Gdzie kupić winiety na autostradę w Polsce i UE? Ile kosztują?

14.07.2021

2021-07-14T06:34:00.000Z//2021.07.14

|
Udostępnij:

Rozpoczyna się właśnie sezon urlopowy, a wraz z nim wielu Polaków planuje wakacje w Polsce i w krajach Unii Europejskiej. Istnieje wiele dogodnych środków transportu, ale wielu rodaków decyduje się na wyjazd własnym samochodem, co ma niewątpliwie wiele zalet. Podczas organizowania takiego wyjazdu trzeba pamiętać, aby do ceny paliwa doliczyć też opłaty i zakup winiet na autostradę w Polsce i za granicą.

gdzie kupić winietę

Winiety i opłaty za przejazdy krajowe lub zagraniczne

W większości krajów Unii Europejskiej korzystanie z autostrad jest płatne. W wielu z nich opłaty za autostrady wnosi się na bramkach. Sytuacja wygląda nieco inaczej w krajach, gdzie wprowadzone zostały winiety. Rozwiązanie to jest na tyle wygodne, że kierowca płaci raz i może poruszać się na drogach danego kraju przez określony czas.

Ceny winiet zagranicznych

Ceny winiet uzależnione są od odwiedzanego kraju oraz czasu ich obowiązywania. Do wyboru kierowców najczęściej oddawane są winiety tygodniowe, dziesięciodniowe, miesięczne, weekendowe oraz roczne. Najtańsze winiety weekendowe można znaleźć w Bułgarii (około 33 zł). Najdrożej z kolei jest na Słowenii (64 zł).

Jednym z najczęściej obieranych kierunków wakacyjnych przez Polaków jest Chorwacja. Wybierając się samochodem do tej destynacji, należy wykupić winietę na przejazd przez Czechy, Austrię i Słowenię. Jeśli cały wyjazd zmieści się w 7 dniach, za Winiety w tych krajach zapłacimy około 157 zł. Autostrady w Chorwacji opłacane są z kolei na bramkach, co stanowi dodatkowy wydatek około 140 zł.

Jak opłacić autostradę online?

Winiety w większości krajów można kupić w przedstawicielstwach agencji administrujących autostradami w wybranym państwie, ale też na stacjach benzynowych, poczcie i w niektórych marketach lub sklepach przy przejściach granicznych.

Winiety można też zorganizować przez internet. Elektroniczne systemy opłat wprowadzone zostały m.in. w Bułgarii, Austrii, na Węgrzech i Słowacji. Podczas zakupu online należy podać numer rejestracyjny pojazdu, kraj jego zarejestrowania oraz czas, w którym winieta ma być ważna. Potwierdzenie opłaty i fakturę otrzymasz na maila. Jeśli planujesz przejazd przez Austrię i chcesz kupić winietę internetowo, należy to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem. W kraju tym winiety online obowiązują dopiero po 18 dniach od zakupu i rejestracji.

Przeczytaj także:

Sprzedaż samochodów, starych mebli, ubrań, czy nieruchomości w ostatnich latach przeniosła się do internetu. Wszystko za sprawą popularnych portali ogłoszeniowych, które są wygodne, ogólnodostępne, a niekiedy nawet darmowe. 

13.07.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Kurs bitcoina już od kilku lat budzi zainteresowanie wśród wszystkich obserwatorów giełdy, a samo jego pojęcie obiło się o uszy już większości z nas. Kryptowaluta, czyli pieniądz, który nie jest emitowany przez żaden bank centralny, stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych walut.

12.07.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Dziesięciostanowiskowy tor z latającymi pojazdami w formie dronów to prawdziwa gratka dla miłośników dynamicznych zawodów, ponieważ maszyny mogą osiągać prędkość nawet do 200 km/h

09.07.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.