Aplikacja, która retuszuje stare zdjęcia uszkodzone upływem czasu 

05.09.2022

2022-09-05T05:34:00.000Z//2022.09.05

|
Udostępnij:

Stare zdjęcia to dla wielu osób jedyne źródło wspomnień, a także bardzo cenne pamiątki. Upływ czasu, jednak często nieubłaganie obchodzi się z fizycznymi fotografiami. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja, która retuszuje stare zdjęcia i pozwala zrekonstruować je w często zdumiewający sposób. Czym zatem jest aplikacja, która retuszuje stare zdjęcia? Jak działa i jak się z niej korzysta?

stare zdjęcia

Czym jest aplikacja do retuszu starych zdjęć?

Aplikacja, która retuszuje stare zdjęcia uszkodzone upływem czasu to program, pozwalający poprawić jakość fotografii, a także usunąć niedoskonałości i przywrócić jej stan bliski pierwowzorowi. Aplikacje takie dostępne są zarówno za darmo, jak i odpłatnie, a ich celem jest pomoc w zachowaniu starych fotografii, które bardzo często borykają się z wieloma uszkodzeniami. Fotografie poddane konserwacji w takich programach po obróbce najczęściej wyglądają, tak jakby zostały wykonane chwilę wcześniej.

Stare zdjęcia – co naturalne, posiadają wiele uszkodzeń. Mogą być to ubytki, rysy, zadrapania, a nawet przełamania. Wykorzystanie aplikacji do retuszu starych zdjęć jest zatem poprawą cyfrowej wersji zdjęcia tak, aby pozbyć się wszystkich niedoskonałości.

Jak działa taka aplikacja?

Sposób działania tego typu programów jest bardzo prosty, choć opiera się na sztucznej inteligencji, czyli bardzo złożonych algorytmach i zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych. Po wgraniu cyfrowej wersji do programu sztuczna inteligencja dokonuje zmiany na zdjęciu. Mogą one dotyczyć wielu elementów, takich jak np.

  • usuwanie rys i przetarć
  • uzupełnianie braków
  • kadrowanie
  • poprawa kontrastu oraz nasycenia barw

Retusz starych zdjęć może odbywać się automatycznie, choć aplikacje mogą dawać również możliwość samodzielnego sterowania poszczególnymi funkcjonalnościami programu. Optymalizując odpowiednio wszystkie elementy, stare zdjęcia zyskują nowe oblicze. Retusz ten jest nieco podobny do zwykłego retuszu zdjęć, który wykonujemy np. na fotosach z wakacji. Programy przeznaczone jednak do poprawy starych fotografii ukierunkowane są w stronę rekonstrukcji, poprawiania jakości, lepszej prezentacji zdjęcia, a nie w stronę osiągania ciekawych efektów wizualnych, które wyróżnią zdjęcia na tle innych.

Do bardziej zaawansowanych aplikacji możemy zaliczyć dwie marki — Adobe Photoshop i GIMP. Są to bardziej rozbudowane aplikacje i aby je obsługiwać musimy posiadać przynajmniej średnio zaawansowaną wiedzę odnośnie fotografii. Dają jednak bardzo dużo możliwości — wręcz rekonstrukcji zdjęć, a także wiele opcji i funkcjonalności. Do dyspozycji mamy również wiele prostszych i automatycznych aplikacji, które może obsługiwać każda osoba bez względu na to, jaki poziom wiedzy o fotografii i nowych technologiach posiada. Aplikacje te często optymalizują zdjęcia samodzielnie, ale dzięki jednemu kliknięciu możemy przywrócić starą fotografię do dawnej świetności. Do takich programów możemy zaliczyć np. Retouch Pilot, SoftOrbits Photo Retoucher czy PhotoGlory.

Dlaczego warto retuszować stare zdjęcia?

Istnieje wiele powodów, dla których warto poddać stare zdjęcia retuszowi. W ten sposób możemy uzyskać nową niesamowitą i często bardzo zaskakującą jakość. Zdjęcia poddane retuszowi prezentują się w taki sposób, w jaki powinny i nierzadko przedstawiają zupełnie inną sylwetkę danej osoby lub miejsce z przeszłości. Pozwala to poznać w pełni naszych przodków, a także cieszyć się starymi wizerunkami bardzo bliskimi oryginału.

Poddawanie retuszowi starych zdjęć zwiększa również ich jakość. Są po prostu bardziej estetyczne, lepiej się prezentują i są „naprawione”. Zdjęcia takie jest znacznie przyjemniej przeglądać lub pokazywać innym członkom rodziny czy znajomym.

Zrób nowy album

Przy pomocy aplikacji do retuszu starych zdjęć możemy stworzyć “nowy stary” album na bazie tego, który posiadamy. Jest to ciekawy sposób na zadbanie o nasze zbiory, prezent dla członka rodziny, czy wspólne zajęcie dla całej rodziny. Przede wszystkim powinniśmy zakupić nowy album, dostosowany do ilości i wielkości zdjęć, jakie będziemy zamierzali w nim przechowywać.

Następnie należy zdigitalizować stare zdjęcia, które posiadamy, wykonując skany wysokiej jakości. Większość aplikacji do retuszu starych zdjęć posiada opcję skanowania, a jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy poprosić zakład fotograficzny lub punkt ksero o wykonanie takiej usługi.

Następne gdy posiadamy już cyfrowe wersje zdjęć, które chcemy poprawić, warto przetestować na jednym zdjęciu sztuczna inteligencję, czyli kilka programów i ocenić, który daje najlepsze efekty. Po wybraniu odpowiedniej aplikacji powinniśmy poddać poprawie wszystkie fotografie, aby prezentowały się estetycznie i jakościowo. W tym celu możemy skorzystać z tutoriali i poradników np. na YouTube, aby dowiedzieć się, w jaki sposób retuszować zdjęcia. Ostatnim krokiem do stworzenia nowego albumu ze starymi zdjęciami jest wywołanie cyfrowych zretuszowanych już fotografii. Wydruk możemy zlecić online, otrzymując zdjęcia przesyłką do domu lub do zakładu fotograficznego.

Jeśli interesuje Cię temat retuszu zdjęć, koniecznie przeczytaj nasze poradniki: Jak obrabiać zdjęcia na swoim laptopie? i Co powinna mieć dobra drukarka do zdjęć?

Przeczytaj także:

Jak działają smart glasses i dlaczego temat powinien zainteresować osoby niedosłyszące?

02.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Myślisz, że ktoś ingeruje w Twoją prywatność i podsłuchuje rozmowy telefoniczne? Jest prosty sposób, aby to sprawdzić.

01.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Powoli zbliża się początek roku szkolnego - to dobry czas, aby zastanowić się, jaki kupić komputer do nauki dla dziecka.

26.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.