotowoltaiczne koncepcje, są realizowane coraz odważniej, a jednym z pomysłów jest Sahara pokryta panelami słonecznymi.

Przeczytaj także:

A gdyby tak czerpać energię z piorunów? Alternatywne źródła energii to bardzo gorący temat, który staje się przedmiotem coraz częstszych rozmów.

17.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Twój telefon zbyt długo myśli, nie działa, dziwnie się zachowuje? Być może został zainfekowany wirusem. Jak sprawdzić, czy ma wgrane złośliwe oprogramowanie?

14.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Sezon na grzybobranie w pełni, ale nada jest czas na zakup przydatnych podczas leśnych spacerów gadżetów. Czego nie może zabraknąć podczas grzybobrania?

13.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.