Jak pobrać paszport covidowy?

08.06.2021

2021-06-08T06:21:00.000Z//2021.06.08

|
Udostępnij:

W Polsce podobnie jak w kilku innych europejskich krajach można pobrać już cyfrowy certyfikat COVID UE. Polacy w ciągu tygodnia z Internetowego Konta Pacjenta pobrali ponad milion paszportów covidowych.

jak pobrać paszport covidowy

Chociaż rozporządzenie dotyczące certyfikatów będzie stosowane od 1 lipca, wszystkie państwa członkowskie, które przeszły testy techniczne i są gotowe do wydawania oraz weryfikacji certyfikatów, mogły dobrowolnie zacząć korzystać z systemu. We wtorek 1 czerwca zdecydowało się na to siedem państw UE, w tym Polska.

Polacy w ciągu siedmiu dni z Internetowego Konta Pacjenta pobrali ponad milion paszportów covidowych. Dzięki nim mogą swobodnie wyjeżdżać, bez obawy o konieczność wykonywania testów, czy poddawania się kwarantannie.

Paszport covidowy zaczyna być ważny w dwa tygodnie po zakończonym cyklu szczepień i wygasa po 12 miesiącach. O tym jak zapisać się na szczepienie, przeczytasz w poradniku: Jak zapisać się na szczepienie on-line? Ozdrowieńcom certyfikat jest wydawany po 11 dniach od pozytywnego wyniku testu i ważny przez 180 dni. Osoby z negatywnym wynikiem testu PCR dostaną paszport, ważny przez 48 godzin od momentu otrzymania negatywnego wyniku testu.

Paszport covidowe, to nic innego jak kod QR, który należy okazać podczas kontroli przy pomocy smartfona, czy komputera. Dokument, potocznie nazywany paszportem covidowym, można również wydrukować. Kodu QR należy szukać na Indywidualnym Koncie Pacjenta. O tym jak założyć tam konto, dowiesz się z artykułu: Jak sprawdzić swoją historię choroby?

Przeczytaj także:

Latające samochody jeszcze do niedawna kojarzyły nam się z wizją przyszłości, prezentowaną w filmach science fiction. Nieustający postęp technologiczny i rozwój elektromobilności udowodniły niedawno, że auta przyszłości są już bliżej, niż nam się wydaje. 

07.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

4 czerwca, jak co roku na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji. To bardzo ważne, aby uświadomić dzieciom, w jaki sposób mogą reagować na krzywdę i gdzie mogą szukać pomocy. Wsparcie można uzyskać  on-line i telefonicznie na  infolinii.

04.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

W końcu doczekaliśmy się ulubionego sezonu grillowego. To czas, w którym szukamy sprawdzonego grilla, który spełni nasze oczekiwania. Obecnie dostępnych jest wiele nowoczesnych grilli, ale nieliczne mają wbudowaną funkcję do sterowania smartfonem.

03.06.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.