Sztuczna inteligencja - najnowsze trendy

06.03.2023

2023-03-06T08:49:00.000Z//2023.03.06

|
Udostępnij:

AI sztuczna inteligencja staje się faktem i można zaobserwować ją w coraz większej ilości dziedzin. Daje ona również coraz większe możliwości, a ciągły jej rozwój sprawia, że wykorzystywana jest do wielu rzeczy. Jakie są zatem najnowsze trendy rozwoju sztucznej inteligencji?

AI sztuczna inteligencja

Tworzenie treści

Pierwszym bardzo obiecującym i popularnym trendem wykorzystywania sztucznej inteligencji jest tworzenie treści. Roboty są obecnie na takim wysokim poziomie zaawansowania, że potrafią już tworzyć treści porównywalne do wypowiedzi ludzi. Oznacza to rewolucję w branży wydawniczej, publicystycznej, a także w samym internecie. AI sztuczna inteligencja potrafi tworzyć różnego rodzaju content zarówno od opisów produktów, poprzez teksty tematyczne aż do rozmowy z żywymi osobami w formie czatu. To wszystko sprawia, że w najbliższej przyszłości można liczyć na znacznie podniesienie jakości treści, dzięki robotom. Są one wykorzystywane już przez największych globalne marki i służą jako roboty konwersacyjne lub moduły udzielające informacji i odpowiedzi na zapytania.

Tworzenie grafik

Rozwój sztucznej inteligencji wykorzystywany jest również w dziedzinie grafiki. AI sztuczna inteligencja umożliwia obecnie generowanie jakościowych obrazów i grafik według opisu. Jest to również przełom, który na nowo definiuje sztukę, a także pomaga w reklamowaniu się, w prowadzeniu stron internetowych czy tworzeniu prezentacji. Rozwój sztucznej inteligencji w takim stopniu jest kamieniem milowym, gdyż społeczeństwo jest społeczeństwem obrazkowym, a tworzenie grafik i obrazów jest obecnie możliwe dla wszystkich — nawet tych którzy nie znają się na technologii, grafice czy malarstwie i sztuce.

Tworzenie video i wizerunku ludzi

Jednym z najbardziej zaskakujących trendów, które możemy zaobserwować już w świecie rzeczywistym – choć nie jest to łatwe, jest tworzenie przez sztuczną inteligencję wideo oraz wizerunków ludzi. AI sztuczna inteligencja może z łatwością wykreować wizerunek osoby która będzie przemawiała do nas na nagraniu wideo. W rzeczywistości jest to jedynie twór sztucznej inteligencji, a żywe osoby nie mają z nim nic wspólnego. Ten typ sztucznej inteligencji wykorzystywany jest do przekazywania informacji, a także prezentowania zagadnień. Bardzo trudno jest odróżnić wizerunki wygenerowanych ludzi przemawiających na wideo od prawdziwych wystąpień, co najlepiej świadczy o wysokim poziomie rozwoju sztucznej inteligencji.

Roboty humanoidalne

Bardzo mocno rozwijającym się trendem w sztucznej inteligencji są również roboty humanoidalne. Z pewnością pojawią się one na masową skalę najbliższej przyszłości, gdyż obecnie produkowane są już roboty autonomiczne, które bazują na własnej sztucznej inteligencji i nie potrzebują żadnej ingerencji z zewnątrz w ich funkcjonowanie. Roboty takie łączone są z realnymi wizerunkami ludzi, a także wieloma funkcjonalnościami. Mogą służyć zarówno w medycynie, być towarzyszami osób samotnych czy opiekunami osób starszych, a także witać gości w restauracjach czy przekazywać informacje w urzędach. Jest to jeden z najszybciej rozwijających się trendów i może znacząco zmienić naszą rzeczywistość.

Roboty humanoidalne do tej pory bazowały na pół automatyce, a także wprowadzaniu ustawień i wykonywaniu jedynie samodzielnie pewnych czynności. Rozwój sztucznej inteligencji sprawia, że roboty te będą mogły samodzielnie analizować dane i wybierać takie opcje, aby działać praktycznie całkowicie autonomicznie. Jest to wizja wręcz futurystyczna z kreskówek i filmów fantastycznych, ale może ziścić się w realnym świecie w najbliższym czasie.

Pojazdy autonomiczne

AI sztuczna inteligencja wykorzystywana jest również niezwykle intensywnie w branży samochodowej, a zwłaszcza w pojazdach autonomicznych. Choć znajdują się już na drodze i są użytkowane, w dalszym ciągu nie są to w pełni autonomiczne samochody, które będą całkowicie niezależnie od zewnętrznych źródeł. Wymagają nadal ingerencji człowieka np. przy wyborze ustawień czy parametrów. Rozwój sztucznej inteligencji sprawia, że samochody autonomiczne uzyskują kolejne funkcjonalności i mogą być przez nią całkowicie zarządzane. Jeśli zatem mowa o nowych trendach wykorzystujących sztuczną inteligencję, warto zwrócić szczególną uwagę na pojazdy autonomiczne, które w niedalekiej przyszłości, mogą samodzielnie podejmować decyzje, interpretować dane zwrotne uzyskiwane z czujników czy wybierać najlepsze trasy do celu w zależności od sytuacji na drodze. AI sztuczna inteligencja może również powiadomić serwis właściciela o usterkach, a także automatycznie powiadamiać służby ratunkowe o wypadkach. Z pewnością sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana w branży motoryzacyjnej niezwykle mocno. Więcej na ten temat przykładu wykorzystania autonomicznych pojazdów, dowiesz się z artykułu: Autonomiczne ciężarówki będą dostarczać produkty do Ikei

Inteligentne zarządzanie domami

Trendem, który również staje się coraz popularniejszy, jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji do zarządzania nieruchomościami. Informowalismy o nich na przykład w artykule: Inteligentny dom ogranicza jedynie wyobraźnia! Choć istnieje już wiele systemów automatycznych mogących działać w określony i zdefiniowany sposób, rozwój sztucznej inteligencji z pewnością pozwoli na dużo wyższy poziom zaawansowania, a nawet pełną autonomizację. Sztuczna inteligencja może zarządzać domem samodzielnie, podejmować decyzję, a także wybierać odpowiednie ustawienia dla działania poszczególnych elementów na podstawie danych zwrotnych czy własnych “przemyśleń”.

Przeczytaj także:

Plątanina kabli pod biurkiem to częsty widok w większości miejsc pracy. Zbiera się tam kurz, wygląda to nieestetycznie i przeszkadza w pracy. Jak temu zaradzić?

03.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

W ostatnim czasie mogliśmy obserwować zorzę polarną nad Bałtykiem oraz koniunkcję Jowisza i Wenus. Te podniebne spektakle zrobiły niemałe wrażenie.

02.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Niedawno premier przedłużył obowiązywanie alarmów Bravo i Charlie. To była słuszna decyzja, bo wczoraj doszło do ataku na polską stronę podatki.gov.pl.

01.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.