Tylko 3% Polaków ma oszczędności powyżej 100 tysięcy  

14.04.2022

2022-04-14T07:27:00.000Z//2022.04.14

|
Udostępnij:

Aż 44% polskiego społeczeństwa cały swój dochód przeznacza na bieżącą konsumpcję. Ponad połowa Polaków (56%) posiada jakiekolwiek odłożone środki. To głównie osoby młode, żyjące w dużych miastach, o wyższych dochodach – wynika z badania Assay Index.

oszczędności

Ile mamy oszczędności?

25% Polaków posiada zaoszczędzone kwoty, ale tak małe, że wystarczyłyby jedynie na niewielki wydatek, np. zakup pralki, czy na naprawę drobnej usterki w samochodzie. Z badania Assay Index wynika również, że 56% społeczeństwa posiadającego oszczędności ma średnio prawie 30 000 zł odłożonych środków finansowych. Więcej oszczędności mają mężczyźni oraz osoby w wieku 45-54 lata. Co ciekawe oszczędności powyżej 100 000 zł ma tylko 6% oszczędzających – czyli 3% Polaków.

Na ile starczą oszczędności?

Ponad połowa osób posiadających oszczędności (53%) ma poczucie, że w przypadku utraty pracy zgromadzone dotychczas środki pozwoliłyby im na utrzymanie się do pół roku. Dla 13% poduszka finansowa wystarczyłaby tylko na miesiąc. Tylko 17% osób oszczędzających (czyli 8% wszystkich Polaków) ma oszczędności, które pozwalają przeżyć ponad rok.

Gdzie Polacy trzymają pieniądze?

Co czwarta osoba oszczędzająca trzyma pieniądze w domu. Polacy trzymają pieniądze na lokatach, bieżących kontach bankowych, inwestują w akcje na GPW, w fundusze, obligacje i polisy ubezpieczeniowe. Nie wszystkie z tych sposobów uchronią kapitał przed inflacją. Dlaczego? Dowiesz się tego z artykułu: Inflacja i stopa procentowa – zmory 2022 roku Co ciekawe, aż 61% dorosłych Polaków nigdy nie miało doświadczeń z inwestowaniem. Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, koniecznie zapoznaj się z poradnikiem: W co zainwestować pieniądze w 2022 roku?

Sposoby na bezpieczne trzymanie pieniędzy w domu

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście sejf. Nie każdy jednak go posiada, więc warto zastanowić się gdzie złodziejowi będzie trudno znaleźć pieniądze. Do nietypowych miejsc przechowywania gotówki można zaliczyć:

  • fałszywy stopień w schodach
  • książki
  • kieszenie ubrań
  • szuflada z żywnością
  • schowek pod płytką w łazience

Niestety żaden ze sposobów nie sprawdzi się, w momencie kiedy złodziej będzie miał dużo czasu na kradzież. Dlatego najważniejsze jest zamontowanie alarmu, który odstraszy go zaraz po przekroczeniu progu mieszkania czy domu.

Przeczytaj także:

Jak skutecznie zabezpieczyć ekran telefonu przed uszkodzeniami? Do wyboru jest kilka różnych opcji. Od Ciebie zależy, na którą się zdecydujesz.

13.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Internet to nie tylko skarbnica wiedzy, ale również sposób na odreagowanie codziennych stresów. Świetnie w tej roli sprawdzają się zabawne quizy.

12.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Coraz więcej osób docenia w swoich domach rozwiązania typu smart home. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na automatyzację domu, są elektryczne rolety.

11.04.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.