Inteligentny dom ogranicza jedynie wyobraźnia!

11.01.2021

2021-01-11T09:03:00.000Z//2021.01.11

|
Udostępnij:

Można spodziewać się, z każdym rokiem inteligentne systemy będą coraz bardziej zintegrowane i pozwolą na jeszcze większy komfort użytkowania. Technologia inteligentnych domów zmienia się dynamicznie i w długiej perspektywie jedynym ograniczeniem będzie tylko wyobraźnia.

inteligentny dom

Inteligenty dom – geneza

Mechanizm, który obecnie polega na zintegrowaniu różnych systemów działających oddzielnie w jeden wspólny system, ma długą historię. Jak większość nowości, które dotarły do naszego kraju, idea pochodzi z Ameryki. Przykładem początków inteligentnych domów jest posiadłość Emila Mathiasa w mieście Jackson. Już w 1950 roku jego dom wyposażony był w automatyczne rolety, alarm, czujnik ognia. Od tego czasu rozwój inteligentnych domów był dynamiczny. Wreszcie w 1999 roku pierwszy profesjonalny smart home został zaprezentowany przez firmę Microsoft.

Inteligentny dom - korzyści

Łatwo można wyobrazić sobie, jakie korzyści wynikają z posiadania rozwiązań inteligentnego domu. Wstajesz, klikasz odpowiedni przycisk na smartfonie, a Twoje rolety powoli wpuszczają promienie słońca. Gdy wyjeżdżasz, brama otwiera się automatycznie, a dom jest pod dobrą opieką różnego rodzaju mechanizmów wspomagających bezpieczeństwo. Gdy wracasz, ustawiasz optymalną temperaturę, oświetlenie w zależności od nastroju i muzykę na powitanie. Po ciężkim dniu czujesz, że dom to Twoja oaza spokoju. Największymi korzyściami wynikającymi z posiadania inteligentnego domu jest wygoda, komfort, bezpieczeństwo, oszczędność i prestiż.

Inteligentny dom - koszty

Niestety, system inteligentnego domu jest dość drogi. Wpływ na ostateczną cenę ma liczba pomieszczeń, powierzchnia, rodzaj instalacji, a także rodzaj panelu do zarządzania technologią. Samo sterowanie oświetleniem to wydatek rzędu 250zł/m2. Jeszcze raz tyle trzeba zapłacić za dodatkową możliwość sterowania ogrzewaniem, klimatyzacją, czy roletami. Za podstawowy system inteligentnego domu trzeba przeznaczyć kilka tysięcy złotych, górnej granicy nie ma…

Inteligentny dom – te gadżety warto mieć

Obecna technologia pozwala na koordynowanie różnych systemów: sterowania światłem, temperaturą, roletami, bramami, alarmem, monitoringiem, podlewaniem roślin w ogrodzie, domowym kinem itp. Które rozwiązania inteligentnego domu są najbardziej cenione przez użytkowników?

 inteligentny dom

Inteligentny dom - bramy i rolety

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom inteligentnego domu można bez wychodzenia z łóżka zamknąć lub opuścić rolety, a co ciekawe nie opuszczając samochodu zamknąć i otworzyć bramę. To proste czynności, ale nikt nie lubi specjalnie wysiadać z samochodu lub wstawać z łóżka i taki jest właśnie cel tych innowacji - aby maksymalnie upraszczać życie. Niektóre systemy reagują nawet na komendę głosową, co sprawia, że można się we własnym domu poczuć jak w Matrixie.

Inteligentny dom - ochrona

W kwestii ochrony inteligentne domy zdają egzamin na szóstkę. Praktyczne okazuje się zastosowanie czujników dymu, a nawet czadu. Człowiek nie jest w stanie wykryć bezwonnego czadu, ale narzędzia smart home potrafią. Co więcej, wiedzą nawet jak odpowiednio zareagować. Gdy tlenek węgla ma niebezpiecznie wysokie stężenie mechanizm, powoduje, że otwierają się okna i zostaje uruchomiona wentylacja. Smart home pomoże być pomocny także podczas opieki nad dzieckiem. Wystarczy zamontować kamerę w dziecięcym pokoju i spokojnie ze swojej sypialni obserwować, czy maluszek słodko śpi.

Inteligentny dom - monitoring

Podczas nieobecności dalej można mieć kontrolę nad bezpieczeństwem swojej posiadłości. Pozwala na to czujnik ruchu zintegrowany z systemem monitoringu, system alarmowy, który wysyła sygnał do firmy ochroniarskiej. Ciekawym rozwiązaniem jest też wirtualny klucz do Twojego domu, który pozwala na otwarcie domu np. kurierowi pod Twoją nieobecność. Jak to możliwe? Przekazujesz mu unikalny numer, który umożliwiający wejście, a za pośrednictwem kamery, sprawdzasz, czy kurier opuścił dom i zatrzasnął drzwi.

Inteligentny dom – oświetlenie

Możliwości aranżacyjne w zakresie oświetlenia, nie ograniczają się już jedynie do wyboru rodzaju żyrandola, czy jego umiejscowienia. Obecnie standardem stało się zdalne sterowanie oświetleniem. To jeden z podstawowych mechanizmów wyposażenia inteligentnego domu, który skutecznie umila życie każdego dnia. Jego celem jest poprawa komfortu życia oraz większe oszczędności związane z ograniczaniem zużycia energii. To również nieograniczona możliwość tworzenia niebanalnych aranżacji, klimatu stosownego do danej sytuacji, a pośrednio również możliwość poprawy bezpieczeństwa domowników. W jaki sposób można korzystać z uroków sterowania światłem?

  • może ono reagować na ruch domowników, włączając się lub wyłączając w odpowiednich chwilach,
  • można zostawić dziecku zapalone światło w pokoju kiedy usypia, a po określonym czasie światło zgaśnie lub się przyciemni,
  • można ustawić automatyczne wyłączanie światła w korytarzu lub łazience, a by w nocy nie szukać włącznika,
  • na zewnątrz automatycznie będzie zapalało się oświetlenie, gdy ktoś wchodzi lub wychodzi z domu,
  • wieczorem można ustawić sprzyjające relaksowi natężenie oświetlenia.

Inteligentne domy to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania, z których korzysta już bardzo dużo osób. Luksus, komfort, oszczędność, to podstawowe cechy inteligentnego domu do których, nikogo nie trzeba już przekonywać.

Przeczytaj także:

W Polsce na podobieństwo innych krajów powstają pierwsze przejścia trójwymiarowe. Dzięki wykorzystaniu efektu 3D takie przejście przypomina przeszkodę, a złudzenie optyczne powoduje, że kierowca bardziej skupia się na zachowaniu bezpieczeństwa.

08.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Zdarza się, że jakiś czas temu odwiedzałaś ciekawą stronę, ale nie pamiętasz linku. Czasem po prostu masz ochotę sprawdzić, jakie strony przegląda Twoje dziecko, partner lub pracownik. Zastanawiasz się jak sprawdzić historię aktywności w internecie lub ją usunąć?

07.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Kto nie grał kilkanaście lat temu w kultowego węża? Pierwsze telefony komórkowe dawały możliwość w gry, które teraz wywołują uśmiech na ustach. A gdyby tak powrócić do tych czasów i zdobywać rekordy w Snake? Jest to możliwe, dzięki nowej odsłonie gry!

06.01.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.