Autonomiczne ciężarówki będą dostarczać produkty do Ikei

05.12.2022

2022-12-05T07:10:00.000Z//2022.12.05

|
Udostępnij:

Transport autonomiczny to już nie tylko futurystyczna wizja, a wcielane w życie realne projekty. Pojazdy autonomiczne, choć znane w wersji osobowej, stanowią jednak rzadkość, gdy mówimy o transporcie ciężarowym. Niezwykle ciekawą informacją może być zatem fakt, że Ikea od pewnego czasu testuje w praktyce dostawy do swoich sklepów z magazynu autonomiczną ciężarówką.

pojazdy autonomiczne

Czym są ciężarowe pojazdy autonomiczne?

Ciężarowe pojazdy autonomiczne to standardowe samochody ciężarowe wyposażone w technologie, która pozwala im jeździć autonomicznie dokładnie tak samo, jak robią to auta osobowe. Technologia ta z racji wielkich gabarytów była wprowadzona nieco później niż auta osobowe, ale obecnie mamy do czynienia z początkiem jej praktycznego stosowania. Ciężarówki autonomiczne, mogą jeździć na dowolny rodzaj paliwa i być np. elektryczne. Samochody ciężarowe same w sobie nie różnią się niczym szczególnym i również posiadają sporą pojemność, mogąc przewozić nawet kilkanaście ton towarów.

Ikea współpracuje z Kodiak

Od sierpnia 2022 roku Ikea, czyli największa sieć meblowa na świecie współpracuje z firmą Kodiak w zakresie transportu autonomicznego. Współpraca polega na tym, że dostawa towaru do sklepu odbywa się przy pomocy autonomicznych ciężarówek tej firmy. Jest ona na razie testowana na dystansie 500 km i trasie z magazynu Ikei w Houston do sklepu detalicznego w pobliżu Dallas.

Pojazdy autonomiczne przewożą ładunek bez pomocy kierowców. Co prawda w kabinie autonomicznego samochodu ciężarowego, przebywa kierowca, ale jest on odpowiedzialny głównie za przyjęcie i wydanie towaru, a nie samo prowadzenie samochodu ciężarowego. Może on przejmować kontrolę nad pojazdem w razie usterek lub trudnych sytuacji. Ciężarówka nie jest jeszcze zatem w pełni autonomiczna, choć wykorzystuje tę technologię. Obie marki nie ukrywają testów, bardziej koncentrując się na zbieraniu jak największej ilości danych w reprezentatywnych naturalnych warunkach, a także sprawdzają, czy rozwiązanie to będzie dawało korzyści Ikei.

Firma Kodiak Robotics to firma działająca w branży nowych technologii i pojazdów autonomicznych. Posiada ona na razie swój skromny kilkunasto samochodowy zestaw pojazdów tego typu, a także rozwija oprogramowanie służące w ciężarówkach autonomicznych. Marka Kodiak skupia się jednak na rozwoju autonomicznych ciężarówek, chcąc być potentatem w tej branży na globalną skalę. Co warte podkreślenia firma ta wprowadziła już praktyczne testy takich dostaw z innymi markami.

Współpraca jest na razie prowadzona pilotażowo, a ostateczne wnioski zostaną podjęte po zakończeniu kilkumiesięcznych prób praktycznych. W czasie testów zbierane są wszystkie dane odnośnie skuteczności i efektywności tego rozwiązania. Ważną statystyką, którą warto podkreślić, jaką znamy już w tym momencie, jest 10% oszczędności paliwa. Ciężarowe pojazdy autonomiczne zużywają zatem zauważalnie mniej paliwa, przez to generują mniejsze koszty. Choć może nie wydawać się to gigantyczną wartością, przy wdrożeniu projektu na szeroką skalę może mieć to jednak spore wymierne korzyści.

Jak ciężarowy transport autonomiczny jest w ogóle możliwy?

Ciężarowe pojazdy autonomiczne to w naszych realiach w dalszym ciągu abstrakcja ze względu na nieuregulowane prawo czy ograniczony rynek. W Stanach Zjednoczonych można o wiele łatwiej wprowadzać technologie tego typu, czego dowodem jest właśnie Ikea stawiająca na najnowocześniejsze technologie. W USA poruszanie się samochodów autonomicznych tego typu jest dozwolone przez prawo tak samo jak poruszanie się autonomicznych samochodów osobowych.

Transport autonomiczny Ikei i jej plany

Ikea nie ukrywa, że rozważa transport autonomiczny, wprowadzenie tego rozwiązania na stałe i rozwijania go, gdy będzie to tylko możliwe. Plany Ikei są niezwykle ambitne. Marka chce, jak sama przyznaje, znacząco polepszyć sytuację kierowców, odciążając ich taką technologią. Chce również pozytywnie wpływać na poziom bezpieczeństwa, który jest niezaprzeczalnie wyższy przy transporcie autonomicznym. Dostawa towaru do sklepu w takiej formie będzie pozwalała również czerpać większe zyski, a przez to pozwoli Ikei stawać się jeszcze bardziej konkurencyjną marką.

Rozwiązanie to ma być wprowadzone główne pod kątem transportów długodystansowych, gdzie ciężarówki szwedzkiej marki mają do pokonania spore dystanse, tak jak np. przy obecnym teście. Wprowadzenie takich pojazdów do regularnej pracy byłoby kamieniem milowym marki Ikea, która po raz kolejny mogłaby zaznaczyć swoją globalną dominację i nowatorski charakter.

Jeśli pilotażowy program zakończy się sukcesem, obie marki przewidują długofalową współpracę zakrojoną na szeroką skalę. Będzie oznaczało to znaczne rozwinięcie marki Kodiak i zwiększenie jej floty autonomicznych pojazdów. Ikea z kolei będzie chciała wprowadzić autonomiczne dostawy wszędzie tam, gdzie będzie to tylko możliwe.

Przeczytaj także:

Chiny chcą całkowicie samodzielnie walczyć w wyścigu kosmicznym i osiągać w nim laury. Doskonałym tego przykładem jest wybudowanie własnej stacji kosmicznej.

02.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Zimowe wyjazdy w trakcie przerwy świąteczno-noworocznej mają swój urok. Można szusować na nartach, albo wygrzewać się na plaży. Wiele zależy od tego, kto co lubi.

01.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

To już najwyższy czas, aby skrupulatnie przejrzeć swój kalendarz i podjąć ważną decyzję - kiedy wziąć wolne od pracy w 2023 roku? Podpowiadamy!

29.11.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.