Mobilne metody płatności, nie tylko za pomocą NFC

18.01.2022

2022-01-18T09:23:00.000Z//2022.01.18

|
Udostępnij:

Mobilne płatności wykonywane za pomocą telefonu, przybierają na popularności. Znana nam do tej pory technologia NFC została uzupełniona o technologię HCE - Host Card Emulation. Ta innowacja ma ogromne znaczenie, bo żeby zapłacić urządzeniem mobilnym, nie trzeba mieć nawet połączenia z internetem.

płatności HCE

Jeszcze nie tak dawno transakcje wykonywane za pomocą telefonu, wydawały się abstrakcją. Po latach przyzwyczailiśmy się i doceniliśmy, taką możliwość. Nikogo nie dziwi w kolejce do kasy, że ktoś płaci za zakupy telefonem, czy zegarkiem. O płatnościach NFC, pisaliśmy nie tak dawno w artykule: Jak ustawić płatności NFC w telefonie? Oprócz metody płatności NFC jest jeszcze inna technologia - HCE, które cieszą się coraz większym uznaniem.

Dzięki technologii Host Card Emulation można dokonywać zbliżeniowych płatności telefonem. Zasada jest podobna jak w przypadku płatności kartą płatniczą. Należy zbliżyć telefon do terminala, zaakceptować transakcję (powyżej 50 zł, trzeba wpisać PIN) i płatność zostanie zrealizowana. Nie trzeba mieć w tym celu połączenia z internetem. Zbliżeniowe płatności mobilne dostępne bezpośrednio w aplikacji mobilnej banku, zadebiutowały w Banku Pekao. Kiedy pojawiły się płatności Google Pay, niektóre banki, w tym wspomniany Pekao, zrezygnowały z HCE - na rzecz Google Pay.

Co ciekawe, na technologii HCE opiera się popularne Google Pay. Więcej na temat wirtualnego portfela przeczytasz w artykule: Jak płacić z Google Pay? Różnicą jest konieczność posiadania karty płatniczej, którą następnie przypisuje się do aplikacji mobilnej. Dalszy proces samej płatności wygląda jak w technologii HCE.

Dużą zaletą technologii HCE jest działanie w oparciu o standardowe karty SIM z dowolnej sieci komórkowej. Wcześniej, przy płatnościach NFC wymagane były specjalnej karty SIM, wydawane przez konkretnego operatora komórkowego: sieci T-Mobile i Orange.

Przeczytaj także:

Okres zabaw karnawałowych w 2022 roku jest szczególnie długi. Przypomnijmy skąd wzięła się karnawałowa tradycja.

17.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Stres, presja czasu, konieczność sprostania nowym oczekiwaniom - nie sprzyjają życiu w zgodzie z zegarem biologicznym człowieka.

14.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Które firmy świadczące usługi kurierskie są najbardziej doceniane przez Polaków? Sprawdź wyniki raportu Polskiego Instytutu Badań Jakości.

13.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.