Jak działa samolot strażacki przy gaszeniu pożarów?

27.09.2021

2021-09-27T04:21:00.000Z//2021.09.27

|
Udostępnij:

Tegoroczne wakacje okazały się tragiczne biorąc uwagę liczbę pożarów lasów. Największe dramaty rozegrały się w Turcji, Hiszpani i Grecji. W akcjach gaśniczych brały udział samoloty strażackie. Gdyby nie one, rozmiar tragedii mógłby być katastrofalny.

pożar lasów

Fakty są zatrważające - to człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów. Są one najbardziej podatne na ogień w okresach wakacyjnej suszy. Jeżeli wilgotność ściółki spadnie poniżej 28% znacznie zwiększa szansa na zapalenie. Tak było właśnie podczas tegorocznych wakacji w zagranicznych kurortach.

Pożary nad Morzem Śródziemnym

Tegoroczne pożary dotknęły niemal całe wybrzeże Morza Śródziemnego. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy, są wysokie temperatury, które wynikają z globalnego efektu cieplarnianego. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: To był rekordowo upalny lipiec.

W Europie tego lata spaliło się nie mniej niż 590 tysięcy hektarów lasów – wynika z danych Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów. Pożary lasów szczególnie dotknęły Grecję, Francję, Hiszpanię, Turcję, ale też Tunezję i Algierię. Najmocniej ucierpiała Turcja. Spaliło się tam aż 182 tys. hektarów lasów. Część pożarów nadal jeszcze nie została ugaszona. Do akcji przy gaszeniu pożarów lasu wykorzystywane są samoloty strażackie.

Jak gasić pożary lasów?

Większość krajów ma skrupulatnie opracowaną formę systemu wczesnego ostrzegania. Ocenia się wtedy temperaturę, wilgotność ściółki i prędkość wiatru. W Polsce na przykład stosuje się system określania stopni zagrożenia pożarowego.

 • 0 - brak zagrożenia,
 • I - zagrożenie małe,
 • II - zagrożenie duże; bądź ostrożny,
 • III - zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych.

Jeśli ogień już się pojawi, strażacy szukają źródła dymu. W wielu krajach już przy pierwszych oznakach dymu wysyłane są samoloty gaśnicze. Gdy zagrożenie jest wyjątkowo wysokie, nie czeka się ani chwili. Jednak w Europie samoloty są angażowane później.

Samolot strażacki – jak działa?

Jak informuje serwis prawo.pl w Polsce system ochrony lotniczej mają tylko Lasy Państwowe. Rocznie na ochronę lasów przed pożarami przeznaczają ponad 100 mln zł, z czego 30 proc. pochłaniają koszty czarterowania ok. 30 samolotów i śmigłowców gaśniczych oraz patrolowych. Te jednostki są również wykorzystywane do zabiegów agrotechnicznych w lasach.

Jak dalej informuje serwis prawo.pl, rozwiązaniem trudnej sytuacji strażaków byłoby utworzenie Państwowego Lotnictwa Przeciwpożarowego. Trudno jednak podchodzić optymistycznie do takiej wizji, oczywiście z powodu brakujących funduszy.

Jedyny polski samolot strażacki to na PZL M18 Dromader. Jak można przeczytać na stronie ppoz-blog.pl, jest to amerykańska konstrukcja oparta na bazie samolotu rolniczego Rockwell S-2, który został zmodyfikowany do potrzeb polskiej straży pożarnej. Samolot strażacki ma masę 2710 kg, maksymalną masę startową 5300 kg. Osiąga prędkość maksymalną 256 km/h. Jego zasięg to 520 km, a pojemność zbiorników na wodę wynosi 1850 l.

Największy strażacki samolot do gaszenia pożarów lasów

Boeing 747 Supertanker – to największy strażacki samolot na świecie. Brał już udział w akcjach gaśniczych na całym świecie. Ma dziesięć zbiorników, w których może przewozić tyle zbiorników co 60 śmigłowców w podwieszanych zbiornikach. Mierzy 70 m długości, a rozpiętość skrzydeł wynosi 64 m. Ma cztery silniki, ciśnieniowy system zraszania, dzięki czemu woda jest uwalniana w konkretnych odstępach czasu. Niestety w kwietniu 2021 r. samolot został uziemiony i obecnie nie jest wykorzystywany podczas gaszenia pożarów w lasach.

Jak nie dopuścić do pożarów lasów?

Aby uniknąć pożarów w lasach należy pamiętać o przestrzegania kilku kluczowych zasad:

 • nie rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi,
 • nie wypalać traw,
 • nie palić tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych,
 • w parkach narodowych poruszać się wyłącznie po wyznaczonych trasach,
 • sprawdzać stan zagrożenia pożarowego,
 • nie wjeżdżać samochodami do lasów,
 • stosować się do wyznaczonych zakazów wstępów do lasu przy zagrożeniu pożarowym.

Niestety, fakty są takie, że to właśnie człowiek stanowi największe zagrożenie. Często do przypadkowych podpaleń dochodzi podczas spacerów lub grzybobrania. Niedopałki papierosów, ogniska czy grille – to główni winowajcy pożarów lasów.

Tegoroczne wakacje, nie szczędziły katastrof. Płonęły lasy w Grecji i Turcja i wielu innych krajach. Pomocy udzieli również polscy strażacy. W Turcji prowadzili działania ze śmigłowców, które skutecznie pozwoliły zaprzestać niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia.

Przeczytaj także:

Myślisz, że po drugiej stronie chatu, zawsze jest jakaś miła pani lub pan? Nie zdziw się, jeśli to będzie robot, który wie co piszesz, zanim to wyślesz...

24.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Zostało 7 dni na wzięcie udziału Spisie Powszechnym. Nie zwlekaj z tym dłużej. Nie zdążysz - zapłacisz grzywnę, nawet 5 tys. zł.  

23.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

22 września na całym świecie obchodzimy Dzień bez samochodu. Czym dojechać do pracy lub szkoły? Hulajnogą, rowerem, tramwajem, a może autobusem?

22.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.