Jak wyrobić mPrawo Jazdy?

19.07.2021

2021-07-19T06:12:00.000Z//2021.07.19

|
Udostępnij:

mPrawo jazdy to cyfrowy dokument z odwzorowaniem Twoich uprawnień do prowadzenia pojazdów. Mając w telefonie elektroniczne prawko, jesteś w stanie w każdym momencie przedstawić swoje uprawnienia, nawet jeśli fizycznie nie posiadasz ich przy sobie. Aby zdobyć mPrawo Jazdy, należy skorzystać z aplikacji mObywatel.

mPrawo jazdy

Od 20 grudnia 2020 roku nie ma już obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Wczesniej za brak dokumentów, można było dostać mandat w wysokości 50 zł. Obecnie podczas kontroli drogowej, policjanci mogą sprawdzić Twoje uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Są tam informacje o wszystkich kierowcach i ich uprawnieniach. Warto mieć jednak przy sobie mPrawo Jazdy.

Elektroniczne prawo jazdy może okazać się przydatne w sytuacji, w której musisz potwierdzić swoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów, ale nie chcesz w tym celu wzywać Policji. Może przydać się na przykład, gdy będziesz chciał wypożyczyć samochód.

Co ciekawe, w aplikacji prawa jazdy dostępny jest również licznik punktów karnych. O tym jak jeszcze możesz sprawdzić liczbę zgromadzonych punktów karnych, dowiesz się z artykułu: Sprawdź, liczbę punktów karnych bez wychodzenia z domu.

Aplikacja prawa jazdy – czym jest?

Usługa mPrawo Jazdy zaczęła funkcjonować dokładnie 5 grudnia 2020 r. Jest to więc nowość, ale usługa jest już dostępna dla wszystkich. Wystarczy pobrać na swój smartfon aplikację mObywatel i dodać kolejny dokument do internetowego portfela.

Aplikacja mObywatel jest darmowa, w pełni bezpieczna, a jej instalacja jest szybka, bo zajmuje tylko kilka minut. Aby pobrać aplikację, musisz jednak wcześniej założyć profil zaufany. O tym, jak to zrobić przeczytasz w poradniku - Jak założyć profil zaufany?

Pamiętaj jednak, że mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To tylko miły dodatek, który ma na celu ułatwić Ci dostęp do informacji o zdobytych uprawnieniach. To oznacza, że jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz mieć już ważne tradycyjne prawo jazdy.

Jak pobrać aplikację prawa jazdy?

 • znajdź na swoim telefonie ikonę do pobierania aplikacji, na przykład Google Play.
 • odszukaj w niej aplikację o nazwie mObywatel.
 • pobierz ją
 • kliknij „+” w oknie głównym aplikacji
 • wybierz mTożsamość mObywatel
 • kliknij „+” w oknie głównym aplikacji
 • wybierz mPrawo Jazdy

mPrawo Jazdy – co się w nim znajduje

W mPrawo Jazdy znajdują się więc aktualne dane zaczerpnięte państwowych rejestrów, a konkretnie z Centralnej Ewidencji Kierowców . To odzwierciedlenie Twojego tradycyjnego prawa jazdy, dlatego znajdziesz tam takie same informacje:

 • nazwisko posiadacza prawa jazdy,
 • imię (imiona) posiadacza prawa jazdy,
 • datę i miejsce urodzenia posiadacza prawa jazdy,
 • datę wydania prawa jazdy,
 • datę ważności prawa jazdy,
 • organ wydający,
 • numer PESEL posiadacza prawa jazdy,
 • numer prawa jazdy,
 • fotografię posiadacza prawa jazdy,
 • podpis posiadacza prawa jazdy,
 • adres posiadacza prawa jazdy,
 • kategorię prawa jazdy

Może zdziwić Cię, że Twoje zdjęcie w aplikacji prawa jazdy jest inne niż na wersji plastikowej karty. To dlatego, że jest automatycznie pobierane z e-dowodu osobistego. Nie jest to w żadnym wypadku błąd systemu. Jeżeli natomiast, uważasz, że inne dane są błędne – możesz to zgłosić na stronie: Zgłoś rozbieżność w danych prawa jazdy.

Jak okazać mPrawo Jazdy

To bardzo proste! Wystarczy, że na swoim telefonie odnajdziesz aplikację i wejdziesz w swoje mPrawa Jazdy. Niemal natychmiast masz dostęp do swoich uprawnień, które mogą przydać się podczas wypożyczania samochodu, w ubezpieczalni lub podczas kolizji.

Czy aplikacja prawa jazdy jest bezpieczna?

Aplikacja mObywatel jest bezpieczna. Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem. Jeśli zgubisz telefon, dane chroni zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybierasz przy aktywacji aplikacji. Do aplikacji mObywatel możesz się zalogować także poprzez biometrię - skan twarzy lub odcisk palca. Jednocześnie będziesz musiał podać również podać kod PIN. O szczegółach mPrawa Jazdy dowiesz się więcej na rządowej stronie: mPrawo Jazdy

Jakie jeszcze e-dokumenty są dostępne w aplikacji mObywatel?

Obecnie dostępne są już e-dokumenty: legitymacja szkolna i legitymacja studencka, karta dużej rodziny, eRecepta, a także paszport covidowy – o którym, więcej się dowiesz z artykułu: Jak pobrać paszport covidowy?

Przeczytaj także:

Czy życie pozaziemskie istnieje? Czy możliwe, że na Marsie kiedyś mogła istnieć jakakolwiek istota? Tę sprawę bada łazik Curiosity. Jak przebiega jego misja na Czerwonej Planecie? Czy już coś wiadomo?

16.07.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

YouTube od wielu lat znany jest jako platforma sprzyjająca dłuższym treściom. W odpowiedzi na sukces TikToka platforma postanowiła wprowadzić także rozwiązanie sprzyjające krótszym materiałom. Tak oto zaczęto testować YouTube Shorts.

15.07.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Trwa sezon urlopowy, a wraz z nim wiele osób planuje wakacje w Polsce i w krajach Unii Europejskiej.  Podczas organizowania takiego wyjazdu trzeba pamiętać, aby do ceny paliwa doliczyć też opłaty i zakup winiet na autostradę w Polsce i za granicą

14.07.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.