Czym jest NFC? Poznaj jego zastosowanie!

15.03.2021

2021-03-15T05:55:00.000Z//2021.03.15

|
Udostępnij:

NFC to funkcjonalna komunikacja zbliżeniowa, która co roku mocniej zyskuje na swojej popularności. Moduł NFC można znaleźć w większości smartfonów klasy średniej i wyższej. Ze względu na swoje praktyczne zastosowanie coraz częściej staje się jednak wyposażeniem każdego nowoczesnego urządzenia mobilnego. Warto więc wiedzieć, jak działa NFC./

NFC co to

NFC – co to jest?

Płacenie telefonem staje się obecnie standardem. Jak podaje cashless.pl w 2020 roku swoim smartfonem lub smartwatchem płaciło już ponad 3,3 mln Polaków. To wynik aż o 1,4 mln wyższy od roku poprzedniego. Dodatkowo Polacy chętnie deklarują, że w swoich najbliższych planach mają zamiar rozpocząć korzystanie z tego typu transakcji bezgotówkowych. Realizację tych operacji umożliwia wbudowany w urządzenia mobilne moduł NFC. Co to jest?

NFC oznacza skrót od Near Field Communication. W praktyce to nic innego, jak bezprzewodowa i bezdotykowa technologia komunikacyjna, która działa z wykorzystaniem fal radiowych. Dzięki temu moduł NFC umożliwia wymianę danych oraz dostęp do informacji cyfrowych na niewielką odległość rzędu kilku centymetrów. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie urządzenia mobilne mają NFC. Jak włączyć moduł mogą dowiedzieć się jedynie użytkownicy, których smartfony reprezentują średnią lub wysoką klasę jakości. Przewiduje się jednak, że jest to kwestia czasu, ponieważ NFC umożliwia płatności mobilne, dlatego wkrótce będzie łatwiej dostępne nawet w prostych telefonach.

Co ciekawe, NFC często porównywane jest do innej technologii bezprzewodowej, z której korzystamy już od wielu lat. Mowa tutaj o popularnym Bluetooth. Okazuje się jednak, że jest on mniej zaawansowany technologicznie od NFC. Co to oznacza dla użytkowników? NFC działa przede wszystkim znacznie szybciej, ma lepszy zasięg oraz znacznie szersze zastosowanie. Moduł ten wymaga jednak bezpośredniego zbliżenia nadajnika do odbiornika. Co więcej, jedna z elementów tej bezprzewodowej łączności nie wymaga własnego zasilania. W efekcie smartfon z modułem NFC może łączyć się z kartami zbliżeniowymi, czy naklejkami, które dostarczają nam informacji o danym produkcie.

Jak działa NFC?

Zasada działania NFC wbrew pozorom nie jest bardzo skomplikowana. W skrócie można powiedzieć, że moduł ten łączy funkcję klucza i czytnika, co pozwala mu zwiększać dostępność do wielu usług bezprzewodowych. Kiedy chip NFC oraz jego antena znajdą się w zasięgu pola magnetycznego, powstaje energia elektryczna. Umożliwia ona przepływ sygnału pomiędzy smartfonem i innym urządzeniem docelowym jak np. terminal płatniczy. Sparowanie tych urządzeń jest możliwe dzięki działaniu fal radiowych krótkiego zasięgu, co stanowi podstawę działania NFC. Jak włączyć tę usługę dowiesz się w dalszej części artykułu, jednak nie jest to trudne i wymagające zadanie.

Jakie zastosowanie ma NFC?

NFC jako moduł bezprzewodowy znajduje swoje zastosowanie w wielu przypadkach. Przede wszystkim wykorzystywany jest jednak podczas płatności zbliżeniowych wykonywanych za pomocą smartfona. Jako technologia przyszłości NFC zaczyna być wykorzystywane również w celu całkowitego wyeliminowania papierowych biletów w komunikacji miejskiej. To ważne udogodnienie, ponieważ wszystkie bilety można przechowywać w swoim urządzeniu mobilnym, bez obaw o ich zgubienie lub zniszczenie.

Jak działa NFC w sektorze usług? To doskonała technologia, która pozwala przenieść wszelkie karty lojalnościowe, czy kupony rabatowe do smartfona. Dzięki temu w portfelu nie trzeba nosić wielu kart, dopasowanych do poszczególnych sklepów. Rozwiązanie to pozwala jednak również sczytywać informacje ze specjalnie oznaczonych ulotek, etykiet, plakatów, czy bilbordów. NFC zostało okrzyknięte mianem technologii przyszłości, dlatego wkrótce możemy spodziewać się upowszechnienia innych testowanych rozwiązań, jak np. odpalanie i otwieranie samochodu.

Moduł NFC – jak włączyć i jak wyłączyć?

Skoro wiadomo już, jak działa NFC, pora zastanowić się, w jaki sposób uruchomić moduł w swoim telefonie. Najłatwiej zrobić to poprzez zsunięcie górnego paska powiadomień, gdzie znajdują się dodatkowe opcje telefonu, jak np. włączanie Wi-Fi lub dźwięku, obrót ekranu, Bluetooth, czy dane komórkowe. Kiedy rozwiniesz kolejne funkcje paska, powinna wyświetlić się tam również funkcja NFC. Jak wyłączyć i włączyć moduł? Wystarczy palcem „kliknąć” NFC. Jego podświetlenie będzie oznaczało uruchomienie funkcji. Analogicznie można wyłączyć tę technologię w swoim urządzeniu mobilnym.

Zdarza się jednak, że funkcja NFC nie została umieszczona na głównym pasku powiadomień. Wtedy należy jej poszukać w ustawieniach telefonu. Ścieżka poszukiwań prezentuje się następująco:

Ustawienia – Połączenia – Połączenia NFC

Naturalnie w różnych modelach telefonów może to wyglądać nieco inaczej, jednak jeśli dany smartfon został wyposażony w NFC, jego znalezienie w ustawieniach nie powinno stanowić problemu. Zdarza się niestety, że trzeba pogodzić się z faktem, że dany model nie posiada NFC. Jak wyłączyć i włączyć tę funkcję nie dowiesz się wtedy nawet w instrukcji. Warto więc zwrócić uwagę na dostępność do modułu NFC już na etapie zakupu telefonu.

Przeczytaj także:

Najmłodsi wykorzystują swoje komputery i smartfona nie tylko do zabawy i kontaktu z rówieśnikami, ale również do nauki. W sieci czyha jednak na dzieci wiele niebezpieczeństw, przed którymi przynajmniej częściowo można je uchronić.

12.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Cobot to inaczej robot współpracujący, czyli taki, który jest przeznaczony do interakcji z człowiekiem. W praktyce zastosowanie cobota zwiększa efektywność pracy. Czym różni się od klasycznego robota? Pracuje w bezpośredniej bliskości człowieka.

11.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Od 1 marca 2021 roku obowiązują nowe oznaczenia na sprzętach AGD. Kategorie wyrażone plusem, na przykład A+ mają zniknąć z etykiet energetycznych. Zmiana dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej, w tym Polski.

09.03.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.