Co powinna mieć dobra drukarka do zdjęć?

03.01.2022

2022-01-03T07:28:00.000Z//2022.01.03

|
Udostępnij:

Robienie zdjęć jest dziś zdecydowanie łatwiejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dzięki cyfrowym technologiom w ilości wykonywanych ujęć nie ogranicza nas klisza. Stwarza to znacznie szersze pole do działania – zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów. Mimo że cyfrowe zdjęcia można przechowywać na dysku swojego urządzenia, to wiele osób wciąż decyduje się na wywoływanie tradycyjnych fotografii. Można to robić również samodzielnie, dzięki zakupowi nowoczesnej drukarki do zdjęć oraz odpowiedniego papieru.

drukarka do zdjęć

Coraz więcej Polaków robi zdjęcia smartfonem

W 2021 roku Spicy Mobile postanowiło zbadać, ile zdjęć smartfonami robią Polacy. Z przedstawionego raportu wynika, że przeciętny użytkownik ma na swoim urządzeniu około 1000 obrazów oraz 60 plików wideo. Co ciekawe, zdecydowanie więcej fotografii wykonują kobiety od 15 do 44 roku życia. Mężczyźni co prawda pozostają w tyle, ale również przechowują na swoich smartfonach od prawie 600 do 900 zdjęć.

Według szacunków największych producentów smartfonów na całym świecie powstaje rocznie około 1,5 biliona fotografii cyfrowych, a liczba ta nieustannie rośnie. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że coraz większą popularnością cieszy się również drukarka do zdjęć z telefonu.

Drukarka do zdjęć – dlaczego warto zdecydować się na zakup?

Zarówno tradycyjna, jak i przenośna drukarka do zdjęć to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie tradycyjne papierowe fotografie. Dzięki nim bez wychodzenia z domu można stworzyć rodzinny album lub chwytający za serce prezent dla najbliższych. Jeśli planujesz wywoływać wiele fotografii i robisz to regularnie, zakup urządzenia i papieru do zdjęć do drukarki jest całkowicie uzasadniony.

Współczesne drukarki do zdjęć gwarantują wysoką jakość wydruku i nasycone kolory, które nie bledną wraz z upływem czasu. W zależności od swoich potrzeb możesz postawić na urządzenie wielkością przypominające tradycyjną drukarkę albo praktyczną przenośną drukarkę do zdjęć. Sprzęt ten charakteryzuje się niewielkimi wymiarami, ale również możliwością szybkiego wywołania zdjęć z telefonu. To rozwiązanie wprost skrojone na miarę współczesnych wymagań.

Czym powinna wyróżniać się dobra drukarka do zdjęć z telefonu?

Mimo że za pomocą tradycyjnej drukarki atramentowej lub laserowej można wydrukować fotografie, to ich jakość nie jest najlepsza. Z myślą o poprawie uzyskiwanych rezultatów powstały profesjonalne drukarki do zdjęć. Urządzenia te często wyposażone są w dodatkowe tusze o zmodyfikowanym składzie, co pozwala uzyskać wydruki lepszej jakości.

Wśród dostępnych drukarek do zdjęć z telefonu i cyfrowego aparatu spotkać można:

  • Drukarki atramentowe – posiadają od 2 do nawet 8 kartridży zawierających różne kolory tuszu, dzięki czemu doskonale odwzorowują barwy uwiecznione na fotografiach. Wydruki z tych urządzeń wyróżniają się wysoką trwałością oraz stosunkowo niskimi kosztami eksploatacji. Niestety samo urządzenie, tusze oraz papier do zdjęć do drukarki atramentowej potrafią być kosztowne. W zamian otrzymujemy ich wysoką wydajność.
  • Przenośne drukarki do zdjęć – najczęściej wykonane w technologii termosublimacyjnej. W praktyce pod wpływem podwyższonej temperatury przenoszą one barwnik na specjalny papier. Daje to dobrej jakości obraz w przystępnej cenie. Niestety urządzenia tego typu współpracują zaledwie z jednym formatem fotografii, dlatego traktowane są zazwyczaj jako przenośne drukarki do zdjęć z telefonu.
  • Plotery fotograficzne – doskonałe do wydruku zdjęć o wysokiej rozdzielczości, które można wydrukować w dużych formatach. Idealnie sprawdzają się podczas drukowania fotografii w formie plakatów. Ich zakup jest bardzo kosztowny i mało opłacalny na potrzeby domowe. Może się natomiast sprawdzić w przypadku samowystarczalnych profesjonalnych fotografów oraz grafików.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki do zdjęć?

Jednym z najczęściej branych pod uwagę parametrów przed zakupem drukarki do zdjęć na domowy użytek jest ich cena. Do wyboru mamy sprzęty niewielkich rozmiarów, takie jak przenośna drukarka do zdjęć w formie niewielkiej kostki, jak i większe urządzenia. Mała drukarka do zdjęć z telefonu posiada jedynie podstawowe funkcje, ale świetnie wykonuje swoje zadanie. Zadowalającej jakości sprzęt tego typu można kupić już za 400-500 zł. Zaawansowana drukarka do zdjęć pozwalająca drukować fotografie w różnych formatach to znacznie droższa propozycja.

Innym parametrem branym pod uwagę jest wielkość drukarki do zdjęć. Urządzenia drukujące fotografie w podstawowym formacie 10x15 cm są niewielkie i mieszczą się w kieszeni. Ich niska masa sprawia, że świetnie nadają się na wyjazdy i wycieczki. W tym przypadku warto postawić na drukarkę do zdjęć z telefonu z wbudowanym akumulatorem, który umożliwia wydruk nawet kilkudziesięciu fotografii. Z kolei profesjonalne drukarki fotograficzne zajmują zdecydowanie więcej miejsca i często są większe od popularnych urządzeń wielofunkcyjnych. Jedne i drugie urządzenia można znaleźć w ofercie sprawdzonych marek, takich jak HP, Epson, Canon, Fujifilm, Xiaomi, Instax czy Polaroid.

Przeczytaj także:

W salonie operatora, saloniku prasowym, kiosku, czy w internecie - niezależnie, który punkt wybierzesz - musisz zarejestrować kartę SIM.

29.12.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Podczas sylwestrowej imprezy nie może zabraknąć muzyki. Dobrym pomysłem jest włączenie transmisji na żywo z koncertu organizowanego przez telewizję.

28.12.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Z YouTube można już pobierać filmy i oglądać bez irytujących reklam. Niestety za taką możliwość, trzeba zapłacić.

27.12.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.