Ciekawostki o łaziku Curiosity na Marsie

16.07.2021

2021-07-16T05:16:00.000Z//2021.07.16

|
Udostępnij:

Czy życie pozaziemskie istnieje? Czy możliwe, że na Marsie kiedyś mogła istnieć jakakolwiek istota? Tę sprawę bada łazik Curiosity. Jak przebiega jego misja na Czerwonej Planecie? Czy już coś wiadomo?

życie pozaziemskie

Mars – Czerwona Planeta

Mars to czwarta od Słońca planeta Układu Słonecznego. Inaczej nazywana jest Czerwoną Planetą. Nazwę zawdzięcza barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się rdzawo-czerwona. Jego powierzchnia składa się z wielu kraterów - podobnie jak powierzchnia Księżyca. Co ciekawe występują na nim wulkany, doliny, kaniony, pustynie i polarne czapy lodowe. Można go dostrzec z Ziemi gołym okiem. Naukowcy zastanawiają się, czy na Marsie mogło kiedyś istnieć życie pozaziemskie. Między innymi dlatego wysyłają tam od wielu lat, coraz to bardziej innowacyjne roboty, które mają to zbadać. Takim pojazdem jest właśnie łazik Curiosity.

Łazik Curiosity na Marsie

Marsjańskie Laboratorium Kosmiczne, inaczej zwane łazikiem Curiosity jest już prawie dziewięć lat na powierzchni Marsa. Amerykański pojazd-robot został specjalnie zaprojektowany do badania powierzchni Czerwonej Palnety. Dokładnie został wystrzelony 26 listopada 2011 roku, przez rakietę Atlas V z Przylądka Canaveral na Florydzie. Na kraterze Gale na Marsie wylądował 6 sierpnia 2012 roku.

Łazik na Marsie - jak wygląda Curiosity?

Łazik Curiosity waży około 900 kilogramów i ma około trzech metrów długości. Został zaprojektowany przez ekspertów NASA. Porównując go do wcześniejszych pojazdów, jest najdłuższy i najcięższy. Poszukiwanie życia pozaziemskiego rozpoczęło się w momencie, kiedy za pomocą trzech lin spuszczono go na powierzchnię Marsa. Następnie został skierowany w stronę powierzchni planety przez rakiety. Został wysłany, aby ustalić, czy na tym obszarze Marsa mogło kiedykolwiek istnieć życie pozaziemskie. Badanie Marsa, jest możliwe dzięki dziesięciu przyrządom pomiarowym, zamontowanym na łaziku Curiosity. Co przez ten czas udało się ustalić?

Zdjęcia z Marsa – co przedstawiają?

Naukowcy, którzy śledzą poczynienia łazika na Marsie, mogą wyciągnąć wiele wniosków, na podstawie przesyłanych zdjęć z Marsa. Jest to możliwie dzięki specjalnej sondzie, zamontowanej na Łaziku Curiosity. Łazik na Marsie posiada dwa urządzenia rejestrujące obraz. Pierwszy to Mastcam 100 z sensorem CCD z filtrem Bayera (o rozdzielczości 1600 × 1200 pikseli) z obiektywem wyposażonym w autofokus. Drugi apart do robienia zdjęć na Marsie to MAHLI z matrycą CCD o rozdzielczości 1600 × 1200 pikseli.

Robot do tej pory wykonał i przesłał aż 800 000 fotografii. Na przykład w 2017 roku łazik na Marsie wykonał aż 16 zdjęć z Marsa. Widać na nich podnóża Góry Sharpa, ale też wszystkie trasy, którymi się poruszał. Zdjęcia z Marsa przedstawiają także miejsce lądowania, oraz obszary gdzie już wcześniej były przeprowadzane badania planety.

Łazik Curiosity uchwycił w ostatnim czasie silne zachmurzenie. Było to dokładnie tuż po zachodzie Słońca - 19 marca 2021 r. To ciekawe zjawisko, bowiem na Czerwonej Planecie, pochmurne dni są rzadkością.

Łazik na Marsie – jakie są ustalenia?

Najbardziej szokujący jest fakt, że obszar Marsa, na którym wylądował Łazik, spełniał warunki, dla życia pozaziemskiego. Dlaczego? Znajduje się tam system jezior i strumieni, co umożliwia życie pozaziemskie. Znajdują się tam również złoża skalne. Niestety, prawdopodobnie życia pozaziemskiego tam nie było. Naukowcy jednak nie wykluczają tej możliwości. Nie poddają się i cały czas szukają śladów na życie pozaziemskie na Czerwonej Planecie.

Obecnie Łazik na Marsie skupia się na wyjaśnieniu pewnego zjawiska. Naukowcy chcą dowiedzieć się, dlaczego z ciepłego i wilgotnego klimatu, Mars przekształcił się w zimną pustynną planetę – jaką znamy dziś.

Okazało się również, że w miejscu lądowania Łazika na MArscie - w kraterze, kiedyś było jezioro. Natomiast w skałach znaleziono ślady zachowanych cząsteczek organicznych sprzed 3,5 miliarda lat. Póki co udało się zidentyfikować sześć związków organicznych. Czy to wystarczający dowód na życie pozaziemskie?

Ile łazików jest na Marsie?

Curiosity, to nie jedyny łazik na Marsie. Obecnie na jego orbicie, działa aż siedem pojazdów badawczych. Niedawno dołączył do niego łazik Perseverance. Ten dotknął powierzchni Czerwonej Planety, dokładnie 18 lutego 2021 r.

Jednak to właśnie łazik Curiosity, wykrył znaczną koncentrację metanu na Marsie. Obecność metanu, była dla badaczy sporym zaskoczeniem. Dlatego NASA próbuje wyjaśnić, skąd wziął się metan na Marsie, ale żadnych konkretnych wniosków jeszcze nie ma.

Przeczytaj także:

YouTube od wielu lat znany jest jako platforma sprzyjająca dłuższym treściom. W odpowiedzi na sukces TikToka platforma postanowiła wprowadzić także rozwiązanie sprzyjające krótszym materiałom. Tak oto zaczęto testować YouTube Shorts.

15.07.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Trwa sezon urlopowy, a wraz z nim wiele osób planuje wakacje w Polsce i w krajach Unii Europejskiej.  Podczas organizowania takiego wyjazdu trzeba pamiętać, aby do ceny paliwa doliczyć też opłaty i zakup winiet na autostradę w Polsce i za granicą

14.07.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Sprzedaż samochodów, starych mebli, ubrań, czy nieruchomości w ostatnich latach przeniosła się do internetu. Wszystko za sprawą popularnych portali ogłoszeniowych, które są wygodne, ogólnodostępne, a niekiedy nawet darmowe. 

13.07.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.