Jak obrabiać zdjęcia na swoim laptopie?

13.06.2022

2022-06-13T04:44:00.000Z//2022.06.13

|
Udostępnij:

Podobno najlepszy aparat to ten, który masz akurat w kieszeni. Zdaniem profesjonalnych fotografów sekretem udanego zdjęcia jest nie zaawansowany sprzęt, ale umiejętności kadrowania oraz obróbki graficznej. Wbrew obowiązującym opiniom zachwycające fotografie można uzyskać podczas edycji na laptopie. Wystarczy sięgnąć po dobry program graficzny oraz poznać najważniejsze parametry.

edytowanie zdjęć

Jaki jest cel obróbki zdjęć?

Zarówno zdjęcia profesjonalnych fotografów, jak i kadry oglądanych w kinie filmów przyciągają widza i zachęcają do analizy obrazu. Główną zasługą w tym przypadku są nie tylko umiejętności osób odpowiedzialnych za powstawanie zdjęć, ale również specjalistów od postprodukcji. Nie inaczej jest w przypadku edytowania zdjęć. Zachwycające fotografie można uzyskać poprzez pracę nad kadrem, zmianę nasycenia kolorów czy balans bieli. Zmianę tych parametrów można wykonać nie tylko na profesjonalnym sprzęcie graficznym, ale również na swoim laptopie.

Obróbka zdjęć może odbywać się w sposób:

  • automatyczny – kiedy smartfon lub aparat sam dobiera optymalne parametry robienia zdjęć,
  • manualny – kiedy fotograf samodzielnie dostosowuje poszczególne ustawienia zgodnie z własnym gustem oraz oczekiwanym efektem.

Nie jest tajemnicą, że kluczem do sukcesu jest właśnie to drugie rozwiązanie. Samodzielna obróbka zdjęć ma na celu wprowadzenie widza w jego charakterystyczny klimat oraz sprawić, że fotografia podoba się i zapada w pamięć.

Format pliku zdjęciowego – podstawa dla edycji zdjęć na laptopie

Istotny wpływ na możliwości edycji zdjęć na laptopie ma format zapisu zdjęć wykonywanych za pomocą aparatu fotograficznego lub smartfona. Podstawowymi rozszerzeniami są:

  • JPEG lub HEIC (tzw. formaty stratne),
  • RAW.

W przypadku formatu JPEG urządzenie sczytuje dane z matrycy, a następnie przetwarza je zgodnie z wytycznymi producenta. Wszystko po to, aby zapisać obraz w formie gotowego zdjęcia. Nie ulega wątpliwości, że zapis stratny ma wiele zalet, wśród których najistotniejszy jest niewielki rozmiar pliku. JPEG często nie wymaga też dodatkowej obróbki, jeśli zdjęcie jest wykonywane na własne potrzeby. Niestety plusy te przyćmiewa utrata informacji o obrazie, do której dochodzi w procesie kompresji. W efekcie podczas obróbki zdjęcia trudno jest wydobyć szczegóły z jasnych lub ciemnych elementów kompozycji. Utrudnia to znacznie pracę z kolorem.

Rozwiązaniem tego problemu jest format RAW, który obecnie można znaleźć nawet w wielu nowoczesnych smartfonach. Pozwala on sczytywać i zapisywać dane z matrycy w formie nieprzetworzonej. Dzięki temu RAW daje wiele elastyczności podczas obróbki zdjęć na laptopie w programie graficznym, np. Photoshopie lub Ligtroomie. Jego minusem dla niektórych użytkowników może być duży rozmiar.

Photoshop – poradnik

Edytowanie zdjęć na laptopie nie wymaga zaawansowanych umiejętności graficznych, aby pracować nad kolorem oraz kompozycją. Photoshop to jeden z najpopularniejszych programów graficznych, który daje dostęp do suwaków umożliwiających łatwą zmianę najważniejszych parametrów fotografii. Wśród nich warto zwrócić uwagę na:

  • ekspozycję – to parametr pozwalający wpływać na stopień naświetlenia zdjęcia. Dzięki temu masz możliwość zmiany jasności obrazu, jeśli nie zadbałeś o nią poprzez ustawienie prawidłowego balansu bieli w aparacie. Podciągając suwak do góry sprawiasz, że zdjęcie robi się jaśniejsze (tzw. high key), natomiast obniżając ekspozycję, uzyskasz mroczny efekt ciemnego zdjęcia (tzw. low key).
  • kontrast – określa różnice zauważalne pomiędzy poszczególnymi fragmentami zdjęcia. Przykładowo widoczny kontrast stanowi różnica pomiędzy czernią i bielą. Zwiększając kontrast obrazu sprawisz, że nabierze on charakteru, a obniżając go – subtelności.
  • nasycenie – kolor to główna forma wyrazu fotografii, dlatego warto zadbać o jego właściwe natężenie. Zwiększenie nasycenia barw sprawia, że obraz lepiej oddaje rzeczywistość, a nawet znacznie ją upiększa, co sprawia, że fotografia jest bardziej wyrazista i przyciąga widzów. Warto pamiętać, że z parametrem tym łatwo przeszarżować, dlatego należy podchodzić do niego z dużą ostrożnością.
  • temperaturę barwową – rozwiązanie to pozwala nadać fotografii przyjemnego, ciepłego klimatu lub wydobyć z niego więcej mrocznego charakteru. Warto pobawić się tym suwakiem, który dla wielu fotografów jest podstawą do wyrobienia swojego własnego, niepowtarzalnego stylu.

Obróbka zdjęć a wybór sprzętu komputerowego

Edytowanie zdjęć na laptopie to zadanie, które wymaga właściwego doboru parametrów sprzętu. Kluczem jest w tym przypadku dobra karta graficzna oraz monitor. Nowoczesne aparaty pozwalają wykonywać fotografie nawet w 16-bitowym zapisie i szerokiej przestrzeni barwowej, dlatego monitor powinien precyzyjnie wyświetlać te kolory. Podczas zakupu laptopa warto zwrócić uwagę na takie parametry jak jasność, pokrycie przestrzeni sRGB, DCI-P3 oraz Adobe RGB. Dodatkowo warto zadbać o właściwą kalibrację obrazu.

Kolejnym krokiem jest drukowanie zdjęć, ale więcej na ten temat dowiesz się z artykułów: Co powinna mieć dobra drukarka do zdjęć? oraz Z jakiego papieru korzystać, drukując zdjęcia?

Przeczytaj także:

Za pomocą sond naukowcy przebadają ziemię z kosmosu, a dokładniej z Marsa.

10.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Sytuacja kredytobiorców staje się coraz trudniejsza. Co mogą zrobić, kiedy nie są w stanie w terminie spłacać zobowiązania?

09.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Czy rzeczywiście świadczenie wychowawcze 500 plus będzie waloryzowane? Czy jest szansa na otrzymywanie 700 zł każdego miesiąca?

08.06.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.