Wpływ sadzenia lasów na ochłodzenie klimatu na świecie

23.10.2021

2021-10-23T08:18:00.000Z//2021.10.23

|
Udostępnij:

Lasy są niezbędnym czynnikiem stabilizującym klimat, jednak nie mają bezpośredniego wpływu na ochłodzenie klimatu. Nawet masowe sadzenie drzew, nie spowoduje drastycznych zmian. Dlaczego? Wpływ lasów na temperaturę jest dużo bardziej złożony, niż dotąd się wydawało.

ochłodzenie klimatu

Jakie są największe problemy współczesnego świata? Chociażby zmiany klimatyczne, które coraz bardziej dają o sobie znać. Celem Porozumienia Paryskiego z 2015 roku jest dążenie do zamian nawyków. Chodzi o to, aby wzrost temperatury nie przekroczył 1,5 stopnia Celsjusza do 2100 r. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w 2050 roku osiągniemy neutralność klimatyczną. Czy to się uda? Niestety, aktualnie podążamy ścieżką, która prowadzi do podwojenia tej wartości, co raczej nie wpłynie na ochłodzenie klimatu. Więcej na temat zmian klimatycznych przeczytasz w artykule: To był rekordowo upalny lipiec.

Co na to eksperci?

Eksperci prognozują, że w najbliższych latach susze będą coraz to dotkliwsze, temperatury wyższe, gwałtowne zjawiska pogodowe coraz bardziej niszczycielskie, a deficyt wody głębszy. Już podczas tegorocznych wakacji, zmagaliśmy się z niszczycielskimi pożarami lasów w wielu krajach Europy. Gdyby nie samoloty gaśnicze, skala tragedii byłaby o wiele większa. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak działa samolot strażacki przy gaszeniu pożarów?

Równie ciekawe wnioski płyną z dziesiątej edycja badania firmy doradczej Deloitte „Global Millennial and Gen Z Survey 2021”. Okazuje się, że 28 proc. młodych ludzi zaczęło korzystać lub korzysta częściej z usług firm, których produkty są korzystne dla środowiska. To ciekawy trend, za którym należałoby podążać. Z badania można dowiedzieć się, że zmiany klimatyczne i ochrona środowiska od kilku lat znajdują się w kręgu zainteresowania młodego pokolenia. Popularne jest twierdzenie, że ociepleniu klimatu, można zapobiec, chociażby przez sadzenie lasów. Ale czy rzeczywiście?

Lasy a ochłodzenie klimatu

Sadzenie drzew to jedno z najprostszych i najbardziej efektywnych naturalnych rozwiązań dla kryzysu klimatycznego związanego z globalnym ociepleniem – tak twierdzi większość osób. Okazuje się jednak, że to nie jest takie proste.

Według raportu IPCC na przeszkodzie „pochłaniania w skali przemysłowej” stoi sama natura lasów. Problem polega na tym, że tylko zdrowe lasy liczące od 10 do 100 lat pochłaniają więcej CO2, niż emitują. Pozostałe drzewa wydzielają tyle samo dwutlenku węgla, co absorbują, a niektóre wręcz są emitentem np. młodniki i lasy stare. Dlatego nie do końca jest prawdą, że sadzenie drzew wpłynie pozytywnie na nasz klimat.

Wiele osób zastanawia się, czy sadzenie drzew na masową skalę mogłoby coś w tej kwestii zmienić. Według naukowców V.K. Arory i A. Montenegro powtórne zalesienie połowy powierzchni uprawnej Ziemi obniżyłoby średnią temperaturę pod koniec XXI wieku zaledwie o ok. 0,25°C. Przypomnijmy, że prognozy przewidują w tym okresie wzrost temperatury w okolicach 1-4°C. Warto również wziąć pod uwagę, że posadzenie drzew na połowie kuli ziemskiej przyczyniłoby się z kolei do klęski głodu. To oznacza, że trzeba znaleźć inny sposób na ochłodzenie klimatu niż sadzenie lasów.

Skuteczny team – lasy i chmury

Do innego ciekawego wniosku doszli naukowcy Porporato i Yin. Obserwowali wpływ lasów na powstawanie chmur. Okazało się, że chmury tworzą się częściej nad lasami, niż nad łąkami. Jak wiadomo, chmury mają chłodzący wpływ atmosferę, dlatego sadzenie lasów mogłoby jednak okazać się skuteczne. Można się spodziewać, że w związku z tymi obserwacjami, zostanie opracowana polityka przydzielania gruntów pod zalesianie i rolnictwo.

Wpływ ocieplenia klimatu na lasy

W kwartalniku „Echa Leśne” wydawanym przez Lasy Państwowe można natomiast przeczytać, że w wyniku zmian klimatycznych z polskiego krajobrazu znikną sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata. Warto wspomnieć, że obecnie te drzewa zajmują 75 proc. powierzchni polskich lasów. To nie koniec dramatu. Wraz z nimi znikną setki gatunków grzybów, roślin i zwierząt. Prawdopodobnie te gatunki, zostaną zamienione na inne, przez co nastąpi zmiana ekosystemu leśnego.

Jest nadzieja na ochłodzenie klimatu

W Madrycie, podczas ostatniej międzynarodowej konferencji w sprawie zapobiegania zmianom klimatu COP 25 naukowcy poinformowali, że za 5-8 lat przyjdzie ochłodzenie klimatu, bo przybędzie opadów, przez co klimat się nieco ustatkuje. Miejmy nadzieję, że spełni się właśnie ten scenariusz, dający nadzieje, na ochłodzenie klimatu.

Przeczytaj także:

Budowa przeprawy o długości 55 kilometrów kosztowała 20 miliardów dolarów. Gdzie znajduje się ta architektoniczna perełka na skalę światową?

20.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Zastanawiasz się, o ile wzrośnie Twoja rata kredytu? Skorzystaj z kalkulatora online i nie daj się zaskoczyć. Warto się do tego przygotować.

19.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Czy sieć 5G ma wpływ na nasze zdrowie? Czy służy do inwigilacji? Czy zakłóca działanie internetu? Czy przyspieszy rozwój firm? Sprawdziliśmy.

18.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.