Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu?

01.09.2022

2022-09-01T07:20:00.000Z//2022.09.01

|
Udostępnij:

Smartfony stały się dla nas podstawowym narzędziem komunikacji ze światem. To właśnie dzięki nim prowadzimy rozmowy telefoniczne, wymieniamy wiadomości, robimy zakupy, obsługujemy bankowość elektroniczną czy zyskujemy dostęp do najnowszych informacji. Kradzież danych może więc sprawić, że ktoś będzie wiedział o nas niemalże wszystko. Na szczęście można się przed tym uchronić.

podsłuch w telefonie

Podsłuch na telefonie – stosowane metody

Podsłuchy na telefonach wykorzystywane są nie tylko przez hakerów, ale też służby specjalne i złodziei. Dostęp do naszych smartfonów umożliwia specjalne oprogramowanie – wirus, który infekuje telefon i przekazuje uzyskane dane do oszusta. Najczęściej wykorzystuje do tego celu internet lub sieć komórkową.

Sygnałem, że z urządzeniem dzieje się coś złego mogą być nieplanowane aktualizacje, samoistne włączanie i wyłączanie aparatu, szybkie rozładowywanie czy spowolnione działanie. Niekiedy możliwe jest samoistne uruchamianie kamery urządzenia. Warto przy tym pamiętać, że sygnały te nie są charakterystyczne i niekiedy mogą stanowić jedynie błędy w oprogramowaniu lub wskazywać na zużycie telefonu. Nie warto więc od razu wpadać w panikę.

Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu – Android

W przypadku telefonów z Androidem najłatwiej można sprawdzić, czy urządzenie jest podsłuchiwane poprzez wpisanie kodu *#21#. Po zatwierdzeniu komendy na ekranie pojawi się informacja, czy połączenia są przekazywane dalej do nieupoważnionych osób. Operator zyskuje także dostęp do numeru telefonu, na który przesyłane są nasze dane. Dodatkowo w otrzymanym komunikacie można sprawdzić, czy nikt nie przechwytuje SMS-ów oraz nie ingeruje w dane komórkowe.

Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu – iOS

Najczęstszym sposobem kradzieży danych użytkowników sprzętów Apple jest dostęp do ich chmury iCloud. Warto więc regularnie sprawdzać lokalizację logowań, zwłaszcza jeśli pojawi się informacja o nietypowym połączeniu lub próbie zmiany hasła.

Firma Apple przykłada wiele uwagi do bezpieczeństwa, dlatego często sama informuje, jeśli urządzenie zostanie przejęte. Analitycy oraz oprogramowanie telefonu regularnie kontrolują czy nie pojawiła się nietypowa aktywność, o czym informują użytkowników poprzez powiadomienie.

Przeczytaj także:

Powoli zbliża się początek roku szkolnego - to dobry czas, aby zastanowić się, jaki kupić komputer do nauki dla dziecka.

26.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Przed wyjazdem za granicę, często zastanawiamy się, czy wziąć ze sobą kartę, czy gotówkę. Co jest lepszym rozwiązaniem?

25.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Kod BLIK jest generowany w czasie rzeczywistym i jest ważny jedynie 2 minuty. Dodatkowo znajduje się w aplikacji mobilnej banku chronionej kodem PIN.

24.08.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.