Fakty i mity o sieci 5G

18.10.2021

2021-10-18T06:43:00.000Z//2021.10.18

|
Udostępnij:

Piąta generacja sieci komórkowej to niezwykle kontrowersyjny temat, który na przestrzeni ostatnich lat wywołał wiele dyskusji. Narosło wokół niego również sporo plotek, w których często nie tkwi nawet przysłowiowe ziarno prawdy.

5G w Polsce

Fakty i mity o sieci 5G

Piąta generacja sieci komórkowej to niezwykle kontrowersyjny temat, który na przestrzeni ostatnich lat wywołał wiele dyskusji. Narosło wokół niego również sporo plotek, w których często nie tkwi nawet przysłowiowe ziarno prawdy.

Od momentu gdy pojawiły się plany budowy sieci 5G w Polsce, rozpoczęła się gorąca wymiana zdań pomiędzy jej zwolennikami oraz przeciwnikami. Ci pierwsi powoływali się na znacznie szybsze działanie smartfonów, możliwość zwiększenia przesyłu danych oraz poszerzenie mapy zasięgu sieci komórkowych, drudzy natomiast obawiali się szkodliwego wpływu pola elektromagnetycznego na zdrowie, a nawet… inwigilacji. Na temat 5G w Polsce dyskutowano podczas spotkań rad miejskich czy sejmików wojewódzkich, a niektóre miejscowości postanowiły otwarcie walczyć z nowoczesną technologią, ogłaszając się strefą wolną od 5g. O tym, czym jest sieć 5G, pisaliśmy w artykule: Technologia 5G – co to jest? Poznaj istotne fakty! Dzisiaj zastanówmy się, co budziło największe kontrowersje i czy wszystkie obawy były prawdziwe? Przytaczamy kilka faktów i obalamy najpopularniejsze mity na temat sieci 5G.

5G szkodzi zdrowiu – mit

Ten postulat jest prawdopodobnie najczęściej podnoszony podczas rozmów na temat budowy sieci 5G w Polsce. Wytwarzane pole elektromagnetyczne ma powodować silne bóle głowy, problemy ze snem i koncentracją, a w dłuższej perspektywie czasowej prowadzić do powstawania różnorodnych nowotworów. Doniesienia te dementują jednak naukowcy oraz przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Przekonują oni, że z polem elektromagnetycznym mamy do czynienia w wielu sytuacjach życia codziennego, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Oczywiście nie jest ono całkowicie obojętne dla naszego organizmu, nie ma jednak żadnych danych, które potwierdzałyby jego długotrwały, negatywny wpływ na zdrowie. Podobne stanowisko przyjął polski rząd, zamieszczając obszerne wyjaśnienie działania sieci 5g oraz jej wpływu na człowieka w internetowym Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej (gov.pl). Nie ma więc obaw, że maszty czy telefony 5G wywołają u nas nagłe choroby czy radykalne zmiany samopoczucia.

Fale elektromagnetyczne znalazły się na liście niebezpiecznych czynników – prawda

Faktem jest, że Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) umieściła fale radiowe wysokiej częstotliwości na swojej liście czynników o możliwym działaniu rakotwórczy, należy jednak podkreślić, że znalazły się one w grupie 2B, czyli tej o najniższym stopniu szkodliwości. Umieszczono tam również m.in. liczne, używane na co dzień kosmetyki czy produkty spożywcze zawierające konserwanty. Warto podkreślić, że fale elektromagnetyczne wytwarzają również powszechnie używane mikrofalówki, telewizory czy smartfony.

Wprowadzenie sieci 5G w Polsce spowoduje utratę dostępu do Internetu – mit

Część osób obwiała się tego, że rozpowszechnienie nowoczesnej technologii doprowadzi do braku możliwości korzystania z jej poprzednich wersji, takich jak 3G lub 4G. Nie jest to jednak prawdą. Sieć 5G budowana jest przy wykorzystaniu istniejącej już infrastruktury telekomunikacyjnej. Dzięki temu docelowo mapa zasięgu sieci komórkowych 3G i 4G ma się pokryć z zasięgiem 5G, nie oznacza to jednak, że korzystnie ze starszych wersji nie będzie możliwe. Osoby, które nie spełniają wymagań sprzętowych, nie zostaną odłączone od internetu mobilnego.

5G w Polsce ma służyć do inwigilacji i kradzieży danych z telefonów – mit

To również bardzo często powtarzana plotka, która swoje podłoże miała prawdopodobnie w obawie przed coraz większymi możliwościami telefonów komórkowych oraz brakiem rzetelnej wiedzy na temat 5G. Wśród przeciwników budowy sieci 5G w Polsce pojawiały się m.in. głosy, że technologia jest mniej odporna na cyberataki, a dane wykradzione w ten sposób z różnych urządzeń mobilnych mogą nas pozbawić np. pieniędzy zgromadzonych na kontach bankowych czy umożliwić hakerom dostęp do tzw. danych wrażliwych. Nie jest to jednak prawdą. Za cyberataki w zdecydowanej większości przypadków odpowiadają nieprawidłowo chronione dane użytkowników, nie zaś sieć komórkowa.

Aby w pełni korzystać z możliwości sieci, konieczne będą telefony 5G – prawda

Nie wszystkie modele obsłużą sieć 5G – dotyczy to szczególnie starszych smartfonów. Do korzystania z szybszego internetu niezbędny będzie więc zakup nowego telefonu. Warto jednak pamiętać, że sytuacja wyglądała podobnie w przypadku wprowadzania poprzednich technologii, takich jak 3G czy 4G. Dodatkowo większość z nas wymienia tego typu sprzęt regularnie, co kilka lat, a telefony 5G będą dostępne wśród wszystkich wiodących marek. Każdy użytkownik będzie więc mógł wybrać model najbliższy jego preferencjom oraz możliwościom budżetowym.

5G w Polsce spowoduje szybszy rozwój wielu sektorów gospodarki – prawda

Niewątpliwie jest to jedna z największych zalet tej technologii. Znacznie szybszy przesył danych pozwoli nie tylko na popularyzację smart home czy smart office, ale nawet smast cites. Możliwość mobilnego połączenia ze sobą wielu urządzeń oraz sterowania nimi z poziomu smartfona posiadamy już dziś, jednak sieć 5G znacznie je usprawni i – z dużym prawdopodobieństwem – spopularyzuje. Warto również zwrócić uwagę na to, że wraz z budową nowych masztów skutecznie powiększy się mapa zasięgu sieci komórkowych w Polsce.

Przeczytaj także:

Znów do mody wracają składane telefony. Ta wiadomość z pewnością ucieszy fanów selfie. Jakie jeszcze zalety ma składany telefon?  

15.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Możesz zaaranżować mieszkanie samodzielnie.Będzie to o wiele łatwiejsze, jeśli skorzystasz ze specjalnych programów, których w internecie nie brakuje.

14.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Czwarta fala w natarciu. Kto może już przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19? Warto poznać szczegóły i zaplanować swoje szczepienie.

13.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.