Atak rosyjskich służb specjalnych

01.03.2023

2023-03-01T10:07:00.000Z//2023.03.01

|
Udostępnij:

Jak poinformował pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, atak na portal podatki.gov.pl odpowiadają rosyjskie służby. Ponadto zapewnił, że nie doszło do kradzieży żadnych danych. Okazuje się więc, że niedawno wprowadzone przez premiera stopnie alarmowe, miały jak najbardziej uzasadnienie.

atak na portal

Atak rosyjskich służb specjalnych

We wtorek ostatniego dnia lutego, nastąpiła przerwa w działaniu popularnego portalu podatki.gov.pl. Początkowo Ministerstwo Finansów informowało, że przerwa w działaniu portalu nie wynika z ataku hakerskiego, a błędu technicznego – możemy przeczytać na stronie Polskiej Agencji Prasowej. Jednak dzisiaj mówi się już oficjalnie, że był to jednak atak rosyjskich służb specjalnych.

Atak polegał na tym, że został wygenerowany sztuczny ruch na portalu, co sprawiło, że naturalnie zadziałały blokady. Jednocześnie należy podkreślić, że bezpieczeństwo danych społeczeństwa jest bezpieczne, ponieważ nie doszło do przełamania zabezpieczeń i nie zostały skradzione żadne dane osobowe.

CHARLIE-CRP i BRAVO przedłużone

Warto przypomnieć, że premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które do 31 maja 2023 roku przedłuża obowiązywanie trzech stopni alarmowych:

  • trzeciego stopnia alarmowego CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 18 z 24 lutego 2023 roku;
  • drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 19 z 24 lutego 2023;
  • drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 20 z 24 lutego 2023 roku.

O tym co dokładnie oznaczają poszczególne stopnie alarmowe, informowaliśmy w artykule: Alerty w Polsce – czego trzeba się obawiać?

Przeczytaj także:

Czy powoływanie się na Wikipedię zawsze jest słuszne? Czy informacje zawarte w Wikipedii zawsze należy brać za pewnik? Okazuje się, że niekoniecznie.

28.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Teleskop Hubble każdego dnia robi zdjęcia kosmosu. NASA udostępniła narzędzie, w którym można podglądać, co danego dnia zostało sfotografowane.

27.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Aktualizacja Windowsa 11 pozwoli na posiadanie nowych widżetów, które prezentują się dużo estetyczniej. Poprawi się też wydajność komputera.

24.02.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.