Gdzie znajduje się najdłuższy most drogowy na świecie?

20.10.2021

2021-10-20T06:44:00.000Z//2021.10.20

|
Udostępnij:

Najdłuższy most drogowy znajduje się w Chinach i łączy Hongkong, Zhuai i Makau. Został wpisany do rekordów Guinessa, z powodu swojej rekordowej długości. Ma aż 55 kilometrów. Pod koniec 2018 roku został oddany do użytku.

most Chiny

Najdłuższy most na świecie nazywa się HZMB, czyli Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge. W zasadzie to nie jeden, a trzy połączone ze sobą podwieszane mosty tworzące wyjątkową przeprawę. Główny most prowadzi od ujścia Rzeki Perłowej i ma długośc prawie 30 km. Drugi odcinek to Hong Kong Link Road o długości 12 km, ostatni to Zhuhai Link Road o długości ponad 13 km. Co ciekawe w jego skład wchodzi również podmorski tunel o długości 6,7 km i cztery sztuczne wyspy. Na jednej z nich znajdują się przejścia graniczne. Zastanawiasz ile kosztowało wybudowanie tego giganta? Prawie 20 miliardów dolarów! Wcześniej zakładano, że koszt budowy zamknie się w kwocie 16 miliardów dolarów.

Budowę tego największego na świecie mostu planowano już w latach 80. XX-wieku. Projekt został zaakceptowany dopiero w 2009 roku i od razu przystąpiono do budowy. Trwała ona przez prawie 10 lat. Przy budowie pracowało 10 000 robotników. Pierwsze pojazdy przejechały nim w październiku 2018 roku. Planowane zakończenie jednak miało odbyć się dużo wcześniej, bo już w 2016 roku.

Ciekawostką na skalę światową, jest fakt, że na jednej części mostu obowiązuje ruch lewostronny, ana drugiej prawostronny. Dlatego największym wyzwaniem było zaprojektowanie zjazdów przekierowujących na odpowiednie pasy. O ile skróciła się podróż dzięki HZMB? Wcześniej podróż lądem z Zhuhai do Hongkongu trwała 4 godziny, a teraz tylko 30 minut. Jednak nie każdy może swobodnie nim przejeżdżać. Mogą z niego korzystać jedynie kierowcy, którzy wcześniej wykupią specjalne zezwolenie. Pozostali muszą korzystać z autobusów.

W Chinach znajduje się kolejny rekordowy kolos - Wielki Most Danyang-Kunshan, który ma 164,8 km, ale stanowi most kolejowy, a nie drogowy. Wkrótce nastąpi otwarcie największego, tym razem podwieszanego mostu w Turcji. Jego budowa ruszyła w 2017 roku. Most Çanakkale 1915 połączy dwa brzegi cieśniny Dardanele, która łączy Morze Egejskie z Morzem Marmara.

Przeczytaj także:

Zastanawiasz się, o ile wzrośnie Twoja rata kredytu? Skorzystaj z kalkulatora online i nie daj się zaskoczyć. Warto się do tego przygotować.

19.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Czy sieć 5G ma wpływ na nasze zdrowie? Czy służy do inwigilacji? Czy zakłóca działanie internetu? Czy przyspieszy rozwój firm? Sprawdziliśmy.

18.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Znów do mody wracają składane telefony. Ta wiadomość z pewnością ucieszy fanów selfie. Jakie jeszcze zalety ma składany telefon?  

15.10.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.