Do czego służą czujniki w telefonach?

10.05.2021

2021-05-10T07:01:00.000Z//2021.05.10

|
Udostępnij:

Poziom zaawansowania dzisiejszych smartfonów sprawia, że coraz trudniej obejść się bez nich w codziennym życiu. Telefony już wiele lat temu przestały służyć wyłącznie do nawiązywania połączeń i odczytywania wiadomości tekstowych. Dzięki czujnikom w urządzeniach mamy dostęp do takich funkcji jak nawigacja, płatności telefonem, krokomierz, czy obsługa urządzenia za pomocą gestów. Jakie czujniki znajdują się w smartfonach i jak można je wykorzystać?

czujnik grawitacyjny

Już prawie 80 proc. Polaków korzysta ze smartfonów

Firma Digital Care w 2020 r. zaprezentowała wyniki badania „Smart Barometr, czyli Polacy i ich smartfony”. Raport ten pokazuje wielkość rynku smartfonów w Polsce oraz statystyki związane z ich użytkowaniem. Według danych w trzech pierwszych kwartałach 2019 r. w naszym kraju sprzedano ponad 6,75 mln smartfonów. Rosnące zainteresowanie tymi urządzeniami sprawiło, że smartfona w Polsce ma już prawie 80 proc. osób. Co ciekawe, 4 na 5 respondentów zadeklarowało, że korzysta z urządzenia nie starszego niż 2 lata.

Pozwala to wnioskować, że wielu Polaków ma dostęp do urządzeń z nowoczesnymi czujnikami, jak np. czujnik grawitacyjny umożliwiający odnalezienie telefonu w przestrzeni. Innym popularnym rozwiązaniem jest czujnik podczerwieni do sterowania urządzeniami zewnętrznymi za pomocą aplikacji. Warto przyjrzeć się tym funkcjom z bliska.

Czujnik grawitacyjny – do czego służy?

W większości dzisiejszych smartfonów zainstalowano czujnik grawitacyjny, nazywany też niekiedy akcelerometrem. Wśród jego najważniejszych funkcji znajdują się:

 • Możliwość obracania ekranu pomiędzy orientacją pionową i poziomą,
 • Licznik kroków,
 • Korzystanie z aplikacji kompasu,
 • Rozpoznawanie gestów/ruchu - wykorzystywane do obsługi telefonu, np. wykonywania zrzutu ekranu, wyciszania dzwonków i wygaszania wyświetlacza, a także do sterowania grami.

Czujnik grawitacyjny mierzy zmiany pojemności spowodowane ruchem w trzech płaszczyznach, a następnie odpowiednio określa chwilowe siły przyspieszenia i opóźnienia. Jest zaawansowanym podzespołem, który znaleźć już można w każdym nowym smartfonie.

Czujnik podczerwieni – sposób na sterowanie innymi urządzeniami

Obecność portu IR, czyli czujnika podczerwieni jeszcze do niedawna kojarzona była z dawnymi telefonami komórkowymi, gdzie funkcję tę wykorzystywano do przesyłania danych pomiędzy urządzeniami. Dzisiaj czujnik podczerwieni jest równie ważnym elementem smartfona, ponieważ umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami cyfrowymi i elektronicznymi. W efekcie po pobraniu odpowiedniej aplikacji smartfon może pełnić funkcję pilota do telewizora lub pozwala sterować sprzętami codziennego użytku, jak pralka, lodówka, piekarnik, a nawet ekspres do kawy.

Czujnik podczerwieni w połączeniu z aplikacjami opracowywanymi przez producentów sprzętów znacznie ułatwia życie oraz codzienne domowe obowiązki. W większości wspomniane aplikacje po zakupie danego urządzenia są darmowe, dzięki czemu sterowanie przez port IR nic nie kosztuje.

NFC – jak włączyć i do czego służy?

Wiele nowych modeli smartfonów posiada wbudowany czujnik NFC – jak włączyć tę funkcję odpowiemy zaraz. Na początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest ta opcja. NFC, czyli Near Field Communication to technologia, która umożliwia bezprzewodowe przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami mobilnymi. NFC udostępnia i wysyła cyfrowe dane na odległość około 20 cm, a jest to możliwe dzięki wykorzystaniu fal radiowych.

NFC wykorzystywane jest przede wszystkim do współpracy z aplikacjami bankowymi, dzięki czemu umożliwia płacenie telefonem za zakupy. Za pośrednictwem NFC można też wymieniać pliki pomiędzy urządzeniami, pamiętając, że fale radiowe działają w tym przypadku na niewielką odległość.

O czujniku NFC więcej przeczytasz w artykule: Czym jest NFC? Poznaj jego zastosowanie!

NFC – jak włączyć?

Już na wstępie warto wspomnieć, że nie wszystkie smartfony są wyposażone w czujnik NFC. Jak włączyć tę funkcję mogą przekonać się jedynie właściciele nowszych smartfonów, zwłaszcza modeli flagowych Samsung, Huawei, czy LG.

Aby włączyć czujnik NFC w swoim smartfonie, należy:

 • Zsunąć z góry pasek powiadomień i rozwinąć kolejne funkcje.
 • Odszukać opcję NFC i ją uruchomić.

Może się zdarzyć, że opcja NFC nie będzie dostępna na górnym pasku telefonu. Wtedy należy jej poszukać w ustawieniach urządzenia według ścieżki: Łączność – Połączenia – Udostępnianie – Połączenia NFC.

Pozostałe czujniki w smartfonach

Wspomniany już czujnik grawitacyjny, NFC, czy czujnik podczerwieni to wciąż jeszcze nie wszystkie możliwości, jakie posiadają współczesne smartfony:

 • Czytnik linii papilarnych – wykorzystywany jest do odblokowywania telefonu za pomocą palca,
 • Skaner twarzy – opcja wykorzystywana do odblokowywania telefonu (zwłaszcza w urządzeniach firmy Apple),
 • Żyroskop – mierzy położenie smartfona w przestrzeni, a tym samym umożliwia oglądanie zdjęć i filmów 360° lub materiałów wykonanych w technologii VR,
 • GPS – dzięki połączeniu z systemem satelitarnym umożliwia korzystanie z nawigacji w dowolnym miejscu na świecie,
 • Czujnik zbliżeniowy – wykrywa ruch i obiekty w przestrzeni, co wykorzystywane jest podczas rozmów telefonicznych – kiedy zbliżasz telefon do ucha, funkcja ta umożliwia wygaszenie ekranu.

Postęp technologii sprawia, że w smartfonach pojawiają się wciąż nowe czujniki. Nowoczesne modele oferują już funkcję termometru, barometru, kompasu, czy pomiaru natężenia pola elektromagnetycznego (czujnik Halla).

Warto również wiedzieć, jak można wykorzystać potencjał swojego telefonu, na przykad dzięki funkcji zapisywania ekranu. Jeśli chesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj poradnik: Jak nagrywać ekran w smartfonach z Android i iOS?

Przeczytaj także:

Wish to kolejna platforma sprzedaży online, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki znalezieniu niszy pomiędzy Amazonem, Alibabą oraz Aliexpress platforma prężnie się rozwija i pozyskuje nowych klientów.

07.05.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Skąd to ogromne zainteresowanie lodami Ekipy wśród młodych osób? Fenomenalny sukces lodów, jest efektem marketingowej współpracy marki Koral i polskich youtuberów, tzw. Ekipy, z Frizem na czele. Zastanawiasz się kim są youtuberzy?

06.05.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Zbliża się sezon wyjazdów, ale nie będzie on taki sam jak we wcześniejszych latach. Pandemia koronawirusa potrafi pokrzyżować nawet najbardziej wyczekane plany urlopowe. 

05.05.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.