Jak nagrywać ekran w smartfonach z Android i iOS? 

03.05.2021

2021-05-03T09:36:00.000Z//2021.05.03

|
Udostępnij:

Nagrywanie ekranu w smartfonie to bardzo przydatna funkcja. Za jej pomocą w pamięci urządzenia można przykładowo zapisać film, prezentację, czy przygotować poradnik. Niestety nie wszystkie telefony posiadają funkcję zapisu. Jednak nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ na rynku dostępne są już aplikacje służące do zapisywania ekranu. Sprawdźmy, jak nagrywać ekran na smartfonach z systemem Android oraz iOS.

jak nagrywać ekran na smartfonach

Internet w telefonie do przeglądania stron www i social media

67,4 proc. Polaków korzysta z internetu w smartfonie - pokazują "Badania opinii publicznej w zakresie funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych oraz preferencji konsumentów" zrealizowane w 2019 roku przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Internet wykorzystywany jest zwłaszcza do przeglądania stron www, portali społecznościowych oraz do prowadzenia rozmów za pośrednictwem komunikatorów (80 proc. badanych). W dalszej kolejności znalazło się odbieranie i wysyłanie maili oraz użytkowanie aplikacji mobilnych.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wszystkie te działania można nagrać na ekranie swojego smartfona. W artykule odpowiadamy, jak nagrywać ekran telefonu. Android czy iOS w pewnym zakresie udostępniają tę funkcję. Dostępne są również specjalne aplikacje umożliwiające nagrywanie. Rozwiązanie to umożliwia zapisywanie w pamięci telefonu filmików, relacji, prezentacji, czy tworzenie tzw. tutoriali, czyli poradników, jak zrobić coś krok po kroku.

Jak nagrywać ekran telefonu – iOS, Android

Nagrywanie ekranu w smartfonach różni się w zależności od posiadanego modelu i systemu operacyjnego. Wiele nowych telefonów z systemem iOS oraz Android posiada to rozwiązanie we wgranych opcjach, dzięki czemu funkcja ta jest łatwo dostępna i nie stwarza dodatkowych problemów.

Jak nagrywać ekran telefonu, kiedy taka opcja nie jest dostępna bezpośrednio na urządzeniu? Problem ten dotyczy zwłaszcza starszych modeli smartfonów. Na szczęście w takim przypadku można sobie poradzić, wykorzystując dodatkowe aplikacje. Są one na tyle wygodnym rozwiązaniem, że umożliwiają ustawienie jakości obrazu, nazwę pliku, czy ścieżkę zapisu.

Jak nagrywać ekran telefonu – iOS

System operacyjny iOS posiada wbudowane narzędzie do nagrywania już od dłuższego czasu. W przypadku Androida na rozwiązanie to przyszło nam trochę zaczekać. Zacznijmy więc od urządzeń marki Apple. Jak nagrywać ekran telefonu iOS?

Nagrywanie ekranu w wersjach systemu iOS od 11 stało się bardzo łatwe za sprawą wbudowanego narzędzia. Aby cieszyć się funkcją nagrywania, warto umieścić ją w menu podręcznym wyciąganym z góry ekranu. Na urządzeniach marki Apple nie jest to normą, dlatego warto poświęcić chwilę na tę czynność, co ułatwi późniejsze użytkowanie.

Aby umieścić funkcję nagrywania w menu podręcznym w iOS 11, należy odszukać w ustawieniach telefonu ścieżkę: Centrum Sterowania – Dostosowanie Narzędzia – Nagrywanie Ekranu.

Przy funkcji nagrywania ekranu pojawi się znak „+”. Po jego wybraniu nagrywanie ekranu zostanie dołączone do podręcznego menu. Jak nagrywać ekran telefonu iOS? Od teraz wystarczy rozwinąć menu wyciągane z góry ekranu i wybrać funkcję „Nagranie z ekranu”.

Jak nagrywać ekran telefonu – Android

Opcja nagrywania ekranu pojawiła się również w smartfonach z systemem Android powyżej 7.0. Jest ona często mocno ukryta, dlatego w tym przypadku również warto ułatwić sobie do niej dostęp. Jak nagrywać ekran telefonu Android?

Aby narzędzie nagrywania ekranu umieścić w menu podręcznym, należy rozwinąć pasek od góry ekranu. W opcji edytowania przypiętych narzędzi trzeba wyszukać kafelek z napisem „Nagrywanie ekranu”. Następnie należy przesunąć go w jedno z wolnych miejsc. Jak nagrywać ekran telefonu Android? Teraz będzie to już bardzo łatwe. Wystarczy wybrać stosowną funkcję z paska zadań, co zajmie kilka sekund.

Jak nagrywać ekran telefonu Android – urządzenia Huawei

Niektóre urządzenia marki Huawei, jak flagowe smartfony P10 lub P20 mają możliwość sterowania funkcjami za pomocą gestów. Kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli zastanawiamy się, jak nagrywać ekran telefonu. Aby uruchomić tę funkcję, wystarczy dwoma palcami lekko uderzyć w wyświetlacz smartfona. Urządzenie najpierw zapyta nas o zgodę na nagrywanie, a następnie poprosi o wybór urządzenia, z którego ma zostać nagrany dźwięk.

Jak nagrywać ekran z telefonu – iOS, Android? Aplikacje do nagrywania ekranu

Zajmijmy się jeszcze tematem starszych urządzeń. Jak nagrywać ekran telefonu w tym przypadku? Potrzebne będą dodatkowe aplikacje, które można znaleźć w Sklepie Play (Android) lub App Store (Apple). Wśród najchętniej wybieranych rozwiązań znajdują się:

  • AZ Screen Recorder – prosta w obsłudze aplikacja, która wyświetla się domyślnie po lewej stronie ekranu, co ułatwia jej wykorzystywanie. W ustawieniach można dowolnie zmieniać rozdzielczość zapisywanych danych, ilość klatek na sekundę, czy orientację nagrywania.
  • Mobizen – bardziej zaawansowana aplikacja do nagrywania, udostępniająca więcej opcji, jak np. przestawienie czasu odliczania przed rozpoczęciem nagrywania.

Jak widać, nagrywanie ekranu na smartfonach stało się dzisiaj bardzo proste, co dodatkowo zwiększa funkcjonalność tych urządzeń.

Przeczytaj także:

27% internautów nie kupuje w sieci – wynika z raportu „E-commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska”. Dlaczego Polacy nie decydują się na wygodne zakupy? Co powoduje, że wolą robić je stacjonarnie? Sprawdź!

29.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Czas na wypełnienia formularza mamy do 30 września 2021 roku. Niestety, jest obowiązkowy, a za niewykonanie spisu grozi kara nawet 5 tysięcy złotych.

28.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Zaakceptuj pliki cookies – ile razy potwierdziłeś taki komunikat? Czy zastanawiałeś, co on właściwie oznacza? Pewnie nie, bo zależało Ci na tym, aby jak najszybciej korzystać ze strony. Bez kliknięcia w ciasteczka, nie byłoby to możliwe. Sprawdź, jakie konsekwencje ma klikanie w tego typu zgody.

27.04.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.