Jak sprawdzić czy na telefonie jest wirus?

14.10.2022

2022-10-14T10:53:00.000Z//2022.10.14

|
Udostępnij:

Telefony to obecnie nieodłączne akcesoria, z których korzystamy przez większość dnia. Możemy przeglądać na nich internet, sprawdzać bankowość elektroniczną, czy łączyć się ze znajomymi. Są one już na tyle zaawansowane, że coraz popularniejsze staje się tworzenie wirusów na smartfony zarówno z systemem Android, jak i iOS. Wirusy takie bardzo często, mogą atakować nasze urządzenie, a nawet przejmować nad nim kontrolę, czy nas okradać. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby sprawdzić, czy na telefonie jest wirus i czy nasze urządzenie jest bezpieczne.

wirus na telefonie

Skanowanie programem antywirusowym

Pierwszym sposobem na sprawdzenie, czy na naszym telefonie jest wirus, jest przeskanowanie go programem antywirusowym. Ustawienia fabryczne telefonu przeważnie posiadają wbudowanego antywirusa. Jeśli nie, będziemy musieli pobrać taki program i zainstalować aplikację na naszym telefonie. Należy bezwzględnie zrobić to jedynie z legalnych i oficjalnych źródeł, takich jak np. Google Play. Na rynku istnieje wiele różnych programów antywirusowych przeznaczonych na smartfony. Dzięki nim możemy dbać o nasze bezpieczeństwo np. smartfonów. Wśród wielu programów antywirusowych znajdziemy zarówno darmowe, jak i płatne. W podstawowej diagnostyce w zupełności wystarczą darmowe programy antywirusowe, które mają możliwość przeskanowania telefonu pod kątem znalezienia wirusa. Przed użycie antywirusa nie musimy dbać, aby ustawienia fabryczne były zresetowane, a telefon nie musi być specjalnie przygotowany. Warto wybierać również te najbardziej znane i najbardziej renomowane aplikacje antywirusowe. Przeważnie będą gwarantowały najwyższy poziom bezpieczeństwa, a także najwięcej funkcjonalności i najwyższą skuteczność.

Jeśli pobierzemy i zainstalujemy aplikację antywirusową, możemy przeskanować nasz telefon. W tym celu należy wejść do tej aplikacji, a następnie uruchomić moduł skanowania. Może potrwać to nawet do kilkunastu minut w zależności od konkretnego programu antywirusowego, wielkości naszej pamięć wewnętrznej czy zdolności obliczeniowej smartfona. Możemy skorzystać z kilku niezależnych – ale w dalszym ciągu największych i najbardziej renomowanych aplikacji antywirusowych, które w zupełności powinny dać nam wiarygodne informacje.

Obserwuj smartfon

Drugą metodą na sprawdzenie, czy wirus na telefonie istnieje, jest jego dokładniejsze obserwowanie. Przeważnie podczas standardowego użytkowania telefonu nie zwracamy uwagi na wiele elementów, które mogą mówić nam o tym czy nasz telefon jest zawirusowany. Program do usuwania wirusów na telefon również często nie jest zainstalowany lub aktywowany, gdyż nie widzimy takiej potrzeby. Aby zatem samodzielnie sprawdzić, czy na naszym telefonie jest wirus, powinniśmy przyjrzeć się pracy naszego smartfonu.

Przede wszystkim ostrzegawcze będą niecodzienne i zaskakujące symptomy, które nie występowały podczas standardowego używania telefonu. Mamy tu na myśli nadmierne zacinanie się, a także nadmierne rozgrzewanie się telefonu podczas zwykłej pracy. Mogą być to również niespodziewane uruchomienia aplikacji lub pojawienie się aplikacji i plików na telefonie, których nie instalowaliśmy. Może to być również znikanie danych lub zmiana ich lokalizacji. Kolejnym elementem, który może świadczyć o tym, że na naszym telefonie jest wirus, jest wyskakiwanie reklam lub próby logowania się do naszej poczty, czy bankowości elektronicznej, których samodzielnie nie wykonywaliśmy. Wszystkie te i inne zaskakujące objawy, mogą świadczyć o obecności wirusa na naszym telefonie.

Wizyta w serwisie

Ustawienia fabryczne telefonu i jego podstawowe aplikacje, często nie pozwalają nam określić, czy na telefonie rzeczywiście istnieje wirus, czy my źle interpretujemy pewne sygnały. Zdecydowanie najlepszym i zarazem najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać, jest oddanie telefonu do serwisu GSM. Na rynku działa wiele takich serwisów — zarówno autoryzowanych, jak i prywatnych. Jeśli zatem mamy podejrzenie, że na naszym telefonie może być obecny wirus, powinniśmy oddać go do profesjonalnej diagnozy. Warto z takiego kroku skorzystać, zwłaszcza jeśli na urządzeniu logujemy się do bankowości mobilnej, zarządzamy naszymi pieniędzmi, czy przetrzymujemy poufne dane.

Po zjawieniu się w serwisie wystarczy jedynie poinformować specjalistów, iż podejrzewamy, że na naszym sprzęcie może być zainstalowany wirus. Specjaliści będą już dokładnie wiedzieli, jak przetestować i sprawdzić naszego smartfona, a także dowiedzieć się, czy rzeczywiście jest nim na nim wirus. Przeważnie usługa taka nie powinna trwać więcej niż 1, 2 dni robocze. Niektóre serwisy mogą zaoferować również ekspresowe sprawdzenie naszego telefonu w ciągu kilku godzin. Specjaliści posiadają duże doświadczenie, są zawodowcami i mają oprogramowanie — często niedostępne dla przeciętnych użytkowników telefonów. Dzięki temu będą potrafili wykorzystać ustawienia fabryczne telefonu i skorzystać z logów aplikacji, a także innych bardziej zaawansowanych danych analitycznych, które nic nie powiedzą zwykłemu użytkownikowi, a mogą potwierdzić lub wykluczyć obecność wirusa na naszym urządzeniu. Jeśli zatem mamy uzasadnione podejrzenie, że posiadamy wirusa na naszym telefonie, wizyta w serwisie będzie dobrym ruchem.

Przeczytaj także:

Sezon na grzybobranie w pełni, ale nada jest czas na zakup przydatnych podczas leśnych spacerów gadżetów. Czego nie może zabraknąć podczas grzybobrania?

13.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Poznaliśmy już wszystkich laureatów Nagrody Nobla. Niestety na liście laureatów tej prestiżowej nagrody zabrakło Polaka. Kto otrzymał złoty medal?

12.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Wprowadzony niedawno drugi stopień alarmowy BRAVO dotyczy polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami RP. Czy mamy się czego obawiać?

11.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.