W co zainwestować pieniądze w 2022 roku?

11.03.2022

2022-03-11T06:01:00.000Z//2022.03.11

|
Udostępnij:

Kiedy wydawało się, że po zachwianiu spowodowanym pandemią COVID-19 światowa gospodarka wraca na dawne, stabilne tory, rosyjska agresja wydatnie wpłynęła na globalne rynki. Gdzie zatem szukać stabilnych inwestycji w 2022 roku?

gra na giełdzie

Gra na giełdzie, zakup kryptowaluty, a może wciąż opłaca się kupować nieruchomości? Inwestowanie w 2022 roku nie należy do najprostszych zadań, dlatego warto sprawdzić, gdzie można zyskać najwięcej, a także gdzie nasze pieniądze będą najbezpieczniejsze.

W co inwestować pieniądze bezpiecznie i uchronić je przed inflacją?

W obecnej sytuacji gospodarczej trudno mówić o takim pojęciu jak inwestowanie bez ryzyka. Wojna znacząco zdestabilizowała część europejskiej i światowej gospodarki. Niemniej rekordowe wskaźniki inflacji sprawiają, że każda złotówka, która leży gdzieś na koncie bankowym lub w gotówce, z każdym miesiącem traci na wartości. Dlatego inwestowanie jest jedynym rozwiązaniem, które może uchronić nasze oszczędności przed skutkami spadku wartości pieniądza. Według analityków wciąż stosunkowo bezpieczną formą lokowania oszczędności jest zakup nieruchomości. Nabycie mieszkania z myślą o zarabianiu na wynajmie, to wciąż okazja do w miarę stabilnego zysku, który obarczony jest niskim ryzykiem. Tutaj również pewne piętno odcisnęła wojna w Ukrainie. Do Polski migruje masowo ludność zza wschodniej granicy, która będzie szukała dla siebie nowego lub tymczasowego domu. Prym będzie wiódł naturalnie wynajem. Specjaliści rynku mieszkaniowego nie przewidują również obniżek cen za nieruchomości, zwłaszcza w kontekście większych kosztów budowy nowych lokali.

Nadal jedną z najbardziej stabilnych form lokowania środków jest zakup złota. Surowiec ten charakteryzuje się niskimi wahaniami cen, a co bardzo ważne – jest skończony. Złota nie można wyprodukować, dlatego z czasem należy spodziewać się kolejnych wzrostów jego wartości. Kolejnym atutem inwestycji w drogocenny kruszec jest możliwość nabycia go w różnych postaciach – czy to jako biżuteria czy też tradycyjnie, w uncjach.

Prognozy są również optymistyczne dla rynku kolekcjonerskiego. Bogacące się społeczeństwo chętnie wydaje pieniądze na dobra, których wartość opiera się na rzadkości oraz sentymencie. Dobrym przykładem może być jeden z najgłośniejszych kolekcjonerskich hitów ostatnich lat, czyli karty z Pokemonami. Te niepozorne przedmioty osiągały na aukcjach zawrotne wartości, a póki co nie widać sufitu cenowego za podobne kolekcjonerskie okazy.

Sankcje nakładane na Rosję mają konsekwencje nie tylko na moskiewskiej giełdzie, ale też w wielu branżach na całym świecie. Dlatego szukając bezpiecznych form lokowania pieniędzy, warto rozważyć obligacje. Szczególnie atrakcyjne dla inwestorów mogą być obligacje indeksowane inflacją, a zatem takie, których nominał wzrasta wraz ze zmieniającą się miesięczną inflacją. Tego typu papiery wartościowe najczęściej emitują państwa. Polskie obligacje można wykupić w banku, natomiast zagraniczne najczęściej nabywa się za pośrednictwem domu maklerskiego.

Gra na giełdzie – czy to dobry pomysł na pomnażanie majątku?

Giełda to szybki sposób na zarobienie dużych pieniędzy. Żeby jednak zrealizować ambitne plany zarabiania na światowych rynkach, trzeba posiadać co najmniej jeden z głównych atutów inwestora:

  • czas na śledzenie sytuacji gospodarczej na świecie,
  • wiedzę na temat gospodarki, geopolityki i innych dziedzin przydatnych do inwestowania na giełdzie,
  • zaufaną osobę, która zawodowo zajmuje się inwestowaniem.

Gra na giełdzie wymaga nieustannego trzymania ręki na pulsie. To również konieczność wykazania się nierzadko stalowymi nerwami w sytuacji chwilowego kryzysu czy krótkotrwałego spadku. Dlatego dla początkującym inwestorom radzimy najpierw przygotować się do roli inwestora giełdowego, a dopiero później kupno pierwszych akcji. W zdobyciu wiedzy przydatna może okazać się książka "Gra na giełdzie. Poradnik początkującego inwestora" autorstwa Marty Kubackiej oraz Cezarego Chybowskiego. To kompendium wiedzy na temat tego, w co inwestować pieniądze, począwszy od wyjaśnienia w prosty sposób fachowej terminologii, po omówienie najważniejszych instrumentów finansowych.

Jednym z wydarzeń, które powinien śledzić każdy inwestor jest woja w Ukrainie. Już w pierwszych dniach ataku Rosji na naszych wschodnich sąsiadów można było wykupić ukraińskie obligacje wojenne. W sumie kraj sprzedał obligacje o wartości 277 mld dolarów. W związku z ostatnimi wydarzeniami na giełdzie panują też wyprzedaże. Akcje spółek powiązanych z państwami uwikłanymi w wojnę gwałtownie spadły, co było okazją dla inwestorów, wierzących w powrót stabilnej sytuacji w Europie.

Jak inwestować w kryptowaluty?

Kryptowaluty to inny niezwykle gorący temat na rynku inwestycyjnym. Duże skoki wartości poszczególnych coinów mogą w takiej samej mierze przyciągnąć, jak i odstraszyć potencjalnych inwestorów. Niemniej system działania technologii blockchain jest w sporej mierze zbliżony do zachowań tradycyjnego rynku finansowego, więc może stanowić atrakcyjną alternatywę nie tylko dla inwestycji walutowych, ale też chociażby giełdy. Na samym początku warto jednak dokładnie zrozumieć, jak inwestować w kryptowaluty oraz z czym związany jest zakup określonego coina. Dobrze przyjrzeć się dokładne danym historycznym, które łatwo można znaleźć w sieci, a także przeczytać sporo artykułów tematycznych oraz wysłuchać podcastów, które często wyjaśniają w przejrzysty sposób, jak inwestować w kryptowaluty.

To tylko kilka wskazówek na temat tego, w co inwestować pieniądze w 2022 roku. Globalne zawirowania nie sprzyjają lokowaniu środków, jednak postępująca inflacja nie sprzyja również zaleganiu oszczędności na kontach. Chociaż sytuacja w Ukrainie jest zatrważająca, polscy eksperci rynku finansowego zachowują spokój i nie radzą np. trzymania oszczędności w gotówce.

Przeczytaj także:

Fundusze inwestycyjne oceniły ryzyko wystąpienia wojny nuklearnej na 10%. Warto wiedzieć, czym jest bomba atomowa.

10.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Najważniejsze informacje o promocji GB po doładowaniu. Im większą kwotą doładowujesz, tym większy zyskasz bonus! Jak skorzystać z promocji? Teraz po każdym doładowaniu klient zyskuje GB DOŁADOWANIE BONUS WAŻNOŚĆ 5 zł – 9 zł 2 GB 5 dni 10 zł...

09.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Anonymous cyber-atakiem skutecznie utrudniają działania Rosji podczas inwazji na Ukrainę.

09.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.