Smart glasses - okulary pomagające niedosłyszącym rozmawiać przez telefon 

02.09.2022

2022-09-02T06:30:00.000Z//2022.09.02

|
Udostępnij:

Smart glasses to jeden z ciekawszych gadżetów na rynku, który przede wszystkim oferuje nam rozszerzoną rzeczywistość. Okulary te mogą jednak oferować również rozmowy telefoniczne i pomagać osobom niedosłyszącym rozmawiać przez telefon. Jest to nieco rzadziej wykorzystywana funkcjonalność, choć smart glasses są szczególnie warte uwagi pod tym kątem. Czym zatem jest ta niezwykle pomocna funkcja dla osób niedosłyszących?

smart glasses

Czym są smart glasses?

Smart glasses to inteligentne okulary, które są z nami na rynku od kilku lat. Pisaliśmy juz o nich w artykule: Inteligentne okulary - czy warto je kupić?. Przypomnijmy: są one gadżetem przypominającym zwykłe okulary, z zerowymi szkłami, które jednak dają użytkownikom wiele funkcjonalności. Na szkle okularowym wyświetlane są informacje, a dzięki rozszerzonej rzeczywistości możemy korzystać z nawigacji, rozmawiać przez telefon, czy korzystać z tłumacza tekstów. Okulary takie, mogą mieć wiele różnych funkcjonalności w zależności od modelu i producenta. Na rynku znajdziemy sporo modeli w różnej cenie oraz konfiguracji.

Smart glasses posiadają również wbudowane głośniki, które umożliwiają słuchanie muzyki, a także prowadzenie rozmów. Mogą być zatem nie tylko zabawnym gadżetem, ale i również pomocą dla osób niedosłyszących. Ogólnie są dość niszowym gadżetem, ale który wykorzystuje najnowsze zdobycze technologiczne. Przez wielu specjalistów są uważane za przyszłość rozszerzonej rzeczywistości i następcę smartfonów.

Rozmowy przez telefon będą łatwiejsze

Jedną z ciekawszych funkcji smart glasses jest możliwość wykonywania połączeń głosowych. Jest to bardzo wygodna opcja, a osoba niedosłysząca może dzięki niej prowadzić komfortowe rozmowy. Przy pomocy odpowiednich gestów wzrokowych możemy łatwo uruchamiać moduł połączeń. Nowe technologie tego typu są wbrew pozorom bardzo precyzyjne i łatwe w obsłudze. Następnie możemy prowadzić standardową rozmowę przez głośniki umieszczone w oprawkach okularów w okolicach uszu. Dźwięk kierowany jest do ich wnętrza, a często sama rozmowa nie jest słyszalna przez inne osoby obecne pomieszczeniu.

Okulary pomagają rozmawiać przez telefon osobom niesłyszącym

Pierwszym i zarazem głównym plusem, dla którego inteligentne okulary pomagają osobom niedosłyszącym rozmawiać przez telefon jest jakość głośnika, który posiadają. Często są to nietanie urządzenia, które były tworzone z dużo większym zaangażowaniem, niż zwykłe głośniki w telefonach komórkowych. Z racji ceny gadżety, nie są one produkowane nisko jakościowo, co przekłada się na każdy szczegół projektu — nawet głośniki. Inteligentne okulary często stanowią flagowe produkty w ofercie różnych marek, a więc producenci dbają, aby wszystkie komponenty – w tym głośniki były jak najwyższej jakości. Często zatem zawierają redukcję szumów, wykonane są z jakościowych materiałów, a także w nowych jakościowych technologiach. To wszystko sprawia, że głos jest czysty, mocny, a także zrozumiały.

Inteligentne okulary zaskakują często swoją głośnością. Umożliwia ona zatem bezproblemowe rozmowy telefoniczne wszystkim osobom nawet z poważnymi problemami dotyczącymi słuchu. Głośniki są również dedykowane do słuchania muzyki i są zaprojektowane w taki sposób, aby można było słuchać przez nie bardzo głośne dźwięki. Choć poziom głośności jest dość prostą i niewyrafinowaną funkcją, często to właśnie w prostocie tkwi sukces.

Smart glasses a aparat słuchowy

Smart glasses mogą również ułatwiać osobom niedosłyszącym rozmowy telefoniczne, które korzystają na co dzień za aparatów słuchowych. Przede wszystkim są one dostosowane do tłumienia normalnych dźwięków z otoczenia, co wpływa na słyszalność rozmowy. Inteligentne okulary można komfortowo nosić także, używając aparatu słuchowego. Emitowany dźwięk w okolicach uszu dociera do aparatu słuchowego, który wzmacnia przekaz. Dźwięki będą zatem dużo wyraźniejsze, niż te emitowane z telefonu z małej odległości do aparatu słuchowego. Choć nie jest to regułą, na rynku istnieje wiele modeli aparatów słuchowych montowanych do ucha. W większości przypadków znacznie lepiej jest zatem zamiast tradycyjnych telefonów używać inteligentnych okularów, których dźwięki są bliższe do tych naturalnych — pochodzących z otoczenia, a nie urządzenia bezpośrednio przyłożonego do ucha. Potrafi to często zniekształcać rozmowę lub emitować dźwięki zbyt głośno.

Bardzo ważną funkcjonalnością, która będzie szczególnie przydatna dla osób niedosłyszących, jest możliwość łatwego regulowania poziomem głośności. W inteligentnych okularach tego typu możemy regulować ją bez przerywania rozmowy ani odkładania na bok urządzenia. Nie musimy również wchodzić w zaawansowane ustawienia, a często możemy sterować głośnością rozmowy na obudowie inteligentnych okularów. Znacznie ułatwia to zaadaptowanie się do różnych warunków, w których będziemy rozmawiali przez okulary. Często jest to problem telefonów, które ustawione są w jeden konkretny sposób, co nie odpowiada różnym warunkom np. na ulicy, w domu czy w innych miejscach.

Nowe technologie pomagają również osobie niedosłyszącej podnieść jakości i zwiększać komfort do rozmów. Częste i długie przytrzymywanie telefonu w okolicach chorego ucha, w którym znajduje się aparat słuchowy, może budzić dyskomfort fizyczny. Inteligentne okulary nie mają bezpośredniego kontaktu z samym uchem, a jedynie spoczywają nad nim na stałe, w konsekwencji czego często można nawet o nich zapomnieć.

Przeczytaj także:

Myślisz, że ktoś ingeruje w Twoją prywatność i podsłuchuje rozmowy telefoniczne? Jest prosty sposób, aby to sprawdzić.

01.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Powoli zbliża się początek roku szkolnego - to dobry czas, aby zastanowić się, jaki kupić komputer do nauki dla dziecka.

26.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Przed wyjazdem za granicę, często zastanawiamy się, czy wziąć ze sobą kartę, czy gotówkę. Co jest lepszym rozwiązaniem?

25.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.