To był rekordowo upalny lipiec

17.09.2021

2021-09-17T06:28:00.000Z//2021.09.17

|
Udostępnij:

W tym mieliśmy okazję obserwować rekordowo gorący lipiec. Zbliżająca się wielkimi krokami jesienna słota, nakłania do powrotu do gorących klimatów. Jakie temperatury odnotowaliśmy tegorocznego lata? Gdzie było najcieplej? Czy słupki rtęci przekroczyły 40 stopni?

temperatura powietrza

Za ekstremalne zjawiska pogodowe (takie jak susze, powodzie, czy huragany) odpowiedzialny jest człowiek. W przyszłości większość zmian klimatycznych przyniesie ogromne szkody. Nawet nieznaczny wzrost temperatury oznacza poważne problemy. Jak wskazują badania, wzrost temperatury powierzchni Ziemi już o +2°C będzie poważnym problemem. Natomiast wzrost temperatury powietrza o +4°C może mieć katastrofalne skutki, takie jak niekontrolowane zjawiska pogodowe.

Ocieplenie klimatu – problem, z którym trzeba się zmierzyć

Ocieplenie klimatu jest spowodowane spalaniem paliw kopalnych, wycinaniem lasów i hodowlą zwierząt gospodarskich. Przez to ilość gazów cieplarnianych naturalnie występujących w atmosferze wzrasta, co właśnie wpływa na globalne ocieplenie.

Ostatnie dziesięć lat, było najcieplejsze w historii, gdzie średnia temperatura powietrza na świecie w 2019 r. była większa o 1,1 °C, w porównaniu do lat 80. Jak by porównać wszystkie badania, okazuje się, że temperatura powietrza rośnie w tempie 0,2 °C na dziesięć lat.

Ocieplenie klimatu w Polsce

W Polsce ocieplenie klimatu następuje wyjątkowo gwałtownie. Średnia roczna temperatura powietrza wzrosła o ok. 0,5 st. C, porównując dane z lat 80. Największy wzrost odnotowano na południowym zachodzie kraju – konkretnie we Wrocławiu — o 0,7 st. C. Najmniejsze anomalia temperatury powietrza są w maju, ale już w miesiącach letnich wzrost temperatury powietrza jest o wiele bardziej zauważalny. Dotkliwe fale upałów, mogą dać się nam we znaki już niedługo. Według ekspertów, jeżeli nic nie zrobimy w kierunku zmniejszenia globalnego efektu cieplarnianego to za 50 lat, będziemy musieli zmierzyć się z upałami jak na Saharze w Afryce.

Temperatura powietrza w Polsce

Rekordy klimatyczne to inaczej skrajne wartości – czyli najwyższe lub najniższe wartości zjawisk pogodowych, np. temperatury powietrza. Wyznaczane są na podstawie wieloletnich pomiarów meteorologicznych. W Polsce takie pomiary prowadzi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Biorąc pod uwagę temperaturę powietrza, okazuje się, że rekordowa – najwyższa temperatura powietrza została odnotowana w Prószkowie w województwie opolskim.

29 lipca 1921 roku – czyli dokładnie 100 lat temu, termometr wskazywał aż 40,2 stopni Celsjusza. Tego samego dnia w oddalonym od Prószkowa o ponad 200 kilometrów Zbiersku, odnotowano temperaturę powietrza równą 40 stopni Celsjusza. Temperatura powietrza powyżej 40 kresek już więcej nie powtórzyła się w naszym kraju.

Temperatura powietrza w lipcu 2021

Tegoroczny lipiec był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów. W Polsce najwyższą temperaturę powietrza odnotowano 14 lipca w Sulejowie i Włodawie. Było to aż 34,3 stopni Celsjusza. Cały lipiec był upalny, ale najbardziej gorące dni to 14, 15 i 16 lipca.

Według amerykańskiej agencji pogodowej NOAA średnia temperatura wód i lądów na Ziemi wyniosła 15.8 stopni Celsjusza. Natomiast lipiec pobił rekord z 2016 roku o 0,01°C. W Kalifornii odnotowano najwyższą temperaturę — ponad 54 stopnie Celsjusza. Taką temperaturę odnotowano w amerykańskiej Dolinie Śmierci. W 1913 roku, rekord temperatury powietrza wyniósł 56,7 stopni Celsjusza. Na Sycylii zaś termometry wskazały nawet 48.8 stopni Celsjusza. Jak można dowiedzieć się z portalu fanipogody.pl, to najwyższa oficjalna temperatura w Europie. Gorąco było również w Hiszpanii, na południu Francji, we Włoszech, Grecji i na Bałkanach.

W tym roku chyba nikt nie mógł narzekać na brak upałów. Było wiele okazji do spędzania czasu na świeżym powietrzu, grillowania, plażowania i opalania się. Niestety tak wysokie temperatury przyczyniły się do wielu niepożądanych zjawisk pogodowych, takich jak pożary w Grecji, czy Turcji.

Co można zrobić, aby ochronić nasz klimat

Każdy może we własnym zakresie dbać o przyrodę i sprawić, aby nie doszło to tak ogromnego ocieplenia klimatu. Warto zastosować się do kilku wskazówek:

 • Wymień żarówki na energooszczędne,
 • Wyłączaj lampy oraz urządzenia, z których nie korzystasz,
 • Wybieraj energooszczędne urządzenia,
 • Oszczędzaj papier,
 • Zbieraj makulaturę,
 • Oszczędzaj wodę,
 • Zmywarkę i pralkę włączaj tylko, gdy są pełne,
 • Korzystaj z transportu publicznego,
 • Świadomie rób zakupy,
 • Nie używaj jednorazowych toreb foliowych,
 • Nie marnuj jedzenia,
 • Unikaj produktów jednorazowych,
 • Segreguj odpady.

Jak widzisz dbanie o środowisko, nie jest skomplikowane. To kwestia pewnych nawyków, które można stopniowo w sobie wykształcić. Warto to zrobić, bo cel jest ważny, a natura sama się przed człowiekiem nie obroni.

Przeczytaj także:

Zanim poinformujesz pracodawcę o terminach urlopu, koniecznie sprawdź, kiedy dzieci mają wolne w szkołach. Wtedy spokojnie można zaplanować wyjazd.

16.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Zakupy on-line są wygodne, ale niektórzy mimo wszystko preferują zakupy stacjonarne, nawet w ustawowym dniu wolnym od pracy - niedzieli. 

15.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Dzięki aplikacji Librus Synergia rodzice mają dostęp do elektronicznego dziennika. Żadna jedynka, czy uwaga nie umknie ich uwagi. 

14.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.