Inflacja i stopa procentowa – zmory 2022 roku

17.03.2022

2022-03-17T05:36:00.000Z//2022.03.17

|
Udostępnij:

Nasze portfele maleją z dnia na dzień. Wszystko przez szalejącą inflację, która zżera nasze oszczędności. Wysoka stopa procentowa powoduje zaś, że raty kredytów są coraz wyższe. Co zrobić w tej sytuacji?

inflacja

Co to jest inflacja?

Ceny towarów czy usług ulegają okresowym zmianom. Proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce nazywa się inflacją. Gdy ceny maleją mamy do czynienia z deflacją. Obecnie zmagamy się z szalejącą inflacją. Jej skutkiem jest ogromny spadek siły nabywczej pieniądza.

Jaka jest obecnie inflacja?

Z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że średni wzrost cen w Polsce w 2022 roku będzie wynosił blisko 11 proc. Ta tendencja ma wyhamować dopiero w 2024 roku. Eksperci prognozują, że w 2023 roku inflacja znajdzie się na poziomie 9 proc., a w 2024 roku wyniesie 4,2 proc. Wcześniejsze prognozy specjalistów zakładały, że tak wysoka inflacja może być tylko chwilowa. Teraz nikt nie ma już złudzeń. Największy wpływ na tę sytuację ma wojenny atak Rosji na Ukrainę.

Co to jest stopa procentowa?

Stopa procentowa to cena pieniądza, jaką należy zapłacić za jego pożyczenie. Warunkuje cenę, jaką trzeba będzie ponieść, pożyczając od banku środki, jak również cenę, jaką zapłaci bank, jeśli zdecydujemy się mu oddać środki w depozyt. Ustala ją Rada Polityki Pieniężnej, aby wpływać na gospodarkę. Wraz ze wzrostem stóp procentowych, raty kredytów są coraz wyższe.

Ile obecnie wynosi stopa procentowa?

Rada Polityki Pieniężnej od października sukcesywnie podnosi stopy procentowe. Obecnie mamy najwyższą stopę procentową od 2013 roku. W Dniu Kobiet 8 marca Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych o 75 pkt bazowych. Obecnie stopa referencyjna NBP, została podniesiona z 2,75 proc. do 3,50 proc.

Co trzeba zrobić?

Pieniądze, które faktycznie mamy do wydania są coraz mniej warte. Dlatego mając oszczędności, trzeba zastanowić się, w jaki sposób ochronić je przed spadkiem wartości. O tym, co zrobić z oszczędnościami, przeczytasz w artykule: W co zainwestować pieniądze w 2022 roku?

Przeczytaj także:

Ceny paliw już dawno nie były tak wysokie, dlatego warto sprawdzić gdzie można zatankować najtaniej.

16.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Koniec z nieuczciwymi praktykami sprzedawców, polegającymi na wyprzedażach ze sztucznie podwyższoną ceną.

15.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Zabawy w poszukiwanie jajek są organizowane w Święta Wielkanocne. Stały się inspiracją dla firmy Google. Na czym polega ten pomysł?

14.03.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Bądź na bieżąco,
Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

Wysyłamy 2 ciekawe mailingi miesięcznie.