O ile wzrośnie Twoja rata kredytu?

19.10.2021

2021-10-19T10:03:00.000Z//2021.10.19

|
Udostępnij:

Rada Polityki Pieniężnej 6 października podniosła stopy procentowe z 0,1 proc. do 0,5 proc. To oznacza, że stopa procentowa wzrosła nieznacznie, bowiem przed pandemią utrzymywana była na poziomie 1,5 proc. Podwyższenie stóp procentowych oznacza, że wzrosną raty kredytów. O ile? Nową ratę kredytów można w prosty sposób wyliczyć w kalkulatorze online.

rata kredytu

Oprocentowanie kredytów hipotecznych - jest pochodną stopy procentowej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej, ale też marży banków. Właśnie stopa procentowa ustalana przez Radę Polityki pieniężnej wzrosła, co w praktyce oznacza wyższe raty kredytowe.

Wyższe raty kredytów

Obecnie średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi ok. 2,44 proc. Dla osoby, która ma 250 tys. kredytu – rata wzrośnie o 61 zł. Oczywiście to tylko orientacyjne wyliczenie, bo wysokość raty zależy też m.in. od wkładu własnego, a także udziału części kapitałowej i części odsetkowej w wysokości raty. Aby sprawdzić, ile konkretnie wzrośnie rata kredytowa, warto skorzystać z kalkulatora online.

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego

Wejdź na stronę: Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego i wpisz parametry swojego kredytu. Wszystkie informacje znajdziesz w swojej umowie. Po chwili dowiesz się, jaką wysokość raty będziesz musiał zapłacić w kolejnych miesiącach.

Lokaty nadal nie zarabiają

W ten sposób dobiega koniec ery tanich kredytów i nieopłacalnych lokat. Oczywiście na lokatach nadal nie opłaca się trzymać pieniędzy, ale jest to już jakiś krok w kierunku polepszenia warunków. Celem lokaty jest bowiem ochrona kapitału przed utratą wartości pieniądza w czasie – czyli inflacji. Ta wyniosła we wrześniu aż 5,8%, wiec na trzymaniu pieniędzy na lokacie nadal realnie się traci.

Przeczytaj także:

Czy sieć 5G ma wpływ na nasze zdrowie? Czy służy do inwigilacji? Czy zakłóca działanie internetu? Czy przyspieszy rozwój firm? Sprawdziliśmy.

18.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Znów do mody wracają składane telefony. Ta wiadomość z pewnością ucieszy fanów selfie. Jakie jeszcze zalety ma składany telefon?  

15.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Możesz zaaranżować mieszkanie samodzielnie.Będzie to o wiele łatwiejsze, jeśli skorzystasz ze specjalnych programów, których w internecie nie brakuje.

14.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.