Jak ustawić płatności NFC w telefonie?

10.01.2022

2022-01-10T07:32:00.000Z//2022.01.10

|
Udostępnij:

Postęp technologiczny sprawił, że tradycyjny pieniądz ma poważnego konkurenta w postaci transakcji bezgotówkowych. Obok klasycznych płatności kartą dużą popularnością cieszą się mobilne płatności NFC wykonywane za pomocą telefonu. Wystarczy uruchomić moduł NFC na urządzeniu, pobrać aplikację swojego banku i utworzyć cyfrową kartę płatniczą powiązaną z kontem. Korzystanie z telefonu w roli narzędzia do płacenia ma wiele zalet, które warto poznać.

płatności telefonem NFC

Płatności telefonem – NFC to dobra alternatywa dla karty?

Według danych PAP MediaRoom Polacy bardzo polubili płatności NFC. Pod koniec września 2020 r. banki odnotowały około 4,4 mln aktywnych kart w systemach płatności mobilnych. Jak na niecałe 4 lata od wejścia usługi na rynek to całkiem niezły wynik. Co więcej, transakcje zbliżeniowe dokonywane za pomocą smartfonów w III kwartale 2020 r. sięgnęły kwoty 89,4 mln zł. Daje to kwotę średnio 1 mln zł dziennie wydanego za pomocą telefonów lub smartwatchy z płatnościami NFC. W porównaniu z rokiem 2019, a więc okresem przed pandemią – wartość transakcji dokonywanych za pomocą smartfona wzrosła o przeszło 40 proc.

Rosnąca popularność płatności mobilnych swój sukces zawdzięcza wielu systemom płatności. Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay oraz aplikacje bankowe, np. PeoPay banku Pekao SA czy IKO banku PKO BP gwarantują konsumentom bezpieczeństwo. Ich działanie bazuje na technologii HCE umożliwiającej błyskawiczne płatności zbliżeniowe przez telefon.

Czym są płatności NFC?

Jak sama nazwa wskazuje, płatności telefonem NFC bazują na technologii NFC (Near-Field Communication). Jest to sposób komunikacji bliskiego zasięgu, który działa na odległość maksymalnie 20 cm. W praktyce telefon lub smartwatch z modułem NFC umożliwia płatności mobilne bez użycia gotówki. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Czym jest NFC? Poznaj jego zastosowanie!

Co ciekawe, nie tak dawno NFC zostało uzupełnione o technologię HCE - Host Card Emulation. Płatności NFC i HCE są ze sobą powiązane i ściśle współpracują.

Warunkiem korzystania z płatności telefonem jest posiadanie:

  • smartfona lub smartwatcha z funkcją NFC,
  • systemu Android 4.4 (KitKat) lub nowszego,
  • katy płatniczej w banku oferującym usługę płatności zbliżeniowych.

Jak skonfigurować telefon lub smartwatch z płatnościami NFC?

Zanim zdecydujesz się na płatności telefonem NFC, musisz upewnić się, że twój bank daje taką możliwość. Postęp technologiczny sprawił, że większość najchętniej wybieranych instytucji daje nam już dostęp do tego narzędzia. Następnie należy postępować według prostej instrukcji, która nie powinna sprawić ci problemu:

  • Płatności NFC wymagają uruchomienia modułu w telefonie – w sprzętach z oprogramowaniem Android zrobisz to na 2 sposoby. Wejdź w menu: Ustawienia – Łączność – Połączenia – Udostępnianie oraz wybierając połączenie NFC. Nowsze modele telefonów z Androidem opcję tę mają też umieszczoną w pasku szybkiego dostępu – wystarczy przesunąć palcem od góry ekranu i włączyć NFC poprzez wybór odpowiedniego przycisku. Aby płatność się powiodła, moduł powinien być także uruchomiony w terminalu płatniczym, o co warto zapytać sprzedawcę.
  • Płatności telefonem NFC wymagają też pobrania i zainstalowania aplikacji swojego banku na urządzeniu. Po jej uruchomieniu należy włączyć funkcję płatności NFC. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie swojego banku, który wskaże ci krok po kroku, jak w swojej aplikacji uruchomić możliwość płatności mobilnych z NFC.
  • Przed dokonaniem płatności włącz dostęp do internetu w swoim urządzeniu (jeśli nie masz uruchomionej ciągłej transmisji danych). Następnie zbliż telefon do terminala. Co istotne, musi on być odblokowany i mieć włączony ekran. Jeśli wszystko poszło dobrze, transakcja powinna się powieść.

Alternatywą dla telefonu jest smartwatch z płatnościami NFC. W tym przypadku konieczne jest posiadanie konta Google Pay lub innej dedykowanej aplikacji.

Czy płatności NFC można dokonywać z iPhone’a?

Płatności NFC są również obsługiwane przez urządzenia Apple, ale procedura uruchomienia modułu różni się od Androida. Aby zapłacić za zakupy telefonem, należy w tym przypadku skorzystać z aplikacji Apple Pay. Upewnij się wcześniej, czy twój bank współpracuje z systemami iOS. Naturalnie wybrany model iPhone’a powinien posiadać wbudowany moduł NFC. Wszystkie nowe urządzenia są w niego wyposażone. Jak uruchomić funkcję płatności?

  • Dodaj swoją kartę płatniczą do aplikacji Wallet, która jest połączona z Apple Pay. Zrobisz to poprzez uruchomienie aplikacji i wybranie opcji „Dodaj kartę”. Urządzenie automatycznie włączy aparat w celu sfotografowania twojej karty płatniczej. Dzięki temu nie musisz tracić czasu na przepisywanie swoich danych. W sposób tradycyjny należy jedynie podać datę ważności oraz kod CVV karty. Po wprowadzeniu danych należy zaakceptować informacje.
  • Uruchom aplikację Apple Pay – do logowania możesz ustawić bezpieczny numer PIN lub użyć linii papilarnych. Następnie zbliż telefon do terminala płatniczego. W przeciwieństwie do Androida ekran urządzenia nie musi być uruchomiony.

Płatność telefonem NFC to prosty i wygodny sposób na opłacanie swoich transakcji. Warto go zacząć używać i zapomnieć o noszeniu przy sobie portfela. Innym sposobem, jest wszczepienie implantu podskórnego, o czym dowiesz się z artykułu: Implant podskórny umożliwia płatności NFC

Przeczytaj także:

Okulary gwarantujące dostęp do rozszerzonej rzeczywistości nie są nowością na rynku, ale Apple Glass liczy na podbicie serc milionów użytkowników na świecie.

07.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Sprawdź, które seriale zdobyły największą popularność widzów w minionym roku.

06.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Irytujące newslettery? Znikające ważne wiadomości? To oznacza, że nadszedł czas porządków na poczcie e-mail.

05.01.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.