Jak zapanować nad kablami pod biurkiem?

03.03.2023

2023-03-03T09:01:00.000Z//2023.03.03

|
Udostępnij:

Organizacja kabli pod biurkiem to bardzo ważne zadanie, które pozwala utrzymać miejsce pracy w porządku. Często przeszkadzają one w wykonywaniu obowiązków. Istnieje jednak kilka sposobów takich jak np. cable management, aby odpowiednio zarządzać przewodami i zapewnić sobie porządek w miejscu pracy.

porządek z kablami pod biurkiem

Czym jest cable management?

Cable management to systemy do zarządzania przewodami na biurku, a także w jego okolicy. Są to różnego rodzaju organizery, których zadaniem jest organizacja kabli pod biurkiem i układanie ich w taki sposób, aby zajmowały minimalną ilość miejsca i ułatwiały korzystanie z niego. Mogą być one stosowane zarówno w pracy, w naszym domu, a także w tych wszystkich miejscach, gdzie istnieje problem z dużą ilością przewodów. Zapewniają porządek z kablami pod biurkiem oraz wygodę i bezpieczeństwo.

Organizery tego typu dostępne są w różnych wielkościach, kształtach czy kolorach, a także wykonane są z różnych materiałów np. drewna czy plastiku. Dzięki temu można doskonale dopasować je stylem i funkcjonalnością do miejsca w którym znajdują się poplątane przewody. Używanie organizerów jest bardzo proste i nie wymaga od nas żadnych zdolności do majsterkowania czy wiedzy technicznej. Nie ingerują również w sam przepływ prądu, a jedynie mają za zadanie odpowiednio posegregować i utrzymywać przewody.

Systemy prowadzenia przewodów powinny być dobierane adekwatnie do stanowiska i problemów, jakie zachodzą w danym miejscu. W niektórych przypadkach skuteczne mogą okazać się małe uchwyty do prowadzenia pojedynczych kabli, a w niektórych będą musiały być to całe rozgałęziacze czy systemy — zwłaszcza jeśli mowa o dużych biurach. Mogą być one mocowane nie tylko do samego biurka, ale i również elementów pomieszczenia takich jak ściany czy podłogi. Dzięki odpowiedniemu mocowaniu można w niewidoczny sposób przytrzymać tak przewody, aby zajmowały jak najmniej miejsca i nie przeszkadzały w pracy oraz poruszaniu się po pomieszczeniu.

Jak w praktyce zorganizować kable pod biurkiem?

Cable management, czyli organizacja kabli pod biurkiem wbrew pozorom jest bardzo prosta i wystarczy jedynie chwila, aby uporządkować wszystkie przewody, które przeszkadzają. Przede wszystkim warto na samym początku ocenić jaka ilość przewodów przechodzi przez stanowisko pracy, a także skąd i dokąd zmierzają. Następnie według możliwości trzeba ustawić przewody i sprzęty w taki sposób, aby zminimalizować plątaninę kabli. Nie można jednak zmniejszać swojego komfortu pracy i ustawiać sprzętu elektronicznego w niewygodny sposób tylko dlatego, aby przewody zajmowały mniej miejsca. Warto przystosować nasze biurko tak, aby było ergonomiczne i wygodne, a zadbaniem o odpowiednie ułożeniem przewodów zajmie się organizer.

W praktyce wystarczy zakupić odpowiedni organizer, który będzie najlepiej pasował do naszego biurka i zainstalować go. Można zrobić to według instrukcji obsługi, mocując gadżet do spodniej części blatu lub tyłu biurka. Opcjonalnie dostępne są również mniejsze organizery, które mają formę uchwytów na biurko lub na krawędzie biurka, aby przytrzymywały kable, które muszą po nim biec.

Czy organizery to konieczność?

W niektórych przypadkach, aby zadbać o porządek z kablami pod biurkiem, nie trzeba używać gadżetów typu cable managment. Wystarczające może okazać się jedynie odpowiednie przemyślenie ułożenia przewodów i przymocowanie ich innymi cięższymi elementami czy małym kawałkiem taśmy. Rozwiązanie to polecane jest przy małej liczbie przewodów, a do większego bałaganu, warto użyć — nawet kilku specjalnych organizerów. Jeśli istnieje taka możliwość i pomoże to nam w zarządzaniu przewodami na biurku, można wyciąć otwór, a następnie nałożyć na niego specjalną estetyczną plastikową nakładkę, poprzez którą kable zostaną przepuszczone z biurka na ziemię.

Dlaczego warto mieć porządek z kablami pod biurkiem?

Istnieje wiele powodów dla których cable management lub odpowiednie ułożenie kabli wokół biurka ma sens. Przede wszystkim odpowiednia organizacja kabli pod biurkiem sprawi, że korzystanie z niego będzie dużo wygodniejsze, a praca będzie przebiegała efektywniej. Nie będzie trzeba również irytować się o zajmowanie miejsca przez kable, a także będzie można w pełni wykorzystywać biurko, co usprawni całą pracę.

Ważnym aspektem i powodem dla którego warto mieć porządek z kablami pod biurkiem, jest kwestia bezpieczeństwa. Jeśli przewody będą leżały w niezabezpieczony i nieprzemyślany sposób na biurku, można o nie zahaczać. Może prowadzić to do wyrywania końcówki potknięcia się, zaplątania w kabel lub nawet porażenia prądem czy wyrwania całego gniazdka i spowodowania dużej awarii. Porządek z kablami pod biurkiem nie jest zatem jedynie kwestią estetyczną, a pomaga dbać o bezpieczeństwo i zmniejszać koszty ewentualnych strat spowodowanych przez wypadki.

Akcesoria do organizacji kabli pod biurkiem, organizery czy nawet drobne gadżety pomagające ułożyć przewody w odpowiedni sposób są również stosunkowo tanie i bardzo łatwo dostępne. Można zamówić je z łatwością przez internet, dzięki czemu szybkim ruchem porządek zagości na biurku i znacząco ułatwi pracę.

Przeczytaj także:

W ostatnim czasie mogliśmy obserwować zorzę polarną nad Bałtykiem oraz koniunkcję Jowisza i Wenus. Te podniebne spektakle zrobiły niemałe wrażenie.

02.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Niedawno premier przedłużył obowiązywanie alarmów Bravo i Charlie. To była słuszna decyzja, bo wczoraj doszło do ataku na polską stronę podatki.gov.pl.

01.03.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Czy powoływanie się na Wikipedię zawsze jest słuszne? Czy informacje zawarte w Wikipedii zawsze należy brać za pewnik? Okazuje się, że niekoniecznie.

28.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.